Kategorie

Zwrot nadpłaty z ZUS

Blog Księgowy
Piszemy o finansach i podatkach
Składki ZUS/ Fot. Fotolia
Fotolia
Do końca 2016 roku można odzyskać zwrot nadpłaty z ZUS. Kto ma największe szanse na zwrot zapłaconych składek?

Zwrot nadpłaty z ZUS sprzed 10 lat tylko do końca roku

Tylko do końca 2016 można odzyskać składki z ZUS nawet sprzed 10 lat. Od przyszłego roku okres ten zostanie skrócony do 5 lat.

Dotyczy to przedsiębiorstw, które zatrudniają ponad 10 pracowników. Największe szanse na odzyskanie zapłaconych składek maja firmy zajmujące się przemysłem przetwórczym, oraz te, które charakteryzują się niewielką wypadkowością. W firmach zatrudniających ponad 100 pracowników, pracodawca może odzyskać nawet kilkaset tysięcy zł.

Polecamy produkt: Jak przygotować się do zmian przepisów prawa pracy i ZUS w 2016 r. (PDF)

Reklama

Według raportu EY z kwietnia 2016r. „Koszty bezpieczeństwa pracy i prewencja wypadkowa” ponad połowa pracodawców jest zdania, że składka wypadkowa, jaką płacą co miesiąc do ZUS, jest zbyt wysoka. W badaniu wzięło udział 250 przedstawicieli zarządów polskich firm zatrudniających powyżej 100 pracowników.

Wysokość składki ubezpieczenie wypadkowego ustalana jest indywidualnie dla firm. Składka dla firm zgłaszających 10 pracowników waha się w przedziale 0,40%-3,60%, natomiast w mniejszych firmach wynosi 1,8%. ZUS może podnieść lub obniżyć tą stawkę w oparciu o liczbę wypadków przy pracy i liczbę pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia życia lub zdrowia.

Przeprowadzane badanie wykazało, że 60 proc. badanych uważa, że wartości tych składek w ich firmach są optymalne. Jednak tylko 4 proc. całkowicie się z tym zgadza. Natomiast prawie 25 proc. nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie ze względu na brak wiedzy w tym zakresie.

Reklama

Wielu przedsiębiorców nie jest świadomych tego, że składkę na ubezpieczenie wypadkowe można zgodnie z prawem obniżyć, jak też podwyższyć. Aby złożyć wniosek do ZUS o obniżenie stawki, należy najpierw dokładnie sprawdzić dokumentację BHP oraz kadr i płac pracowników, a następnie w razie wykazania nieprawidłowości dokonać korekt.

Może zajść sytuacja, kiedy to inspektor pracy wyprzedzi pracodawcę i sam wystąpi z wnioskiem o zmianę stawki. W sytuacji kiedy podczas dwóch następujących po sobie kontroli zostanie stwierdzone rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ZUS może wydać decyzję o podwyższeniu płatnikowi wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały najbliższy rok składkowy nawet o 100 proc.

Natomiast w przypadku kiedy przedsiębiorca złoży wniosek o obniżenie składki wypadkowej i zwrot nadpłaty, a ZUS wykryje niedopłatę, to pracodawca może zostać ukarany podniesieniem stawki do wysokości 150 proc. zaległości plus odsetki. Warto więc nawet zapobiegawczo jeszcze raz pochylić się nad dokumentację i sprawdzić jej poprawność.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?