Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny - OIPE - nowy sposób oszczędzania

REKLAMA
- Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny - OIPE
- OIPE podobne do IKE
- Wykonanie prawa UE i rozporządzenia w sprawie OIPE
- Kim jest oszczędzający w ramach OIPE?
- Dostawcy OIPE
- Rejestracja OIPE
- Transparentność OIPE
- Warianty inwestycyjne w OIPE
- Kto sprawuje nadzór nad OIPE?
Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny - OIPE
W dniu 11 lipca 2023 r. przekazano Prezydentowi RP i Senatowi ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (dalej jako: ustawa).
Ma dojść do prowadzenia zmian w krajowym porządku prawnym w związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE), dalej jako: rozporządzenie.
Ustawa określa:
- zasady gromadzenia oszczędności na kontach ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego, zwanego dalej „OIPE”;
- warunki dokonywania wpłat na subkonta OIPE;
- warunki dokonywania wypłat, wypłat transferowych oraz zwrot.
OIPE podobne do IKE
Jak wynika z uzasadnienia do ustawy: W Polsce w obecnie obowiązującym stanie prawnym za zbliżony produkt do OIPE można uznać IKE funkcjonujące w III filarze emerytalnym, stąd w niniejszym projekcie wzorowano się na już istniejących, dobrych oraz sprawdzonych rozwiązaniach w tym zakresie. OIPE mają stanowić uzupełnienie systemu obecnych państwowych, pracowniczych lub indywidualnych emerytur krajowych, ale nie zastępują, ani nie harmonizują systemu krajowych emerytur indywidualnych.
Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad
Kup książkę:
Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych poradWykonanie prawa UE i rozporządzenia w sprawie OIPE
W rozporządzeniu ustanawia się jednolite przepisy dotyczące rejestracji indywidualnych produktów emerytalnych, które są dystrybuowane w Unii pod oznaczeniem „ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny” lub „OIPE”, jak również jednolite przepisy dotyczące tworzenia i dystrybucji tych produktów oraz nadzoru nad nimi.
Zgodnie z rozporządzeniem: „ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny” lub „OIPE” oznacza długoterminowy indywidualny produkt emerytalny o charakterze oszczędnościowym, który jest oferowany przez przedsiębiorstwo finansowe kwalifikujące się zgodnie z art. 6 ust. 1 w ramach umowy dotyczącej OIPE i który jest nabywany przez oszczędzającego w ramach OIPE lub przez niezależne stowarzyszenie oszczędzających w ramach OIPE w imieniu swoich członków z myślą o emeryturze, a także który nie przewiduje żadnej możliwości lub ściśle ograniczoną możliwość przedterminowego umorzenia i jest zarejestrowany zgodnie z niniejszym rozporządzeniem
Kim jest oszczędzający w ramach OIPE?
Oszczędzający w ramach OIPE oznacza osobę fizyczną, która zawarła umowę dotyczącą OIPE z dostawcą OIPE.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineDostawcy OIPE
OIPE mogą być oferowane przez wiele różnych instytucji finansowych, w tym przez zakłady ubezpieczeń, podmioty zarządzające aktywami, banki, niektóre firmy inwestycyjne i niektóre instytucje pracowniczych programów emerytalnych.
Rejestracja OIPE
Dostawcy, którzy zamierzają oferować OIPE, muszą dokonać jego rejestracji. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych rejestruje nowe OIPE w centralnym rejestrze na podstawie decyzji podjętej przez właściwe organy krajowe. Po zarejestrowaniu produktu może on być oferowany i dystrybuowany w całej UE.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychTransparentność OIPE
- Z myślą o zapewnieniu wysokiego poziomu przejrzystości w rozporządzeniu zapisano, że oszczędzający w ramach OIPE mają otrzymać:
- kluczowe informacje o produkcie przedstawione w dokumencie w standardowym formacie (tj. dokument zawierający kluczowe informacje dotyczące OIPE). Aby zapewnić wysoki stopień ochrony konsumenta, oszczędzający w ramach OIPE nie będą mieli możliwości zrezygnowania z porady przed zawarciem umowy;
- co roku – informację o świadczeniach z OIPE, która zawiera kluczowe informacje na temat stanu zgromadzonych oszczędności.
- W szczególności należy zagwarantować pełną przejrzystość kosztów i opłat.
- Komisja Europejska określi – w drodze regulacyjnych standardów technicznych – szczegóły dotyczące prezentacji informacji, które mają być zamieszczone w dokumencie zawierającym kluczowe informacje OIPE oraz w informacji o świadczeniach z OIPE.
Warianty inwestycyjne w OIPE
- Dostawcy OIPE mogą oferować maksymalnie sześć wariantów inwestycyjnych, w tym domyślny wariant inwestycyjny, czyli tak zwany podstawowy OIPE. Wszystkie warianty inwestycyjne są zaprojektowane przez dostawców OIPE z uwzględnieniem gwarancji lub techniki ograniczania ryzyka, które zapewniają oszczędzającym w ramach OIPE wystarczający poziom ochrony.
- W przypadku podstawowego OIPE dostawcy OIPE zapewniają ochronę kapitału oszczędzających w ramach OIPE albo w oparciu o gwarancję, albo o techniki ograniczania ryzyka zgodne z celem polegającym na umożliwieniu oszczędzającemu w ramach OIPE odzyskania kapitału. Koszty i opłaty związane z podstawowym OIPE nie mogą przekraczać 1 % zgromadzonego kapitału rocznie.
- Oszczędzający w ramach OIPE mają prawo do regularnej zmiany wariantu inwestycyjnego w celu dostosowania swojej strategii inwestycyjnej. Zmiana wariantu inwestycyjnego jest dokonywania nieodpłatnie. Można jej dokonać po upływie co najmniej pięciu lat od zawarcia umowy dotyczącej OIPE, a w przypadku kolejnych zmian po upływie pięciu lat od ostatniej zmiany wariantu inwestycyjnego. Dostawcy OIPE mogą zezwolić oszczędzającym w ramach OIPE na częstsze zmiany wariantu inwestycyjnego.
Kto sprawuje nadzór nad OIPE?
Przestrzeganie przepisów rozporządzenia w sprawie OIPE jest nadzorowane przez organy krajowe właściwe dla dostawców i dystrybutorów OIPE. Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych przysługują natomiast uprawnienia do interwencji w sprawie produktu, dzięki którym może on podejmować na szczeblu całej UE skuteczne działania w razie poważnej obawy co do ochrony oszczędzających w ramach OIPE lub zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania i integralności rynków finansowych lub stabilności całego systemu finansowego lub jego części w UE, jeżeli właściwe organy krajowe nie podjęły kroków przeciwdziałających zagrożeniu w dostatecznym stopniu.
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (w dniu 11 lipca 2023 r. przekazano Prezydentowi RP i Senatowi)
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: