REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy napiwki wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia

Kinga Dydek

REKLAMA

W restauracji kelnerzy otrzymują napiwki od klientów. Część tych kwot otrzymują kelnerzy, natomiast pozostała część jest rozdzielana między cały zespół i jest dla nich dodatkowym świadczeniem. Czy od uzyskanych w ten sposób pieniędzy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli napiwki zostały wypłacone przez pracodawcę - są przychodem ze stosunku pracy i te kwoty należy doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Natomiast napiwków, które pracownik otrzymał bezpośrednio od klienta, nie należy wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz FP i FGŚP.

UZASADNIENIE

Kwestię odprowadzania składek od uzyskanych przez pracowników napiwków należy rozpatrywać w zależności od sposobu ich otrzymania.

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uwzględnia się te wszystkie wypłaty, które są przychodem osiąganym przez pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkie wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania. W szczególności są to: wynagrodzenie zasadnicze, za godziny nadliczbowe, różne dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, a także inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Dodatkowo przychodem pracownika są świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika i wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

To, czy przychód uzyskany przez pracownika jest przychodem ze stosunku pracy lub przychodem z innych źródeł, określa ustawa o pdof.

Kompetentne do zaliczania przychodu jako przychodu ze stosunku pracy są organy podatkowe, np. urzędy skarbowe. Dlatego pracodawca, który ma wątpliwość, czy uznać świadczenie wypłacone za przychód ze stosunku pracy, powinien zwrócić się o interpretację do właściwego urzędu skarbowego (art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej).

Urzędy skarbowe i izby skarbowe rozróżniają charakter prawny napiwków w zależności od sposobu ich przekazania pracownikowi. W sytuacji gdy dysponuje nimi pracodawca, są one przychodem ze stosunku pracy. W tym przypadku płatnik składek ma obowiązek pobrać i odprowadzić od nich należne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Takie stanowisko zajął np. Urząd Skarbowy Łódź Polesie w postanowieniu z 25 lipca 2007 r. (nr US IB/415-27/07/WŁ). Natomiast napiwki otrzymane przez pracownika bezpośrednio od klienta są uznawane za przychód z tzw. innych źródeł i jako takie podatnik sam powinien wykazać je w zeznaniu rocznym.

Kwalifikacją napiwków jako świadczeniem ze stosunku pracy zajmował się również Departament Podatków Bezpośrednich w Ministerstwie Finansów (stanowisko z 29 kwietnia 2002 r.). Napiwki są przychodem ze stosunku pracy, jeżeli klient przekazuje środki pracodawcy, które są adresowe imiennie do określonego pracownika lub grupy pracowników, albo pracodawca zbiera środki pochodzące z napiwków, a następnie rozdziela między pracowników lub przekazuje te środki pracownikom, którzy dokonują ich podziału między sobą. W tym przypadku pracodawca łączy wymienione przychody z pozostałymi przychodami ze stosunku pracy i pobiera od nich podatek. Jedynie w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje napiwki bezpośrednio od klienta, stanowią one przychód z tzw. innych źródeł. Środków tych nie wypłaca pracodawca, zatem nie są przychodem ze stosunku pracy i nie będą stanowić podstawy wymiaru składek.

PRZYKŁAD

REKLAMA

W restauracji napiwki są doliczane do rachunków wystawianych klientom i stanowią 10% rachunku. Napiwki nie są więc kierowane do konkretnego pracownika lub grupy pracowników. Trafiają jednak do pracodawcy, który rozdziela je na poszczególnych pracowników. W tym przypadku są one przychodem ze stosunku pracy i pracodawca ma obowiązek doliczyć je do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP.

Po ustaleniu, czy napiwki, które otrzymują pracownicy, są przychodem ze stosunku pracy, Muszą Państwo ustalić, czy należy odprowadzać od nich składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP. Jeżeli są przychodem ze stosunku pracy, to należy doliczać je do podstawy wymiaru składek na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za pracę lub inne składniki wynagrodzenia. Takie świadczenie dla pracownika nie jest wyłączone z podstawy wymiaru składek.

PRZYKŁAD

W restauracji „X” jest zwyczaj, że klienci wrzucają napiwki do skarbonki, która znajduje się przy kasie. Po zakończeniu każdego miesiąca są dzielone równo między wszystkich pracowników restauracji, którzy zajmują się obsługą klientów. Wypłacone kwoty są przychodem ze stosunku pracy, dlatego pracodawca ma obowiązek wliczyć te kwoty do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP. W podstawie wymiaru pracodawca powinien je uwzględnić w miesiącu, w którym wypłacił je pracownikom.

Natomiast, jeżeli uznają Państwo napiwki za przychód z innych źródeł niż stosunek pracy, nie należy wliczać ich do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. W tym przypadku uzyskane kwoty nie powiększą podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Pracownik, który otrzymał napiwki, ma jednak obowiązek wykazać je w zeznaniu rocznym jako przychód z innych źródeł i naliczyć od nich podatek.

PRZYKŁAD

W restauracji każdy z kelnerów dostaje napiwki bezpośrednio od klienta. Uzyskane w ten sposób pieniądze są przychodem z innych źródeł. W konsekwencji pracodawca nie powinien ich wliczać do podstawy wymiaru składek.

Podstawa prawna

  • art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 14a Ordynacji podatkowej,
  • art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • § 1, § 2 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA