| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy spadkobierca musi spłacić zadłużenie spadkodawcy z tytułu nieopłaconych składek

Czy spadkobierca musi spłacić zadłużenie spadkodawcy z tytułu nieopłaconych składek

Dwa miesiące temu zmarł mój brat, który w spisanym testamencie uczynił mnie jedynym spadkobiercą. Między innymi przekazał mi swoją firmę. Okazało się, że pozostawił w ZUS nieopłacone składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Czy jeśli przyjmę spadek, będę musiał spłacić te zaległości?

Jeśli przyjmie Pan spadek po zmarłym bracie, będzie Pan odpowiadał za zobowiązania z tytułu składek, jakie spoczywały na Pańskim bracie. W zależności od tego, czy przyjmie Pan spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi czy z dobrodziejstwem inwentarza, będzie Pan ponosił inną odpowiedzialność za zobowiązania brata.

UZASADNIENIE

Do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania spadkodawcy z tytułu nieopłaconych składek mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe (art. 98 § 1 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Oznacza to, że odpowiedzialność spadkobiercy jest uzależniona od tego, czy przyjął spadek czy nie. Tylko przyjęcie spadku oznacza, że spadkobierca będzie odpowiadał za długi spadkodawcy.

Do odpowiedzialności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ma zastosowanie m.in. przepis Ordynacji podatkowej, stanowiący, że spadkobiercy podatnika przyjmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy (art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Oznacza to, że jeśli przyjmie Pan spadek, to przyjmie Pan jednocześnie na siebie odpowiedzialność za długi brata.

O zakresie odpowiedzialności za zadłużenie z tytułu składek decyduje to, czy przyjęcie spadku nastąpiło bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) czy z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1012 Kodeksu cywilnego). W przypadku prostego przyjęcia spadku będzie Pan zobowiązany jako spadkobierca do zapłaty całego zadłużenia zmarłego brata wobec ZUS. Natomiast w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, będzie musiał Pan spłacić zaległości z tytułu składek ubezpieczeniowych do wysokości wartości majątku pozostawionego Panu przez brata.

WAŻNE!

Spadkobierca, który nie przyjmie spadku, nie odpowiada za zadłużenie spadkodawcy z tytułu składek.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach w 2018 r49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »