| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Szczególnym rozwiązaniem jest zaliczanie do czasu pracy młodocianego czasu nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy. Pracodawca zobowiązany jest zwolnić młodocianego od pracy na czas potrzebny do wzięcia udziału w zajęciach szkolnych w związku z dokształcaniem się. Postanowienia te wynikają z obowiązku dokształcania się pracowników młodocianych.

Młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.

Pracownikowi młodocianemu przysługuje dłuższa niż pozostałym pracownikom przerwa w pracy. W sytuacji gdy dobowy wymiar czasu pracy przekracza 4,5 godziny, pracodawca jest zobowiązany wprowadzić przerwę w pracy, wliczoną do czasu pracy, która musi trwać nieprzerwanie przez 30 minut. Przypomnijmy, że pracownikom pełnoletnim przerwa w pracy przysługuje, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin i trwa ona tylko 15 minut.

Młodocianych nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Nie ma jednak bezpośrednich ograniczeń w odniesieniu do delegowania ich poza stałe miejsce pracy. Młodociany podlega jednak władzy rodzicielskiej, a wyjazd służbowy może tę władzę ograniczyć przez jednostronną czynność pracodawcy (polecenie służbowe). Uważam, że w związku z tym wyjazd służbowy możliwy jest po uzyskaniu zgody rodziców lub opiekunów pracownika młodocianego.

Pora nocna dla pracowników młodocianych przypada między godzinami 22.00 a 6.00, zaś dla pracowników przed ukończeniem 16. roku życia między godzinami 20.00 a 6.00. Dla pozostałych (dorosłych) pracowników pora nocna obejmuje kolejnych 8 godzin między godzinami 21.00 i 7.00, konkretnie określone w przepisach wewnątrzzakładowych.

WAŻNE!

Przerwa w pracy młodocianego obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin.

Prawo do pierwszego urlopu młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy pracy. Nabywa wtedy prawo do 12 dni roboczych urlopu. Regulacja ta dotyczy pierwszej pracy danej osoby. W każdym następnym miejscu pracy pracodawca uwzględnia wcześniejsze okresy zatrudnienia. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Istotne jest to, że urlop przysługujący po 6 miesiącach zatrudnienia nie jest urlopem zaliczkowym. Po roku pracy młodociany ma już zatem łącznie prawo do 38 dni urlopu (oczywiście, jeżeli wcześniej nie zdążyłby urlopu wykorzystać).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK