| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnieniazawiadomienie o chorobiezasady i tryb wystawiania zwolnień lekarskichkontrola zwolnień lekarskichPracodawca, który ma wątpliwości, czy pracownik faktycznie jest niezdolny do pracy, nie może samodzielnie podważać zaświadczenia o niezdolności do pracy (zwolnienia lekarskiego) wystawionego przez lekarza. Ustalenie rzeczywistej niezdolności pracownika do pracy należy do wyłącznych kompetencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rozwiązanie bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby

Długotrwała choroba pracownika może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, w trybie art. 53 k.p. W zależności od długości zatrudnienia przed chorobą przepisy prawa pracy przewidują zróżnicowaną ochronę.

Jeśli więc pracownik był zatrudniony przed chorobą krócej niż 6 miesięcy, a niezdolność do pracy nie była spowodowana wypadkiem przy pracy ani chorobą zawodową, wówczas pracodawca może rozwiązać (choć nie musi) umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli upłyną 3 miesiące ciągłej choroby, a pracownik jest dalej niezdolny do pracy (art. 53 § 1 pkt 1 lit. a k.p.). Jeżeli natomiast pracownik przed chorobą był zatrudniony dłużej niż 6 miesięcy lub niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, wówczas okres ochronny przed rozwiązaniem wynosi łącznie 182 dni (a więc okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego łącznie). Natomiast jeśli zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne, wówczas okres ochronny rozciąga się także na pierwsze 3 miesiące pobierania tego świadczenia. Tak więc, jeśli po upływie tych okresów pracownik jest dalej niezdolny do pracy, wówczas pracodawca może z nim umowę rozwiązać bez wypowiedzenia.

WAŻNE!

Okres ochronny przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, w przypadku gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, nie zależy od stażu pracy sprzed choroby.

Jednak, jeśli pracownik stawi się do pracy i skierowany na badania do lekarza medycyny pracy, z którym pracodawca ma podpisaną umowę, otrzyma zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na swoim dotychczasowym stanowisku, wówczas pracodawca nie może rozwiązać umowy bez wypowiedzenia w trybie art. 53 k.p.

 

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »