Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z PPK dla mikroprzedsiębiorcy nie jest bezterminowe

Anna Puszkarska
Anna Puszkarska
ekspert PFR Portal PPK
Zwolnienie z PPK dla mikroprzedsiębiorcy nie jest bezterminowe! Po zakończeniu roku obrotowego sprawdź status mikroprzedsiębiorcy.
Zwolnienie z PPK dla mikroprzedsiębiorcy nie jest bezterminowe! Po zakończeniu roku obrotowego sprawdź status mikroprzedsiębiorcy.
Shutterstock
Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK, nie uruchamia tego programu. Po zakończeniu roku obrotowego powinien jednak sprawdzić, czy nadal ma status mikroprzedsiębiorcy. Zwolnienie z PPK nie jest więc bezterminowe.

Zwolnienie z wdrożenia PPK dla mikroprzedsiębiorcy nie jest bezterminowe

Mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

 1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
 2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Warunkiem zaliczenia przedsiębiorcy do kategorii mikroprzedsiębiorców jest zatem spełnienie przez niego przynajmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych kryterium zatrudnienia oraz przynajmniej jednego z dwóch podanych wyżej kryteriów finansowych.

Średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim i na warunkach urlopu macierzyńskiego, na urlopie ojcowskim, rodzicielskim i wychowawczym, zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Wyrażone w euro wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.

Rok obrotowy - definicja

Rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Jeżeli przedsiębiorca rozpoczął działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego, pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

przypadku, gdy rok obrotowy przedsiębiorcy jest rokiem kalendarzowym, to już na początku 2022 roku powinien on sprawdzić, czy spełniał przesłanki do uznania go za mikroprzedsiębiorcę co najmniej w 2021 roku lub w 2020 roku. Jeśli tak nie jest, musi wdrożyć PPK.

PPK a wola osób zatrudnionych

Jeśli przedsiębiorca utracił status mikroprzedsiębiorcy, to z obowiązku uruchomienia PPK (wyboru instytucji finansowej oraz zawarcia umowy o zarządzanie PPK) nie zwalnia go to, że wszystkie osoby zatrudnione, które nie ukończyły 55. roku życia złożyły mu deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK, a żadna osoba zatrudniona, która ukończyła 55 lat, ale nie ukończyła 70 lat, nie złożyła wniosku o zawarcie w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK. Miałoby to znaczenie tylko wtedy, gdyby podmiot zatrudniający nadal miał status mikroprzedsiębiorcy.

W przypadku, gdy choć jedna osoba zatrudniona w wieku poniżej 55+ nie złoży deklaracji o niedokonywaniu wpłat do PPK (a jeśli złożyła taką deklarację - złoży wniosek o dokonywanie wpłat do PPK) lub osoba zatrudniona w wieku 55+ złoży wniosek o zawarcie dla niej umowy o prowadzenie PPK, przedsiębiorca będzie musiał zawrzeć nie tylko umowę o zarządzanie PPK, ale także umowę o prowadzenie PPK dla tych osób.

Ważne!

Definicja „osób zatrudnionych” zawarta jest w ustawie o PPK. Są to nie tylko pracownicy (z wyjątkiem m.in. młodocianych), ale także np. zleceniobiorcy, podlegający z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Terminy na wdrożenie PPK

Utrata zwolnienia ze stosowania ustawy o PPK – np. w związku z utratą statusu mikroprzedsiębiorcy - oznacza konieczność uruchomienia PPK, czyli zawarcia umowy o zarządzanie PPK oraz umowy o prowadzenie PPK, jeśli choć jedna osoba zatrudniona chce oszczędzać w tym programie.

W celu ustalenia terminów na zawarcie tych umów stosuje się odpowiednio art. 8 ust. 1 i art. 16 ustawy o PPK. Oznacza to, że umowa o prowadzenie PPK powinna zostać zawarta w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po upływie 90 dni liczonych począwszy od dnia, w którym przedsiębiorca utracił wyłączenie ze stosowania ustawy o PPK, a umowa o zarządzanie PPK nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym przypada termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 2 ust. 1 pkt 18, art. 8 ust. 1, art. 13 ust. 1 pkt 1, art. 16 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342),

art. 7 ust. 1 pkt 1, ust. 2-4 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162 ze zm.),

art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.).

Masz pytania o Polski Ład? Teraz możesz je zdać
e-Poradnia
e-Poradnia
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mirela
  2022-01-16 16:46:10
  Dzieki ppk wiele osób może zyskać, to bardzo rzetelny program. Prywatność pieniędzy mamy zagwarantowana, każdej chwili możemy je wypłacić, tu już każdy decyduje sam. Mamy możliwość podglądu oszczędności, to bardzo duże udogodnienie
  1
 • Grzmi
  2022-01-14 07:33:54
  Co to jest te PPK? Nigdzie w artykule nie ma rozwinięcia skrótu.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • aleksandra
  2022-01-24 10:31:33
  Absolutnie bym nie zrezygnowała z ppk, kwota jaka wpłacam nie jest jakaś przesadnie duża a raz tyle zyskuje. Więc zdecydowanie lepiej jest oszczędzać niż się wypisywać. Zresztą teraz coraz więcej osób rozumie ze tak jest.
  0
 • igor
  2022-01-22 22:32:27
  A może tak warto przeanalizować czy na pewno warto rezygnować z ppk. To ciekawy benefit, który każdemu umożliwią gromadzenie ciekawych oszczędności, które każdemu się przydadzą.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka na dziecko 2022
Opieka na dziecko zdrowe w 2022 roku – ile dni wynosi? Do ilu lat dziecka można korzystać? Co w przypadku opieki nad dzieckiem na kwarantannie, nauce zdalnej i nad dzieckiem chorym?
Omikron powoduje ogromne braki pracowników
Omikron powoduje ogromne braki pracowników - nawet 2 mln pracowników może przebywać na izolacji i kwarantannie w lutym 2022 roku. Jak ochronić firmę przed kryzysem?
Praca zdalna wymaga pilnej regulacji w Kodeksie pracy
Praca zdalna wymaga pilnej regulacji w Kodeksie pracy - przedsiębiorcy apelują o uchwalenie szczegółowych przepisów dotyczących pracy zdalnej. Pandemia trwa już dwa lata, a przepisów kodeksowych nadal brak.
Pracownicy na kwarantannie - paraliż firm
Coraz więcej pracowników przebywa na kwarantannie. Omikron dziesiątkuje kadry. Firmom grozi paraliż. Przedsiębiorcy apelują o pilne wdrożenie weryfikacji covidowej i innego wsparcia dla polskich firm.
Przyszłość pracy - odmienne wizje pracodawców i pracowników
Jak będzie wyglądała przyszłość pracy? Okazuje się, że pracodawcy i pracownicy mają odmienne wizje. Z czym muszą zmierzyć się pracodawcy? Czym jest Wielka Rezygnacja?
Weryfikacja covidowa - drugi projekt ustawy
Weryfikacja covidowa - w środę 26 stycznia 2022 r. do Sejmu wpłynął drugi projekt ustawy. Stanowi uzupełnienie "lex Hoc". Pracodawca będzie mógł sprawdzić szczepienia pracowników, wyniki testów na COVID-19 lub uzyskać informację o przebytej infekcji. Kto zapłaci za testy pracowników?
Rekordowy wzrost wynagrodzeń w grudniu 2021 r.
W grudniu 2021 r. odnotowano rekordowy wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób. Inflacja wpływa na podwyżki wynagrodzeń. Jak wygląda przeciętne zatrudnienie?
Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika?
Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika w 2022 roku? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki zdrowotnej?
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem (urlop opiekuńczy) - zasady, przepisy
Pracownicy, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy, „kp”), mają prawo do korzystania z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, zwanych potocznie urlopem opiekuńczym.
Dzień wolny na szczepienie dla pracowników PGG
Dzień wolny na szczepienie dla pracowników PGG, którzy zdecydują się zaszczepić do 11 marca 2022 roku.
Okres rozliczeniowy - wydłużenie do 12 miesięcy
Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy może rozwiązać problem nadgodzin. Kiedy można wydłużyć okres rozliczeniowy do roku? Jak wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy?
Wypłata wynagrodzenia - termin
Wypłata wynagrodzenia za pracę - w jakim terminie powinna się odbywać? Co z wypłatą wynagrodzenia po terminie? Czy zawsze wypłaty wynagrodzenia dokonuje się na konto? Co na to Kodeks pracy?
Wypłata części wynagrodzenia w gotówce
Wypłata części wynagrodzenia w gotówce - czy jest możliwa? Czy pracownik może złożyć wniosek o wypłatę na konto i w gotówce? Gdzie przechowywać taki wniosek?
Jak zwiększyć aktywność zawodową Polek?
Jak zwiększyć aktywność zawodową Polek? Co należy zmienić w opiece i edukacji dzieci? Ważne jest wyższe subsydiowanie zatrudnienia dodatkowej opieki dla dziecka do 3 lat oraz zmiany w modelu rodziny. Jak zmodyfikować program 500+?
Jak zachęcić pracowników IT do przyjęcia oferty pracy?
Jak zmotywować pracowników IT do przyjęcia oferty pracy? Pracodawcy zachęcają kandydatów wysokimi zarobkami i coraz nowszymi benefitami. Czym jest premia za podpis?
Emerytura dla stulatków czyli świadczenie honorowe z ZUS
Emerytura dla stulatków czyli świadczenie honorowe z ZUS to dodatkowe świadczenie, które przysługuje co miesiąc od setnych urodzin. Ile wynosi w 2022 roku?
Pandemia a obowiązki i rozwój pracowników
Jak pandemia wpłynęła na obowiązki i rozwój pracowników? Niektórzy musieli wziąć na siebie dodatkowe obowiązki po pracownikach, którzy byli zwalniani lub ich stanowiska pracy były likwidowane. Przejście na pracę zdalną mogło wiązać się z nabyciem nowych umiejętności cyfrowych. Pracodawcy postawili też na nowe benefity.
Sektor nowoczesnych usług dla biznesu 2022 - rekrutacje
Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w 2022 roku prowadzi rekrutacje na szeroką skalę. Osoby z odpowiednimi kompetencjami mogą liczyć na wysokie podwyżki wynagrodzeń. Jakie specjalizacje są najbardziej poszukiwane?
Rośnie popyt na pracowników sektora SSC i BPO
Wciąż rośnie popyt na pracowników sektora SSC i BPO, a liczba kandydatów jest zbyt mała. Otrzymują nawet kilka ofert pracy tygodniowo i mogą stawiać warunki. Pracodawcy przekonują ich wyższym wynagrodzeniem, premiami i praca zdalną.
Czas pracy pracownika dojeżdżającego
W przeważającej ilości przypadków pojęcie czasu pracy nie budzi wątpliwości. Występują jednak sytuacje nietypowe. Można do nich zaliczyć pracę, która zasadniczo odbywa się poza stałym wyznaczonym miejscem,
Automatyzacja kadr i płac a zmiany wynikające z Polskiego Ładu
Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu? Wiele zagadnień pozostaje niejasnych. Pracownicy nie wiedzą, jakie oświadczenia złożyć. Dużo osób otrzymało niższe wynagrodzenia za styczeń 2022 roku.
Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika?
Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika? Co należy pilnie uregulować w Kodeksie pracy? Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy w związku z koronawirusem?
Urlop wypoczynkowy 2022
Urlop wypoczynkowy w 2022 roku przysługuje na dotychczasowych zasadach. Ile dni urlopu przyznaje Kodeks pracy? Do kiedy można wykorzystać urlop? Ile wynosi wynagrodzenie netto za czas urlopu?
Co to jest higiena cyfrowa?
Higiena cyfrowa - co to jest? Niektórzy mogą przeznaczyć na używanie smartfona prawie 9 lat swojego życia. Jakie negatywne skutki wywołuje nadmierne korzystanie z narzędzi cyfrowych?
Świadczenie aktywizacyjne 2022
Świadczenie aktywizacyjne dla pracodawców z PUP - czym jest? Ile wynosi w 2022 roku? Ile czasu można je otrzymywać?