reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy napiwki wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia

Czy napiwki wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia

W restauracji kelnerzy otrzymują napiwki od klientów. Część tych kwot otrzymują kelnerzy, natomiast pozostała część jest rozdzielana między cały zespół i jest dla nich dodatkowym świadczeniem. Czy od uzyskanych w ten sposób pieniędzy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

RADA

Jeżeli napiwki zostały wypłacone przez pracodawcę - są przychodem ze stosunku pracy i te kwoty należy doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Natomiast napiwków, które pracownik otrzymał bezpośrednio od klienta, nie należy wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz FP i FGŚP.

UZASADNIENIE

Kwestię odprowadzania składek od uzyskanych przez pracowników napiwków należy rozpatrywać w zależności od sposobu ich otrzymania.

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uwzględnia się te wszystkie wypłaty, które są przychodem osiąganym przez pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkie wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania. W szczególności są to: wynagrodzenie zasadnicze, za godziny nadliczbowe, różne dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, a także inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Dodatkowo przychodem pracownika są świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika i wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

WAŻNE!

To, czy przychód uzyskany przez pracownika jest przychodem ze stosunku pracy lub przychodem z innych źródeł, określa ustawa o pdof.

Kompetentne do zaliczania przychodu jako przychodu ze stosunku pracy są organy podatkowe, np. urzędy skarbowe. Dlatego pracodawca, który ma wątpliwość, czy uznać świadczenie wypłacone za przychód ze stosunku pracy, powinien zwrócić się o interpretację do właściwego urzędu skarbowego (art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej).

Urzędy skarbowe i izby skarbowe rozróżniają charakter prawny napiwków w zależności od sposobu ich przekazania pracownikowi. W sytuacji gdy dysponuje nimi pracodawca, są one przychodem ze stosunku pracy. W tym przypadku płatnik składek ma obowiązek pobrać i odprowadzić od nich należne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Takie stanowisko zajął np. Urząd Skarbowy Łódź Polesie w postanowieniu z 25 lipca 2007 r. (nr US IB/415-27/07/WŁ). Natomiast napiwki otrzymane przez pracownika bezpośrednio od klienta są uznawane za przychód z tzw. innych źródeł i jako takie podatnik sam powinien wykazać je w zeznaniu rocznym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
IFK Platforma Księgowych i Kadrowych996.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama