| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

• jeżeli zatrudnił bezrobotnych co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy na okres do 6 miesięcy, zwrot od starosty nie może przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdą osobę bezrobotną.

Dodatkowo w stosunku do zatrudnienia osób bezrobotnych w wieku powyżej 50 lat można uzyskać zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenie (i związane z tym obciążenia). W odniesieniu do tych osób wykonywanie pracy w ramach prac interwencyjnych może odbywać się przez okres do 24 miesięcy (lub niekiedy nawet 4 lat).

Wysokość refundacji uzależniona jest od sytuacji zatrudnionego bezrobotnego:

• jeżeli spełnia warunki konieczne do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego - do 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia,

• jeżeli nie spełnia warunków koniecznych do uzyskania świadczenia przedemerytalnego - tylko do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.

Starosta może w takim przypadku zrefundować przedsiębiorcy koszty wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanych do tych prac bezrobotnych.

Pracodawca może ubiegać się także o jednorazowy „zastrzyk” finansowy (maksymalnie 150% średniego wynagrodzenia) w przypadku, gdy zatrudniał skierowanego bezrobotnego w ramach prac interwencyjnych przez okres co najmniej 6 miesięcy, zaś po upływie tego okresu dalej zatrudnia tę osobę w pełnym wymiarze czasu pracy przez następne 6 miesięcy. Bezpośrednio po tym czasie dana osoba musi być nadal u niego zatrudniona na pełny etat. Pamiętajmy jednak, że zależy to od uznaniowej decyzji („starosta może przyznać”), czego konsekwencją jest to, że pracodawca nie ma roszczenia o wypłatę tej kwoty w sytuacji, gdy spełni powyższe warunki. Zobowiązanie do przyznania pracodawcy tej jednorazowej refundacji powinno zostać zawarte w umowie dotyczącej organizacji prac interwencyjnych.

Przykład

W zakładzie pracy tworzony jest zfśs. Przy obliczaniu przeciętnego planowanego zatrudnienia w roku w celu ustalenia wysokości odpisu na fundusz należy uwzględnić także osoby zatrudnione w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

• Roboty publiczne

Z robotami publicznymi jest trochę inaczej.

Możliwość otrzymania refundacji dotyczy tylko zatrudnienia:

• bezrobotnych długotrwale lub kobiet, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK