| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak rozliczyć składki za pracownicę, która po urlopie macierzyńskim poprosiła o obniżenie etatu

Jak rozliczyć składki za pracownicę, która po urlopie macierzyńskim poprosiła o obniżenie etatu

Zatrudniamy pracownicę, która do połowy sierpnia przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie do 14 września wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy. Pracownica 1 września złożyła wniosek o obniżenie pełnego etatu o 1/4, począwszy od pierwszego dnia jej powrotu do pracy, czyli od 15 września. Jak w takiej sytuacji należy wypełnić dokumenty rozliczeniowe za wrzesień?

Jedną z informacji, jaką należy podawać w raporcie ZUS RCA, jest wymiar czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik. Wymiar ten należy wykazywać w części III. B, w polu 03 raportu. Wypełnienie tego pola nie sprawia trudności, jeśli pracownik pracuje w jednakowym wymiarze czasu pracy przez cały miesiąc.

Problem może się jednak pojawić, gdy wymiar czasu pracy zmienia się w trakcie miesiąca. Druk raportu ZUS RCA nie uwzględnia bowiem żadnych podziałów czasowych, tzn. nie jest możliwe wykazanie, od jakiego dnia nastąpiła zmiana w zakresie wymiaru etatu.

Sytuacji tej nie można rozwiązać w ten sposób, by złożyć za pracownika dwa raporty na okresy pracy w różnych wymiarach etatu. Za jedną osobę nie można bowiem złożyć za ten sam miesiąc dwóch raportów składkowych z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

WAŻNE!

Nie można za tego samego pracownika złożyć dwóch raportów ZUS RCA za ten sam miesiąc.

Dlatego dopuszczalne są dwa warianty – można wpisać zredukowany wymiar czasu pracy (z 1/1 do 3/4) w raporcie ZUS RCA za wrzesień albo dopiero w raporcie ZUS RCA za październik.

Do zastosowania pierwszego wariantu nie jest przeszkodą, że wystąpi faktyczna różnica w wypłaconym wynagrodzeniu (wykazane jest 3/4 etatu, a wynagrodzenie będzie większe, gdyż przez połowę miesiąca pracownica otrzymała wynagrodzenie za cały etat). Pracodawca, w razie ewentualnej kontroli, będzie mógł wykazać i udowodnić taką różnicę na podstawie wniosku pracownicy o obniżenie jej wymiaru czasu pracy od 15 września.

Zmiana wymiaru czasu pracy nie powoduje konieczności wyrejestrowania pracownicy z ubezpieczeń i na nowo zgłoszenia jej do ubezpieczeń. Obecnie w dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZUA nie ma informacji o wymiarze czasu pracy, zatem zmiana etatu nie jest zmianą, która wymaga sporządzania dokumentów zgłoszeniowych.

Gdyby pracownica w trakcie miesiąca rozpoczynała pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego, wówczas zmieniłby się jej także kod tytułu ubezpieczeń. Za taki miesiąc trzeba byłoby złożyć za pracownicę dwa raporty ZUS RCA, każdy z innym kodem tytułu ubezpieczeń, oraz dodatkowo raport ZUS RSA.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »