| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy termin złożenia dokumentów w ZUS, który przypada w sobotę, ulega przesunięciu

Czy termin złożenia dokumentów w ZUS, który przypada w sobotę, ulega przesunięciu

Pracuję w jednostce budżetowej. Dokumenty rozliczeniowe za dany miesiąc składam zawsze na samym początku następnego miesiąca. Jednak dokumenty za maj br. złożyłam dopiero 7 czerwca br. z uwagi na urlop w „długi weekend majowy”. Czy zachowałam termin, skoro ostatni dzień terminu na złożenie dokumentów, tj. 5 czerwca, przypadał w sobotę? Czy w tym przypadku termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy?

Trochę inaczej jest natomiast z dokumentami zgłoszeniowymi. Dokumenty zgłoszeniowe to zarówno dokumenty służące do zgłaszania osób do ubezpieczeń społecznych i/lub do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZUA lub ZUS ZZA), jak również dokument służący do wyrejestrowywania z ubezpieczeń (ZUS ZWUA).

Każda zatrudniana osoba, która podlega ubezpieczeniom (pracownik, zleceniobiorca), powinna zostać zgłoszona do właściwych ubezpieczeń w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. Po ustaniu tytułu do ubezpieczeń, również w terminie 7-dniowym, powinna zostać wyrejestrowana z tych ubezpieczeń.

Zachowanie terminu złożenia dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZUA jest szczególnie ważne dla osoby, która chce być objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, np. dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym może nastąpić od dnia wskazanego we wniosku (w ZUS ZUA) tylko wówczas, gdy zostanie dokonane w terminie 7 dni razem ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (art. 14 ust. 1a ustawy systemowej). Gdy zgłoszenie zostanie złożone po tym terminie, to ubezpieczony zostaje objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nie wcześniej niż od dnia, w którym został zgłoszony wniosek (ZUS ZUA).

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie określa sposobu liczenia terminów na złożenie dokumentów zgłoszeniowych. W tym zakresie płatnicy powinni stosować odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, a konkretnie art. 57 tego kodeksu.

Oznacza to, że należy brać pod uwagę następujące zasady:

  • jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie należy uwzględniać dnia, w którym zdarzenie nastąpiło,
  • upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu,
  • jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

Ostatnia zasada, która odnosi się do przesunięcia terminu na najbliższy nadchodzący dzień roboczy, ma zastosowanie w sytuacji, gdy koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy. Takim dniem nie jest jednak sobota. Dniami ustawowo wolnymi od pracy są dni wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy – tj. niedziele i wymienione święta.

Zagrożenie

Złożenie dokumentów zgłoszeniowych/wyrejestrowujących w poniedziałek, gdy ostatni dzień terminu na ich przekazanie przypadał w sobotę, oznacza złożenie dokumentów po terminie.

Jeżeli termin na złożenie dokumentów zgłoszeniowych upływa w sobotę, to dokumenty te powinny być złożone najpóźniej w tym dniu. Takie same zasady należy stosować przy składaniu dokumentów wyrejestrowujących.

Podstawa prawna

  • art. 13 pkt 1, art. 31, art. 36 ust. 11, art. 47 ust. 1, art. 98 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 57, art. 180 Kodeksu postępowania administracyjnego,
  • ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28 ze zm.),
  • art. 12 § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »