| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Korekta danych w dokumentach ubezpieczeniowych

Korekta danych w dokumentach ubezpieczeniowych

Płatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowe sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Jeśli popełnił w nich błąd, powinien je niezwłocznie skorygować. Sposób korygowania dokumentów i termin, w jakim trzeba sporządzać te korekty, zależy od rodzaju dokumentu i rodzaju popełnionej nieprawidłowości.

Zmianę należy zgłosić wówczas, gdy pewne dane uległy zmianie w stosunku do danych wykazanych we wcześniejszych dokumentach ubezpieczeniowych. Powoduje to zmianę danych na bieżąco.

Korektę natomiast należy zgłaszać wówczas, gdy w złożonych dokumentach pojawił się błąd. Korekta powoduje poprawienie lub usunięcie błędnych danych wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego.

PRZYKŁAD

Pracownica zgłosiła pracodawcy zmianę adresu zamieszkania. Po jej zgłoszeniu pracodawca zauważył, że w dokumencie ZUS ZUA, na którym pracownica została zgłoszona do ubezpieczeń, zostało podane jej nieprawidłowe nazwisko rodowe (jest to dana ewidencyjna). W związku z tym pracodawca musi zgłosić korektę danych ewidencyjnych oraz zmianę danych adresowych. Powinien więc kolejno:

złożyć ZUS ZUA z kodem „2” (korekta) w polu 02 w bloku I i wypełnić ZUS ZUA, tak jak wypełnił pierwszy druk zgłoszenia, ale podać prawidłowe nazwisko rodowe. Spowoduje to skorygowanie danych pracownicy wstecz, od dnia, od którego pracodawca zgłosił ją do ubezpieczeń;

złożyć druk ZUS ZUA, tym razem w trybie zmiany, zgłaszając zmianę adresu pracownicy (w tym celu w ZUS ZUA powinien wpisać w polu 02 w bloku I cyfrę „1”, a następnie podać aktualny adres pracownicy). Spowoduje to zmianę adresu na bieżąco.

Zmiana i korekta danych identyfikacyjnych

W przypadku gdy dane identyfikacyjne (np. PESEL, NIP, seria i nr dowodu lub paszportu, imię, nazwisko lub data urodzenia) osoby ubezpieczonej wykazane w dokumencie zgłoszeniowym ZUS ZUA (ZUS ZZA) uległy zmianie lub wymagają korekty, płatnik jest zobowiązany złożyć formularz ZUS ZIUA. W tym celu należy:

  • w bloku I „Dane organizacyjne” w polu 01 – wpisać „1” (zmiana) albo „2” (korekta),
  • w bloku II „Dane identyfikacyjne płatnika składek” – wpisać dane identyfikacyjne płatnika składek,
  • w bloku III – podać poprzednie dane identyfikacyjne ubezpieczonego,
  • w bloku IV – podać aktualne i prawidłowe dane identyfikacyjne ubezpieczonego.

ZUS na podstawie złożonego dokumentu ZUS ZIUA dokona zmiany lub korekty na koncie ubezpieczonego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK