reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Wiek emerytalny w Polsce 2020/2021

Wiek emerytalny w Polsce 2020/2021

Wiek emerytalny w Polsce w 2021 r. jest inny dla kobiet i mężczyzn. Ile wynosi? Dopiero osiągnięcie określonej liczby lat uprawnia do przejścia na emeryturę.

Powszechny wiek emerytalny w Polsce 2021

Wiek emerytalny to taki wiek, którego ukończenie uprawnia do emerytury. Jeszcze niedawno, w latach 2013-2017 był jednakowy dla wszystkich Polaków i Polek – wynosił 67 lat. Przed 2013 r. funkcjonowały te same zasady dotyczące wieku emerytalnego, które mamy dzisiaj.

Obecnie w Polsce wiek emerytalny jest zróżnicowany w zależności od płci. Wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wiek ten obowiązuje od 1 października 2017 r. To powszechny wiek emerytalny dla osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r.

Dla porównania w Niemczech wiek emerytalny wynosi 67 lat dla obu płci, w Wielkiej Brytanii 66 lat, we Włoszech 67 lat, w USA 66-67 lat, w Rosji 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, w Szwajcarii 65 lat dla mężczyzn i 64 lata dla kobiet.

Warunki do uzyskania emerytury z ZUS

Takie osoby w celu otrzymania prawa do emerytury muszą spełnić trzy poniższe warunki:

  • ukończenie powszechnego wieku emerytalnego (60 lat - kobiety i 65 lat - mężczyźni),
  • opłacenie składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowego przynajmniej za 1 dzień (np. z tytułu pracy w ramach umowy o pracę lub prowadzenia działalności pozarolniczej),
  • brak emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Emerytura może być najwcześniej przyznana od dnia ukończenia wieku emerytalnego, jeśli w miesiącu urodzin został złożony wniosek o emeryturę. W przypadku późniejszego złożenia wniosku, zostaje przyznana od miesiąca złożenia dokumentu.

W Polsce oprócz przejścia na emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, można otrzymać świadczenie emerytalne również wcześniej. Dotyczy to osób wykonujących prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze.

Polecamy: Kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę?

Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza zakazu wykonywania pracy zarobkowej. Sam ubezpieczony decyduje, czy rezygnuje z pracy i przechodzi na emeryturę. Im dłużej pracuje, tym wyższa będzie jego emerytura. Może np. nadal prowadzić działalność gospodarczą.

Polecamy artykuł: Przejście na emeryturę rok później - o ile wyższa kwota?

Co więcej, będąc na emeryturze, również można pracować. Jednak osoby, które przechodzą na wcześniejszą emeryturę, muszą uważać na limity dorabiania. Przekroczenie dolnego limitu powoduje obniżenie świadczenia emerytalnego, a górnego limitu – zawieszenie świadczenia. Limity te zmieniają się co trzy miesiące.

Więcej informacji o limitach znajduje się w artykule: Ile może dorobić emeryt? (grudzień 2020 r. - luty 2021 r.)

Polecamy: Kalkulator emerytalny

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 53)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama