REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiceminister W. Kosiniak Kamysz: będą zmiany w Funduszu Kościelnym. Powstał Międzyresortowy Zespół do Spraw Funduszu Kościelnego

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Wiceminister W. Kosiniak Kamysz: będą zmiany w Funduszu Kościelnym. Powstał Międzyresortowy Zespół do Spraw Funduszu Kościelnego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na czym polega Fundusz Kościelny? Ile wynosi obecnie Fundusz Kościelny? Które Kościoły korzystają z Funduszu Kościelnego? To częste i kontrowersyjne pytania, które padają w naszym społeczeństwie. W dniu 9 lutego 2024 r. Wiceminister Władysław Kosiniak Kamysz na konferencji zapowiedział, że będą zmiany w Funduszu Kościelnym. Powstał Międzyresortowy Zespół do Spraw Funduszu Kościelnego. Fundusz zebrał się już na pierwszym posiedzeniu. Wiceminister podkreślał, że konieczny jest dialog rządu ze związkami wyznaniowymi i kościołem. Do 31 marca 2024 r. będzie przygotowany 1-wszy raport dot. prac Międzyresortowego Zespołu do Spraw Funduszu Kościelnego.

Międzyresortowy Zespół do Spraw Funduszu Kościelnego - będą zmiany w Funduszu Kościelnym

W dniu 9 lutego 2024 r. Wiceminister Władysław Kosiniak Kamysz na konferencji zapowiedział, że będą zmiany w Funduszu Kościelnym. Powstał Międzyresortowy Zespół do Spraw Funduszu Kościelnego. Fundusz zebrał się już na pierwszym posiedzeniu. Wiceminister podkreślał, że konieczny jest dialog rządu ze związkami wyznaniowymi i kościołem. Do 31 marca 2024 r. będzie przygotowany 1-wszy raport dot. prac Międzyresortowego Zespołu do Spraw Funduszu Kościelnego. Jak wskazywał Wiceminister Władysław Kosiniak Kamysz Fundusz Kościelny kojarzony jest z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem, podczas gdy Fundusz Kościelny w dużej mierze dot. zabezpieczenia społecznego. Zaznaczał, że: zabezpieczenie społeczne duchownych jest bardzo ważne. Ten głos jest dla nas bardzo ważny. Nowe rozwiązanie dot. Funduszu Kościelnego będzie zaproponowane po dialogu na w ramach Międzyresortowego Zespołu do Spraw Funduszu Kościelnego. Zadanie nie będzie łatwe, ponieważ część partii mówi o reformacji, część o likwidacji, część nie ma tego w swoim programie - stąd też powstało miejsce dialogu. 

REKLAMA

Autopromocja

Co to jest Fundusz Kościelny?

Fundusz Kościelny został powołany na mocy art. 8 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz.U. 1950 Nr 9, poz. 87, dalej jako: ustawa) jako forma rekompensaty dla kościołów za przejęte przez Państwo nieruchomości ziemskie. Jak stanowi art. 8 ustawy: Dochód z nieruchomości ziemskich, przejętych na mocy niniejszej ustawy, oraz dotacje państwowe, uchwalane przez Radę Ministrów, tworzą Fundusz Kościelny. W założeniu, Fundusz Kościelny działa na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych, posiadających uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to zgodne z konstytucyjną zasadą równouprawnienia kościołów i innych związków wyznaniowych. Jak podkreśla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji: Fundusz Kościelny stanowi wyodrębnioną pozycję w części 43 budżetu państwa - wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, w dziale 758 – różne rozliczenia, w rozdziale 75822 – Fundusz Kościelny, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych – obecnie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jakie są cele Funduszu Kościelnego?

Zgodnie z ustawą Fundusz Kościelny ma takie cele:
1) utrzymanie i odbudowa kościołów,
2) udzielanie duchownym pomocy, materialnej i lekarskiej oraz organizowanie dla nich domów wypoczynkowych,
3) opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne duchownych w wymiarze określonym w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
4) wykonywanie działalności charytatywno-opiekuńczej.

Ubezpieczenie społeczne duchownych

Jak podkreśla ZUS: osoby, które posiadają na terytorium Polski status osoby duchownej podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Osoby duchowne objęte są obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi od dnia, w którym zostały przyjęte do stanu duchownego do dnia, w którym z niego wystąpią. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie są dla osoby duchownej obowiązkowe, gdy ma ona ustalone prawo do emerytury lub renty. Obowiązek tych ubezpieczeń może być również wyłączony wtedy, gdy taka osoba ma dodatkowy tytuł do ubezpieczeń, 
np. umowę o pracę. Alumni seminariów duchownych, nowicjusze, postulanci i junioryści i ich odpowiednicy – objęci są tymi ubezpieczeniami od dnia, w którym ukończą 25 lat – traktujemy ich wtedy jak osoby duchowne.

Dotacje z Funduszu Kościelnego 2024 rok

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2024 zaplanowano 11.000.000,00 zł. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji informuję, iż maksymalna kwota udzielonej dotacji z Funduszu Kościelnego w roku 2024 będzie wynosić 200.000,00 zł. W uzasadnionych przypadkach, uwzgledniających ważny interes społeczny, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji może udzielić wyższej dotacji niż 200.000,00 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA