REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK: Czy pracodawca może przekazać instytucji finansowej brakujące dane uczestnika

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Czy pracodawca może przekazać instytucji finansowej brakujące dane uczestnika
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zawierając umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika, pracodawca nie dysponował jego adresem mailowym. Po kilku miesiącach pracownik zgłosił mu, że już taki adres posiada. Czy pracodawca może, bez dodatkowego upoważnienia pracownika, przekazać ten adres do instytucji finansowej? 

Tak. Choć aktualizacja danych identyfikujących uczestnika PPK w instytucji finansowej to – zgodnie z ustawą o PPK – obowiązek samego uczestnika programu, pracodawca może przekazać instytucji finansowej brakujące dane uczestnika, których nie posiadał zapisując go do PPK.  I może to zrobić także bez dodatkowego upoważnienia czy zgody takiej osoby. 

REKLAMA

Autopromocja

Zawierając umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika, pracodawca przekazuje do instytucji finansowej jego dane identyfikujące. Danymi identyfikującymi uczestnika PPK są jego imię (imiona), nazwisko, adres zamieszkania, adres do korespondencji, numer telefonu, adres poczty elektronicznej, numer PESEL lub data urodzenia w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL, seria i numer dowodu osobistego lub numer paszportu albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość w przypadku osób, które nie posiadają obywatelstwa polskiego. 

Mail i numer telefonu nie są obligatoryjne

Przy czym adresu poczty elektronicznej i numeru telefonu pracownik nie musi posiadać. W polskim systemie prawnym nie istnieje bowiem żaden przepis, który zobowiązywałby osobę fizyczną do posiadania takich środków komunikacji. Oznacza to też, że zarówno adres poczty elektronicznej, jak i numer telefonu nie stanowią obligatoryjnych danych uczestnika PPK, których podanie jest niezbędne do zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK. Innymi słowy, brak adresu poczty elektrycznej czy numeru telefonu nie stanowi przeszkody w „zapisaniu” pracownika do PPK.  Ich posiadanie ułatwiłoby jednak niewątpliwie komunikację między instytucją finansową a uczestnikiem PPK.

Późniejsze uzupełnienia danych

Przepisy ustawy o PPK nie regulują kwestii uzupełniania danych identyfikujących uczestnika PPK, po zawarciu w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK. Jednocześnie – w myśl art. 20 ust. 1 ustawy o PPK – dane identyfikujące uczestnika są danymi, które powinny zostać wskazane w umowie o prowadzenie PPK. Są one potrzebne zarówno w celu identyfikacji osoby, w imieniu i na rzecz której zawierana jest ta umowa, jak też w celu usprawnienia komunikacji pomiędzy instytucją finansową a uczestnikiem PPK. Skoro zatem pracodawca powinien wskazać dane identyfikujące uczestnika PPK w samej umowie o prowadzenie PPK, to nie ma przeszkód do uzupełnienia tych danych po zawarciu tej umowy. 

Zatem, w sytuacji, w której w zawartej umowie o prowadzenie PPK zostały wskazane niekompletne dane identyfikujące uczestnika PPK, dopuszczalne jest ich późniejsze uzupełnienie przez pracodawcę, czyli przekazanie tych brakujących danych przez pracodawcę instytucji finansowej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

W celu przekazania instytucji finansowej przez pracodawcę brakujących danych nie jest wymagane uprzednie uzyskanie przez pracodawcę od uczestnika PPK zgody na uzupełnienie danych czy upoważnienia do takiego uzupełnienia.

Aktualizacja danych obowiązkiem pracownika

Uzupełnienia przez podmiot zatrudniający niekompletnych danych, o których mowa powyżej, nie należy utożsamiać ze zmianą danych, o której mowa w art. 4 ust. 2 ustawy o PPK. Obowiązek dbania, aby posiadane przez instytucje finansową dane identyfikacyjne były aktualne, spoczywa bowiem na uczestniku PPK. Uczestnik PPK jest obowiązany niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia zaistnienia zmiany danych identyfikacyjnych, poinformować instytucję finansową o tej zmianie.

Ważne

W sprawach dotyczących PPK uczestnik PPK składa instytucji finansowej oświadczenia woli w postaci elektronicznej – pozwalającej na utrwalenie ich na trwałym nośniku lub w innej postaci, jeżeli w umowie o zarządzanie PPK tak określono. 

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnienie niepełnosprawnych a obniżenie wpłat na PFRON. Jak osiągnąć wskaźnik 6%? Praktyczne wskazówki dla pracodawców

Zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnością to temat rzeka. Pojawia się w firmach w wielu kontekstach, że wspomnę tylko o raportowaniu CSR, dofinansowaniach z PFRON czy współpracy z Zakładami Pracy Chronionej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wpływowi zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością na obniżenie wpłat na PFRON. 

Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

Renta rodzinna: 31 października mija termin dostarczenia do ZUS wniosku i zaświadczenia

Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas do końca października na złożenie do ZUS wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. W razie przegapienia tego terminu świadczenie za październik nie zostanie wypłacone.

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Lider coraz bliżej pracownika

O pozytywnym feedbacku, roli liderów i o tym, jak przez lata zmieniał się dział HR i jak może wyglądać w przyszłości rozmawiamy z Dorotą Dublanką, dyrektorką zarządzającą, dyrektorką Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

REKLAMA

Emeryci i renciści: Bon senioralny 2150 zł. Osoby niepełnosprawne i MOPS [Wyłączenia, projekt ustawy, przykłady]

Wyłączenia dla 1) osób niepełnosprawnych i 2) korzystających z opieki w MOPS zapisano w projekcie ustawy o bonie senioralnym (2150 zł miesięcznie). Przykład: Nie otrzymają bonu senioralnego osoby niepełnosprawne ze świadczeniem wspierającym. WAŻNE! Nie ma generalnego wyłączenia osób niepełnosprawnych (np. zasiłek pielęgnacyjny pozwala korzystać z bonu senioralnego). 

Dla kogo świadczenie interwencyjne? ZUS uruchamia 15 października punkty mobilne dla firm poszkodowanych w powodzi. Gdzie?

Kłodzko, Stronie Śląskie, Bardo, Lądek Zdrój to tylko niektóre z miejscowości, w których przedsiębiorcy poszkodowani w czasie powodzi będą mogli w punkcie mobilnym nie tylko złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne, ale i uzyskać informację jak to zrobić. Eksperci ZUS pomogą także w wypełnieniu wniosku.

REKLAMA