reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy hostessę można zatrudnić na umowę zlecenia czy na umowę o dzieło

Czy hostessę można zatrudnić na umowę zlecenia czy na umowę o dzieło

Chcemy zatrudnić hostessę, aby proponowała nowym klientom degustację produktów naszej firmy. Ma to na celu zwiększenie sprzedaży produktów naszej firmy. Hostessa nie będzie jednak rozliczana z liczby sprzedanych produktów. Czy możemy ją zatrudnić na podstawie umowy o dzieło, czy musimy podpisać z nią umowę zlecenia?

RADA

Hostessa, której obowiązki ograniczają się do proponowania klientom firmy degustacji produktów, powinna być zatrudniona na podstawie umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Między umową o dzieło a umową zlecenia istnieją zasadnicze różnice. Umowa o dzieło jest tzw. umową rezultatu, gdyż osoba podpisująca umowę zobowiązuje się do stworzenia dzieła, za które jest odpowiedzialna wobec dającego zlecenie (dziełem będzie np. wykonanie rzeźby lub stworzenie programu komputerowego).

Umowa zlecenia polega na tym, że przyjmujący zlecenie jest zobowiązany do wykonania określonych czynności dla zleceniodawcy (np. świadczenie usług sprzątania). Osoba przyjmująca zlecenie jest odpowiedzialna za to, że zlecone czynności będzie wykonywała z należytą starannością oraz zgodnie z postanowieniami umowy. Oznacza to, że zleceniobiorca wypełnia swoje obowiązki przez rzetelne zachowanie.

Bez poznania konkretnych okoliczności danej sprawy nie można w sposób jednoznaczny określić, czy dany rodzaj obowiązków może być wykonywany tylko na podstawie jednej z wymienionych umów, czy może być wykonywany zarówno na podstawie umowy zlecenia, jak i umowy o dzieło. W wielu przypadkach bowiem, w zależności od sposobu opisu obowiązków stron, można zastosować zarówno jedną, jak i drugą umowę.

PRZYKŁAD

Przedmiotem umowy cywilnoprawnej może być wykonanie półek dla firmy X. Jeżeli półki będą wykonywane przy użyciu narzędzi należących do wykonawcy, u niego w domu, na podstawie jego własnych projektów, to wówczas właściwe będzie podpisanie z nim umowy o dzieło. Natomiast gdy półki będą wykonywane w siedzibie firmy X, zgodnie z projektem przygotowanym przez tę firmę, przy zastosowaniu materiałów przekazanych przez zleceniodawcę oraz przy ich wykonywaniu będą pomagały inne osoby wskazane przez firmę X, to z taką osobą będzie można podpisać umowę zlecenia.

Z przedstawionego przez Państwa opisu wynika, że obowiązki zatrudnionych osób będą ograniczać się do prezentowania Państwa produktów oraz zachęcenia do ich degustacji. Hostessa będzie zatrudniona w celu zwiększenia sprzedaży i poprawy wizerunku Państwa produktów. Jednak nie będzie rozliczana z tego, czy i w jakiej ilości Państwa produkty zostaną sprzedane. W przedstawionej sytuacji nie można więc określić, że rezultat pracy hostessy będzie mierzony jakimkolwiek wymiernym efektem w postaci np. liczby złożonych zamówień przez klientów, którym hostessa prezentowała Państwa produkt. Przy tak sformułowanym zakresie obowiązków nie możemy w ogóle mówić o tworzeniu przez hostessę jakiegokolwiek dzieła. Umowa, jaką planują Państwo zawrzeć z hostessą, jest więc typową umową zlecenia.

W przypadku zawarcia umowy zlecenia muszą Państwo jeszcze ustalić istnienie ewentualnego obowiązku opłacania składek ZUS od tej umowy. Umowa zlecenia stanowi tytuł prawny do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej). Umowa zlecenia nie podlega jednak obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym m.in. w przypadku zatrudniania na podstawie umowy zlecenia studentów do 26. roku życia.

Podstawa prawna:

• art. 627-646, art. 734-751 Kodeksu cywilnego,

• art. 6 ust. 1 pkt 4, ust. 4, art. 9 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama