| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Korekta danych w dokumentach ubezpieczeniowych

Korekta danych w dokumentach ubezpieczeniowych

Płatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowe sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Jeśli popełnił w nich błąd, powinien je niezwłocznie skorygować. Sposób korygowania dokumentów i termin, w jakim trzeba sporządzać te korekty, zależy od rodzaju dokumentu i rodzaju popełnionej nieprawidłowości.

Zmianę należy zgłosić wówczas, gdy pewne dane uległy zmianie w stosunku do danych wykazanych we wcześniejszych dokumentach ubezpieczeniowych. Powoduje to zmianę danych na bieżąco.

Korektę natomiast należy zgłaszać wówczas, gdy w złożonych dokumentach pojawił się błąd. Korekta powoduje poprawienie lub usunięcie błędnych danych wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego.

PRZYKŁAD

Pracownica zgłosiła pracodawcy zmianę adresu zamieszkania. Po jej zgłoszeniu pracodawca zauważył, że w dokumencie ZUS ZUA, na którym pracownica została zgłoszona do ubezpieczeń, zostało podane jej nieprawidłowe nazwisko rodowe (jest to dana ewidencyjna). W związku z tym pracodawca musi zgłosić korektę danych ewidencyjnych oraz zmianę danych adresowych. Powinien więc kolejno:

złożyć ZUS ZUA z kodem „2” (korekta) w polu 02 w bloku I i wypełnić ZUS ZUA, tak jak wypełnił pierwszy druk zgłoszenia, ale podać prawidłowe nazwisko rodowe. Spowoduje to skorygowanie danych pracownicy wstecz, od dnia, od którego pracodawca zgłosił ją do ubezpieczeń;

złożyć druk ZUS ZUA, tym razem w trybie zmiany, zgłaszając zmianę adresu pracownicy (w tym celu w ZUS ZUA powinien wpisać w polu 02 w bloku I cyfrę „1”, a następnie podać aktualny adres pracownicy). Spowoduje to zmianę adresu na bieżąco.

Zmiana i korekta danych identyfikacyjnych

W przypadku gdy dane identyfikacyjne (np. PESEL, NIP, seria i nr dowodu lub paszportu, imię, nazwisko lub data urodzenia) osoby ubezpieczonej wykazane w dokumencie zgłoszeniowym ZUS ZUA (ZUS ZZA) uległy zmianie lub wymagają korekty, płatnik jest zobowiązany złożyć formularz ZUS ZIUA. W tym celu należy:

  • w bloku I „Dane organizacyjne” w polu 01 – wpisać „1” (zmiana) albo „2” (korekta),
  • w bloku II „Dane identyfikacyjne płatnika składek” – wpisać dane identyfikacyjne płatnika składek,
  • w bloku III – podać poprzednie dane identyfikacyjne ubezpieczonego,
  • w bloku IV – podać aktualne i prawidłowe dane identyfikacyjne ubezpieczonego.

ZUS na podstawie złożonego dokumentu ZUS ZIUA dokona zmiany lub korekty na koncie ubezpieczonego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »