| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z tytułu dwóch umów

Jak rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z tytułu dwóch umów

Nasza pracownica od grudnia 2008 r. przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym na 3 lata. Od lutego 2010 r. pracuje u nas na podstawie umowy na zastępstwo na 1/2 etatu za pracownicę zatrudnioną na innym stanowisku, która przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą. Ze względu na pracę w czasie urlopu wychowawczego nie rozliczaliśmy za tę pracownicę składek z tytułu przebywania na tym urlopie. Jednak 19 października br. pracownica ta urodziła dziecko. Czy powinniśmy wypłacać jej zasiłek macierzyński i z jakiego tytułu? Jak należy rozliczyć za nią składki za październik? Termin wypłaty wynagrodzeń i zasiłków za dany miesiąc przypada u nas na ostatni dzień tego miesiąca.

Sytuacja zmieniła się od dnia urodzenia dziecka. Od tego dnia pracownica podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, nawet jeśli ma inne tytuły do ubezpieczeń albo prawo do emerytury lub renty.

Mimo że pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński z tytułu dwóch odrębnych stosunków pracy, to składki od tego zasiłku powinni Państwo rozliczać w jednym raporcie ZUS RCA. Wynika to z tego, że za jedną osobę nie można złożyć za ten sam miesiąc więcej niż jednego raportu tego samego typu z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

WAŻNE!

Za ten sam miesiąc nie można wysłać za tę samą osobę dwóch raportów ZUS RCA z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

Nie należy zgłaszać pracownicy do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego na ZUS ZUA. Zgłoszenie do ubezpieczeń nastąpi na podstawie raportu ZUS RCA, w którym zostaną rozliczone składki od zasiłku macierzyńskiego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK