Kategorie

Czy spadkobierca musi spłacić zadłużenie spadkodawcy z tytułu nieopłaconych składek

Beata Wróblewska
Dwa miesiące temu zmarł mój brat, który w spisanym testamencie uczynił mnie jedynym spadkobiercą. Między innymi przekazał mi swoją firmę. Okazało się, że pozostawił w ZUS nieopłacone składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Czy jeśli przyjmę spadek, będę musiał spłacić te zaległości?

Jeśli przyjmie Pan spadek po zmarłym bracie, będzie Pan odpowiadał za zobowiązania z tytułu składek, jakie spoczywały na Pańskim bracie. W zależności od tego, czy przyjmie Pan spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi czy z dobrodziejstwem inwentarza, będzie Pan ponosił inną odpowiedzialność za zobowiązania brata.

UZASADNIENIE

Reklama

Do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania spadkodawcy z tytułu nieopłaconych składek mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe (art. 98 § 1 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Oznacza to, że odpowiedzialność spadkobiercy jest uzależniona od tego, czy przyjął spadek czy nie. Tylko przyjęcie spadku oznacza, że spadkobierca będzie odpowiadał za długi spadkodawcy.

Do odpowiedzialności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ma zastosowanie m.in. przepis Ordynacji podatkowej, stanowiący, że spadkobiercy podatnika przyjmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy (art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Oznacza to, że jeśli przyjmie Pan spadek, to przyjmie Pan jednocześnie na siebie odpowiedzialność za długi brata.

O zakresie odpowiedzialności za zadłużenie z tytułu składek decyduje to, czy przyjęcie spadku nastąpiło bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) czy z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1012 Kodeksu cywilnego). W przypadku prostego przyjęcia spadku będzie Pan zobowiązany jako spadkobierca do zapłaty całego zadłużenia zmarłego brata wobec ZUS. Natomiast w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, będzie musiał Pan spłacić zaległości z tytułu składek ubezpieczeniowych do wysokości wartości majątku pozostawionego Panu przez brata.

WAŻNE!

Spadkobierca, który nie przyjmie spadku, nie odpowiada za zadłużenie spadkodawcy z tytułu składek.


Powinien Pan wziąć pod uwagę, że do odpowiedzialności za długi spadkobiercy ma również zastosowanie art. 98 § 2 pkt 1, 2, 5 i 7 Ordynacji podatkowej (art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Oznacza to, że po przyjęciu spadku będzie Pan odpowiadał nie tylko za nieopłacone składki, ale również za inne nieopłacone należności z tytułu składek, takie jak:

 • odsetki za zwłokę od zaległości z tytułu nieopłaconych składek,
 • opłata prolongacyjna,
 • koszty upomnienia i koszty postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec spadkodawcy powstałe do dnia otwarcia spadku.
Reklama

Ponadto Pana odpowiedzialność nie zostanie ograniczona jedynie do składek na ubezpieczenia społeczne. Obejmie ona również nieopłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i odsetki od tych należności (art. 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Odpowiedzialność, jaką ewentualnie będzie Pan ponosił za nieuregulowane przez zmarłego brata zobowiązania składkowe, ZUS określi w decyzji. W sytuacji gdy nie zgodzi się Pan ze stanowiskiem ZUS, może Pan skorzystać z prawa wniesienia odwołania do sądu, w terminie i na zasadach określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego (art. 100 Ordynacji podatkowej oraz art. 83 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Potwierdza to Sąd Najwyższy, który w uchwale z 7 maja 2008 r. ( II UZP 1/08, OSNP 2008/23-24/352) uznał, że niezapłacone w terminie składki na Fundusz Pracy i ubezpieczenie zdrowotne, jak również należności z nimi związane mogą być pobrane przez ZUS od spadkobiercy osoby zobowiązanej do zapłaty takich składek w granicach odpowiedzialności za długi spadkowe.

Podstawa prawna

 • art. 1012, art. 1015, art. 1030, art. 1031 Kodeksu cywilnego,
 • art. 31, art. 32, art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 97 § 1, art. 98 § 1 i § 2 pkt 1, pkt 2, pkt 5, pkt 7, art. 100 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?