REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ochrona przedemerytalna

Beata Skrobisz-Kaczmarek
Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę. /Fot. Fotolia
Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W jakiej sytuacji pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi ze względu na wiek ochronny?

Nasz pracownik w 2012 r. w miesiącu październiku ukończył 63 lata, jest więc w wieku ochronnym. Do kiedy będzie go obowiązywała ochrona stosunku pracy określona w art. 39 Kodeksu pracy?

REKLAMA

Autopromocja

1 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę o emeryturach i rentach z FUS, które między innymi wydłużyły powszechny wiek emerytalny. Zmiana przepisów emerytalnych nie zmieniła brzmienia art. 39 kodeksu pracy. Treść tego przepisu będzie od 1 stycznia 2013 r. taka sama, co nie oznacza, że pracownicy będą chronieni przed wypowiedzeniem tak jak dziś. Po nowelizacji przepisów ochrona będzie wydłużona od 1 stycznia 2013 r. do 30 kwietnia 2018 r. w stosunku do kobiet urodzonych w latach 1953-1956 oraz mężczyzn urodzonych pomiędzy 1948-1951 r.. Wynika to z art. 18 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637). Przepis ten gwarantuje wymienionym grupom pracowników pewność zatrudnienia aż do osiągnięcia nowego, wydłużonego wieku emerytalnego ,dlatego 4-letnia ochrona określona w 39 Kodeksie pracy w przejściowym okresie może zostać wydłużona maksymalnie o 16 miesięcy - kobiety urodzone w grudniu 1956 r. i mężczyźni urodzeni w grudniu 1951 r.

Należy jednak pamiętać, że wydłużoną ochroną przed wypowiedzeniem umowy o pracę będą objęci ci pracownicy, którzy z tej ochrony korzystali w dniu wejścia w życie reformy emerytalnej, czyli w dniu 1 stycznia 2013 r.

Pracownik w przedstawionym stanie faktycznym, gdyby nie wydłużenie wieku emerytalnego przeszedłby na emeryturę w październiku 2014 r. po ukończeniu 65 lat. Od października 2010r. jego stosunek pracy podlega ochronie określonej w art. 39 Kp. Gdyby nie było przepisu przejściowego (art. 18 noweli emerytalnej), wydłużającego ochronę przedemerytalną, to 4-letni okres ochronny minąłby w październiku 2014 roku. Po nowelizacji przepisów wiek emerytalny wymienionego pracownika wynosi 65 lat i 8 miesięcy. Dlatego też ochrona stosunku pracy przed wypowiedzeniem zostanie wydłużona o 8 miesięcy czyli do czerwca 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

REKLAMA

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

REKLAMA