reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Ograniczenia kontroli ZUS

Ograniczenia kontroli ZUS

Od dwóch lat prowadzę firmę zajmującą się szyciem odzieży dla dzieci. Zatrudniam w niej 7 pracowników. W zeszłym roku ZUS przeprowadził u mnie kontrolę. W tym roku znowu otrzymałem zawiadomienie o ponownej kontroli. Czy jest to zgodne z przepisami? Jak długo może trwać ta kontrola?

Kontrole płatników składek zobowiązanych do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (nie dotyczy to płatników składek zobowiązanych do opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenie) inspektorzy kontroli ZUS przeprowadzają z częstotliwością umożliwiającą dochodzenie należności z tytułu składek i wypłaconych świadczeń. W uzasadnionych przypadkach kontrole te mogą być przeprowadzone w krótszych odstępach czasu. Natomiast kontrole płatników składek zobowiązanych do opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenie przeprowadzane są jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Przepisy ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.) nie ograniczają kontroli ZUS płatnika składek będącego przedsiębiorcą w jednym roku. Przewidują górny limit czasowy trwania kontroli ZUS, różnicując go w zależności od rozmiaru działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę. Otóż u płatnika składek będącego mikroprzedsiębiorcą limit ten wynosi 12 dni roboczych, u małego przedsiębiorcy – 18 dni roboczych, u średniego przedsiębiorcy – 24 dni roboczych, u pozostałych zaś przedsiębiorców to 48 dni roboczych. W związku z tym ZUS może przeprowadzić więcej niż jedną kontrolę w ciągu roku, ale o innym zakresie.

Warto tutaj wspomnieć o tym, że mikroprzedsiebiorcą (tak jak w Pana przypadku) jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Ograniczeń czasu kontroli nie stosuje się m.in., gdy przeprowadzenie kontroli jest niezbędne do przeciwdziałania popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Wówczas ZUS może przeprowadzić powtórną kontrolę w tym samym zakresie przedmiotowym w danym roku kalendarzowym, a czas jej trwania nie może przekraczać 7 dni, jeżeli wyniki kontroli wykazały rażące naruszenie przepisów prawa przez przedsiębiorcę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama