REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK to program długoterminowego oszczędzania. Czy opłaca się wycofywać środki?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wycofanie środków z ppk czy się opłaca warto program długoterminowego oszczędzania zwrot środków z ppk
Wycofanie środków z PPK - czy się opłaca? Czy warto? PPK to program długoterminowego oszczędzania
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe są prostym i efektywnym sposobem systematycznego gromadzenia oszczędności. I chociaż ze środków gromadzonych w PPK można skorzystać w dowolnym czasie, głównym celem programu jest budowanie bezpieczeństwa finansowego na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Czy opłaca się wycofywać środki z PPK?

Siła PPK tkwi w długoterminowym oszczędzaniu

Siła PPK tkwi w systematycznym i długoterminowym oszczędzaniu. Długoterminowe inwestycje charakteryzują się większą stabilnością i są mniej podatne na wahania rynku. Kluczowym elementem oszczędzania w PPK jest dywersyfikacja portfela, która nie tylko minimalizuje ryzyko, ale także zwiększa potencjalne zyski.

REKLAMA

Fundusze zdefiniowanej daty (FZD)

Program PPK - co do zasady - nie wymaga od uczestnika żadnych działań. Osoba, która rozpoczyna oszczędzanie w PPK, zostaje automatycznie przypisana do funduszu zdefiniowanej daty (FZD) właściwego do jej wieku. Środki gromadzone na rachunkach PPK uczestników są lokowane w fundusze, które różnicują poziom ryzyka w zależności od wieku uczestnika. W miarę zbliżania się uczestnika PPK do 60. roku życia, fundusz zmienia swoją politykę inwestycyjną w taki sposób, że w wartości jego aktywów maleje udział części udziałowej (o wyższym ryzyku inwestycyjnym, ale większym potencjale stóp zwrotu, obejmującej np. akcje), a zwiększa się udział części dłużnej (o niższym poziomie ryzyka inwestycyjnego, ale o niższym potencjale stóp zwrotu, obejmującej np. obligacje). Osiągnięcie przez dany fundusz zdefiniowanej daty następuje w czasie, gdy struktura portfela osiąga tę o najwyższym udziale instrumentów finansowych ocenianych jako bezpieczne.

Taka konstrukcja funduszy - w sytuacji, gdy pojawią się zawirowania na rynku (a w długim okresie trudno ich uniknąć) i np. FZD z dużym udziałem akcji zanotuje straty - pozwala uczestnikom PPK na „odrobienie” strat. Należy jednak pamiętać, że im dłuższy horyzont inwestycyjny, tym większa szansa, że stopa zwrotu z wpłaconych środków będzie wyższa. Dlatego warto być cierpliwym i nie ulegać emocjom, wycofując środki z PPK w okresach spadków, gdyż czas gra tutaj kluczową rolę.

Skutki wycofania środków z PPK

Uczestnik PPK, który rozważa zwrot środków zgromadzonych na jego rachunku PPK, czyli wycofanie środków przed 60 rokiem życia - bez podawania przyczyny, powinien zastanowić się jak zwrot wpisuje się w ideę długoterminowego oszczędzania. Wycofując środki z rachunku PPK, nie można wycofać tylko części środków. Składając dyspozycję zwrotu, uczestnik wycofuje wszystko, co dotychczas zgromadził na danym rachunku PPK. Dokonanie zwrotu pozbawia uczestnika dopłat od państwa oraz części wpłat pracodawcy, a ponadto uczestnik jest zobowiązany do zapłaty podatku od zysków wypracowanych przez przekazywane mu środki. W przypadku zwrotu uczestnik otrzymuje zatem znacznie mniej niż gdyby zdecydował się na wypłatę po 60. roku życia. Warto przy tym pamiętać, że koszty zarządzania funduszami PPK są jednymi z najniższych na rynku oraz że część tych funduszy od początku roku wypracowała zysk na poziomie nawet 9%.

Ważne

Złożenie dyspozycji zwrotu środków zgromadzonych na rachunku PPK nie jest tożsame z rezygnacją z oszczędzania w tym programie. Dla uczestnika, który skorzystał ze zwrotu, nadal prowadzony jest rachunek PPK, na który wpływają nowe wpłaty od pracodawcy. Uczestnik, który nie chce, aby pracodawca dokonywał za niego nowych wpłat, składa pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Po złożeniu takiej deklaracji, uczestnik może zmienić zdanie i wrócić do gromadzenia nowych środków w PPK.

Polecamy: Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powrót do oszczędzania w PPK

Decyzję o oszczędzaniu w PPK można podjąć w dowolnym czasie, przed ukończeniem 70 lat. Osoba, która przed „zapisaniem” jej do PPK (czyli zawarciem, w jej imieniu i na jej rzecz, umowy o prowadzenie PPK) złożyła pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, może zmienić zdanie i złożyć pracodawcy odpowiedni wniosek, co spowoduje, że pracodawca zawrze dla niej tę umowę, a następnie - poczynając od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po „zapisaniu” tej osoby do PPK - będzie obliczał, pobierał i dokonywał za nią wpłat do PPK.

Co do zasady, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, aby zostać „zapisanym” do PPK, trzeba złożyć pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Jednak osoby, które ukończyły 55 lat, aby zostać uczestnikami PPK, składają pracodawcy wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Również osoba „zapisana” już do PPK, która złożyła deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, może zmienić zdanie i złożyć pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Złożenie wskazanego wyżej wniosku przez uczestnika PPK powoduje, że pracodawca ma obowiązek naliczenia i pobrania wpłat za tę osobę już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego jej po złożeniu tego wniosku.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy wolne od pracy. Co zmieniło się na lepsze dla polskich pracowników?

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy to międzynarodowy dzień upamiętniający wydarzenia chicagowskie z 1886 r. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Z tej okazji MRPiPS wymienia dobre zmiany dla polskich pracowników z ostatnich miesięcy.

Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika przysługującym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym bądź korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. A jeżeli tak to od kiedy obowiązuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy. Ile było wypadków przy pracy w 2024? Jakie są przyczyny wypadków przy pracy? Jak zwalczać wypadkom przy pracy?

REKLAMA

Rekordowy wzrost ojców na rodzicielskim. ZUS: W 2024 r. 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. "Dyrektywa work-life balance przynosi efekty."

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej we wtorek, 29 kwietnia informacji prasowej poinformował, że ZUS i Fundacja Share the Care ponownie łączą siły z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych oraz pracodawców, by promować równość rodzicielską i zawodową. Startuje 4 edycja kampanii „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

Majowe "mostkowanie" na L4. Firmy tracą, pracownicy remontują, grillują, wyjeżdżają

Długi weekend majowy to czas, w którym tysiące pracowników sięga po tzw. "mostkowanie" – zjawisko polegające na pobieraniu zwolnień lekarskich bez rzeczywistych wskazań medycznych. Pracownicy najczęściej sięgają po nie tuż przed lub po świętach. Chodzi o wydłużenie sobie czasu wolnego, bez konieczności wykorzystywania przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

REKLAMA

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

REKLAMA