REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Składki ZUS/ Fot. Fotolia
Składki ZUS/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do końca 2016 roku można odzyskać zwrot nadpłaty z ZUS. Kto ma największe szanse na zwrot zapłaconych składek?

Zwrot nadpłaty z ZUS sprzed 10 lat tylko do końca roku

Tylko do końca 2016 można odzyskać składki z ZUS nawet sprzed 10 lat. Od przyszłego roku okres ten zostanie skrócony do 5 lat.

REKLAMA

Autopromocja

Dotyczy to przedsiębiorstw, które zatrudniają ponad 10 pracowników. Największe szanse na odzyskanie zapłaconych składek maja firmy zajmujące się przemysłem przetwórczym, oraz te, które charakteryzują się niewielką wypadkowością. W firmach zatrudniających ponad 100 pracowników, pracodawca może odzyskać nawet kilkaset tysięcy zł.

Polecamy produkt: Jak przygotować się do zmian przepisów prawa pracy i ZUS w 2016 r. (PDF)

Według raportu EY z kwietnia 2016r. „Koszty bezpieczeństwa pracy i prewencja wypadkowa” ponad połowa pracodawców jest zdania, że składka wypadkowa, jaką płacą co miesiąc do ZUS, jest zbyt wysoka. W badaniu wzięło udział 250 przedstawicieli zarządów polskich firm zatrudniających powyżej 100 pracowników.

Wysokość składki ubezpieczenie wypadkowego ustalana jest indywidualnie dla firm. Składka dla firm zgłaszających 10 pracowników waha się w przedziale 0,40%-3,60%, natomiast w mniejszych firmach wynosi 1,8%. ZUS może podnieść lub obniżyć tą stawkę w oparciu o liczbę wypadków przy pracy i liczbę pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia życia lub zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeprowadzane badanie wykazało, że 60 proc. badanych uważa, że wartości tych składek w ich firmach są optymalne. Jednak tylko 4 proc. całkowicie się z tym zgadza. Natomiast prawie 25 proc. nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie ze względu na brak wiedzy w tym zakresie.

Wielu przedsiębiorców nie jest świadomych tego, że składkę na ubezpieczenie wypadkowe można zgodnie z prawem obniżyć, jak też podwyższyć. Aby złożyć wniosek do ZUS o obniżenie stawki, należy najpierw dokładnie sprawdzić dokumentację BHP oraz kadr i płac pracowników, a następnie w razie wykazania nieprawidłowości dokonać korekt.

Może zajść sytuacja, kiedy to inspektor pracy wyprzedzi pracodawcę i sam wystąpi z wnioskiem o zmianę stawki. W sytuacji kiedy podczas dwóch następujących po sobie kontroli zostanie stwierdzone rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ZUS może wydać decyzję o podwyższeniu płatnikowi wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały najbliższy rok składkowy nawet o 100 proc.

Natomiast w przypadku kiedy przedsiębiorca złoży wniosek o obniżenie składki wypadkowej i zwrot nadpłaty, a ZUS wykryje niedopłatę, to pracodawca może zostać ukarany podniesieniem stawki do wysokości 150 proc. zaległości plus odsetki. Warto więc nawet zapobiegawczo jeszcze raz pochylić się nad dokumentację i sprawdzić jej poprawność.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę jednorazową (wypłata gwarantowana).

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024 i 2025 r.

Jeżeli nie możesz wykonywać pracy zarobkowo z powodu złego stanu zdrowia ZUS może Ci przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jakie są zasady w 2024 i jakie będą zmiany w 2025, szczegóły poniżej.

REKLAMA

Zmiany w umowach od 2025: dotyczy 600 tys. osób. Sprawdź czy też dołożysz się do budżetu na 4 mld zł

Czy umowa zlecenie może być Ozusowana? Czy umowa o dzieło może być Ozusowana? Kiedy pełne Ozusowanie umów zleceń i co to przyniesie dla budżetu państwa? Czy ubezpieczeni i firmy stracą? Poniżej kilka ważnych kwot, danych i wstępnych wyliczeń.

20 czerwca Światowy Dzień HR-owca

Jak co roku, chcemy uczcić ten dzień. Zapraszamy wszystkich HR-owców. Spotykamy się na profilu magazynu na LN. Zaczynamy o godzinie 10.00 debatą: "Pokolenia na rynku pracy".

REKLAMA