| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Wydłużenie wieku emerytalnego, które będzie stopniowo następować od 1 stycznia 2013 r., spowoduje, że zmienią się okresy ochronne przed zwolnieniem z pracy pracowników w wieku przedemerytalnym. W wyniku wejścia w życie reformy emerytalnej ochrona przedemerytalna niektórych grup pracowników będzie dłuższa niż dotychczasowe 4 lata.

  • kobiety w wieku 56–60 lat,
  • mężczyźni w wieku 61–65 lat.

Potwierdził to Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 5 maja 2011 r. (II PK 282/10), stwierdzając, że „sposób rozumienia zakazu wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym oparty jest na poglądzie, że przez określony w tym przepisie wiek emerytalny należy rozumieć wiek określony w przepisach emerytalnych, zezwalający na uzyskanie uprawnień emerytalnych w normalnym trybie”. Ponadto SN stwierdził, że ochrona przedemerytalna przysługuje również 4 lata przed osiągnięciem emerytury w obniżonym wieku, do której nabywają prawo szczególne grupy pracowników.

PRZYKŁAD

Pracownik od 16 lat w pracuje szczególnych warunkach. Może więc przejść na emeryturę w obniżonym wieku 60 lat. W tym roku osiągnie 56 lat. Zatem ochronie przedemerytalnej będzie podlegał 4 lata przed emeryturą uzyskaną w obniżonym wieku, a więc od ukończenia 56 lat.

Także w wyroku z 27 lipca 2011 r. (sygn. akt II PK 20/11) Sąd Najwyższy podzielił poglądy ekspertów prawa pracy i prezentowane wcześniej w orzecznictwie, zgodnie z którymi „pojęcie wieku emerytalnego należy utożsamiać nie tylko z powszechnym wiekiem emerytalnym, wynoszącym 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale także z obniżonym wiekiem emerytalnym przewidzianym dla niektórych grup ubezpieczonych w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.)”.

WAŻNE!

Uprzywilejowani pracownicy, którzy mają ustawowo określony niższy wiek emerytalny, również mają prawo do ochrony przedemerytalnej 4 lata przed tym obniżonym wiekiem emerytalnym.

Pracownicy mający ustawowo określony niższy wiek emerytalny są chronieni przed wypowiedzeniem umowy tylko raz w życiu – przed osiągnięciem właściwego dla nich wieku emerytalnego. Wyraźnie potwierdził to Sąd Najwyższy w przytoczonym wyżej wyroku z 5 maja 2011 r., stwierdzając, iż wiekiem emerytalnym dla pracownicy kolei jest 55 lat, „co oznacza, że ochrona ustalona w art. 39 k.p. zakończy się z chwilą ukończenia przez powódkę 55 lat – nawet jeśli stosunek pracy nie zostanie rozwiązany. Nie będzie ona mogła ponownie skorzystać z tej ochrony na 4 lata przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat), bowiem ochrona ta przysługuje pracownikowi tylko jeden raz”.

WAŻNE!

Ochrona przedemerytalna przysługuje pracownikom tylko raz w życiu.

3. Wydłużenie ochrony przedemerytalnej w związku z wydłużeniem wieku emerytalnego

Począwszy od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny zarówno kobiet, jak i mężczyzn będzie ulegał stopniowemu wydłużeniu. Wiek ten będzie wzrastał w pierwszej kolejności dla kobiet urodzonych od 1 stycznia do 31 marca 1953 r. oraz mężczyzn urodzonych od 1 stycznia do 31 marca 1948 r., którym wiek emerytalny zostanie podniesiony o 1 miesiąc. Dla osób urodzonych w kolejnych kwartałach powszechny wiek emerytalny będzie podwyższany o 1 miesiąc (według zasady, że data urodzenia przypadająca w kolejnym kwartale roku kalendarzowego powoduje podwyższenie wieku emerytalnego o kolejny miesiąc). Docelowo powszechny wiek emerytalny ma wynosić 67 lat dla obu płci, co nastąpi po 30 września 2040 r. dla kobiet urodzonych po 30 września 1973 r. oraz co nastąpi po 30 września 2020 r. dla mężczyzn urodzonych po 30 września 1953 r. Szczegółowo pisaliśmy na ten temat w MPPiU nr 13–14/2012.

Pracownicy będą więc w najbliższych latach osiągali wiek emerytalny w różnym wieku. Przewiduje to ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 637).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »