| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Racjonalne zarządzanie pracownikami ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności.

Nie ma przeszkód, aby strony od razu (czyli po ustaleniu wszystkich istotnych jej postanowień), np. w kwietniu, zawarły umowę o pracę, a w niej wyznaczyły termin rozpoczęcia pracy na 1 lipca. Umowa zawarta przez strony będzie je wiązać od momentu jej podpisania, jednak stosunek pracy nawiąże się w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika.

@RY1@i26/2008/037/i26.2008.037.000.0004.010.jpg@RY2@

@RY1@i26/2008/037/i26.2008.037.000.0004.011.jpg@RY2@

• Umowa na czas nieokreślony

Umowa o pracę, która nie została zawarta jako umowa terminowa (na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy, na okres próbny), jest umową na czas nieokreślony, nawet jeżeli nie została tak nazwana. Umowa na czas nieokreślony gwarantuje trwałość stosunku pracy. Na mocy porozumienia stron umowa ta może zostać przekształcona w umowę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy.

Żadna ze stron zawierających umowę na czas nieokreślony nie może zmienić rodzaju tej umowy na inny na mocy jednostronnego oświadczenia woli, czyli wypowiedzenia zmieniającego.

• Umowa o pracę na czas określony

Umowa na czas określony jest umową terminową, zawieraną do końca okresu ustalonego kalendarzowo bądź do dnia dającego się oznaczyć w czasie przez wskazanie faktu mającego wystąpić w przyszłości.

Od 1 maja 2004 r., tj. po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, dopuszczalna liczba umów zawieranych na czas określony na następujące po sobie okresy jest limitowana. Zawarcie trzeciej z kolei umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego miesiąca.

Liczba kolejnych umów na czas określony nie jest ograniczona w przypadku umów zawieranych:

• celu wykonywania prac o charakterze dorywczym, sezonowym lub realizacji zadań cyklicznych,

• w celu zastępstwa usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, jeśli przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca (art. 251 k.p.). Wprowadza to fikcję prawną, polegającą na tym, że trzecia kolejna umowa o pracę zawarta na czas określony jest umową na czas nieokreślony mimo odmiennej woli stron. Jedynym warunkiem wystąpienia skutku w postaci uznania trzeciej umowy zawartej na czas określony jako zawartej na czas nieokreślony jest wskazanie, że przerwy między kolejnymi umowami nie przekroczyły jednego miesiąca. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 15 lutego 2000 r. (I PKN 512/99, OSNP 2001/13/439) należy przyjąć, że „przekroczenie jednego miesiąca” w rozumieniu art. 251 k.p. następuje, gdy przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę trwa co najmniej 31 dni.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »