reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Korzystna umowa śmieciowa

Korzystna umowa śmieciowa

Realia rynku sprawiły, że atrakcyjną formą zatrudnienia dla członków kadry kierowniczej stała się umowa zlecenie. Jest dziś korzystna zarówno dla zleceniodawcy, jak i przyjmującego zlecenie. Świadcząc usługę na podstawie umowy zlecenia, członek kadry kierowniczej ma możliwość rozliczenia podwyższonych kosztów uzyskania przychodu – 20 proc. lub 50 proc. Ponadto nie ma obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, co wpływa na obniżenie składek ZUS.

Podatek zryczałtowany

Jeżeli umowa zlecenia zostanie zawarta z osobą niebędącą jednocześnie pracodawcą kierownika, a suma należności określonych w umowie zlecenia lub w umowach z tym zleceniodawcą nie przekroczy 200 zł miesięcznie, wówczas przychody uzyskane z tego tytułu podlegają opodatkowaniu 18-proc. podatkiem zryczałtowanym.

Możliwość opodatkowania ryczałtem nie dotyczy jednak umów zlecenia zawieranych z własnym pracownikiem. Oznacza to, że nawet jeśli umowa zlecenia będzie opiewała na kwotę mniejszą niż 200 zł, ale została zawarta z osobą pozostającą w stosunku pracy ze zleceniodawcą, to nie będzie miało do niej zastosowania opodatkowanie w formie ryczałtowej.

 

Zdaniem organów podatkowych...

Opodatkowanie w formie ryczałtu nie będzie ponadto możliwe w przypadku gdy:

  • w umowie wynagrodzenie nie zostanie z góry określone albo zostanie określone w stawce godzinowej, akordowej. (Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 lutego 2010 r. (nr IPPB2/415–699/09–2/AS),
  • podstawą relacji między stronami nie będzie umowa zlecenie, tylko inna podstawa, np. powołanie (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 sierpnia 2009 r. nr IPPB2/415–399/09- 4/AK).

Jeśli ta sama osoba zawarła kilka umów zlecenia z wynagrodzeniem niższym niż 200 zł miesięcznie, ale z różnymi zleceniodawcami-płatnikami, to każdy z nich pobierze od wynagrodzenia 18-proc. podatek zryczałtowany.

 

Małe zlecenia

W przypadku małych umów zlecenia opodatkowanych ryczałtem, podstawę opodatkowania stanowi przychód. Oznacza to, że w takiej sytuacji nie potrąca się w ogóle kosztów uzyskania przychodów. Nie można również potrącić rzeczywiście poniesionych kosztów związanych z wykonaniem tej umowy.

Płatnik-zleceniodawca nie odlicza od przychodu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez zleceniobiorcę ani składki zdrowotnej od podatku zryczałtowanego. To samo dotyczy pobranych składek na ubezpieczenia społeczne od tzw. małej umowy zlecenia (art. 26 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f.).

Podatnik ma prawo pobrane, a nieodliczone składki na ubezpieczenia społeczne odliczyć od innych dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, a składkę zdrowotną może odliczyć od podatku liniowego albo wyliczonego według skali. Może tego jednak dokonać dopiero w rozliczeniu rocznym. Podstawą odliczenia będzie otrzymany od zleceniodawcy raport o pobranych składkach ZUS RMUA.

Termin wpłaty i deklaracje

Płatnik wpłaca podatek zryczałtowany w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrał podatek (dokonano wypłaty należności) na rachunek urzędu skarbowego właściwego według:

miejsca zamieszkania – jeżeli płatnik jest osobą fizyczną,

siedziby – gdy płatnik nie jest osobą fizyczną, lub miejsca prowadzenia działalności – gdy płatnik nie posiada siedziby, np. jest spółką osobową (art. 42 ust. 1 u.p.d.o.f.).

Podatku ryczałtowego pobranego od umów zlecenia nie rozlicza się w informacji PIT-11 ani w deklaracji PIT-4R. Podatek zryczałtowany podatnik powinien rozliczyć w zbiorczej, rocznej deklaracji PIT-8AR, którą w terminie do końca stycznia następnego roku płatnik jest zobowiązany przesłać do właściwego dla siebie urzędu skarbowego.

WAŻNE

W przypadku umowy zlecenia od zaliczki na podatek nie potrąca się kwoty wolnej od podatku. Nie oznacza to jednak, że podatnik traci prawo do odliczenia tej kwoty. Może to bowiem uczynić w zeznaniu rocznym.

 


Podstawa prawna:

  • art. 13 pkt 8 i 9, art. 22 ust. 9 pkt 4, art. 41 ust. 1 ustawy z 19 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) .
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daria Legierska – Kowolik

Jest specjalistką z zakresu prawa pracy w tym zbiorowego prawa pracy oraz prawa cywilnego i zobowiązań w kancelarii prawnej Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp.p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama