| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy należy opłacić składki od bonów, talonów i paczek

Kiedy należy opłacić składki od bonów, talonów i paczek

Wartość paczek okolicznościowych dla dzieci jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeżeli są one przekazywane pracownikom ze względu na posiadanie dzieci.

Należy pamiętać o tym, że jeżeli pracodawca zdecyduje się przekazać swoim pracownikom talony lub bony, które nie są finansowane ani z zfśs, ani z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe, ich wartość stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Paczki świąteczne

Część pracodawców zamiast na talony czy też bony decyduje się na przekazanie pracownikom paczek świątecznych. W takim przypadku o tym, czy od wartości tych paczek powinny być opłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, decyduje również to, z jakiego funduszu są one sfinansowane (należy więc postępować tak samo jak przy talonach i bonach). Wobec tego wartość przyznanych paczek powinna być również zróżnicowana ze względu na sytuację życiową, materialną i rodzinną poszczególnych pracowników.

Z podstawy wymiaru składek wyłączone są natomiast paczki okolicznościowe dla dzieci pracowników. Wówczas należy uznać, że świadczenia przekazywane o takiej samej wartości wszystkim dzieciom pracowników firmy spełniają warunki określone w ustawie o zfśs, gdyż świadczenia te są zróżnicowane ze względu na sytuację rodzinną zatrudnionych pracowników (ze względu na posiadanie dzieci). Pracownicy, którzy nie mają dzieci, paczek nie otrzymują.

Natomiast paczki okolicznościowe przekazywane wszystkim pracownikom (bez względu na to, czy mają, czy też nie mają dzieci) o takiej samej wartości nie są wyłączone z podstawy wymiaru składek. Warunkiem wyłączenia takich świadczeń jest bowiem zróżnicowanie kryteriów ich przyznawania i wartości.

W sytuacji gdy paczki (zarówno tzw. okolicznościowe, jak i dla dzieci) są finansowane z innych środków niż z zfśs lub funduszu socjalno-bytowego, to ich wartość stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wartość tych świadczeń powinna być uwzględniona w podstawie wymiaru składek w miesiącu, w którym pracownicy otrzymali paczki.

Przykład

Dzieci pracowników mają otrzymać paczki świąteczne z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Paczki będą sfinansowane ze środków pracodawcy, od których należne są składki. Część z pracowników paczki odbierze w grudniu 2011 r., a część – w styczniu 2012 r. Pracodawca jako płatnik składek jest zobowiązany wykazywać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA składanym za pracownika przychody stanowiące podstawę wymiaru składek, jakie pracownik uzyskał od pierwszego do ostatniego dnia danego miesiąca kalendarzowego, za który składany jest raport. Wobec tego pracownicy, którzy odbiorą paczki w grudniu, w miesiącu tym uzyskali przychód, który powinien być wykazany w podstawie wymiaru składek imiennego raportu miesięcznego składanego do 15 stycznia 2012 r. Natomiast wartość paczek pracowników, którzy paczki odbiorą w styczniu 2012 r., powinna być rozliczona w imiennym raporcie miesięcznym składanym do 15 lutego 2012 r.

Podstawa prawna:

  • art. 18 ust. 1 i 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 3 ust. 1–2, 3b, art. 5 ust. 2, art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 19 i 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK