| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Trendy w pracy tymczasowej w 2009 roku

Trendy w pracy tymczasowej w 2009 roku

Rynek pracy tymczasowej wciąż rośnie, choć nie tak dynamicznie, jak w latach 2004–2007, kiedy jego roczny wzrost oscylował w granicach 25–35 proc. Najbardziej istotne z punktu widzenia branży jest to, że usługi pracy tymczasowej stały się ważnym i trwałym elementem procesów zarządzania zasobami ludzkimi w ponad 10 tysiącach firm i miejscem pracy dla prawie pół miliona pracowników tymczasowych.

Analogicznie w przypadku firmy posiadającej wiele oddziałów, w której np. jeden oddział ulega likwidacji, obecny przepis uniemożliwia wsparcie funkcjonowania usługami pracy tymczasowej we wszystkich innych oddziałach firmy, nawet jeżeli ich sytuacja ekonomiczna taką potrzebę w pełni uzasadnia.

Słuszne byłoby w takim przypadku powiązanie takiego ograniczenia z konkretnymi zakładami lub stanowiskami, na których ww. zwolnienia nastąpiły, oraz skrócenie z sześciu do trzech miesięcy okresu objętego zakazem korzystania z pracy tymczasowej.

W obecnej sytuacji niezbędne jest również wydłużenie z 12 do 18 miesięcy maksymalnego okresu skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy użytkownika, co spowoduje możliwość utrzymania w zatrudnieniu pracownika tymczasowego na okres dłuższy niż wskazany w obecnych przepisach.

Należy pamiętać, że szczególnie w niepewnych i bardzo zmiennych warunkach ekonomicznych agencje pracy tymczasowej spełniają bardzo ważną funkcję: wspierają firmy w realizacji zamówień, uzupełniając elastycznie personel w momencie zaistnienia potrzeby, natomiast dla pracowników w obliczu rosnącego zagrożenia bezrobociem są doskonałą formą utrzymania się na rynku pracy czy zdobycia dodatkowych umiejętności lub kwalifikacji.

UWAGA

Prawdopodobnie najważniejszą obecnie kwestią, która podczas dekoniunktury stała się dotkliwa i pilnie powinna zostać rozwiązana, są przepisy ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych zabraniające korzystania przez okres sześciu miesięcy z usług pracy tymczasowej tym pracodawcom, którzy dokonali wypowiedzenia pracownikom stosunków pracy lub rozwiązali te stosunki na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli liczba zwolnionych z tych przyczyn pracowników odpowiada liczbie tzw. zwolnienia grupowego.

TABELA 1

Liczba firm korzystających z pracy tymczasowej – pracodawców użytkowników

@RY1@i13/2009/005/i13.2009.005.000.0082.001.jpg@RY2@

ŹRÓDŁO: Dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

TABELA 2

Liczba pracowników tymczasowych

@RY1@i13/2009/005/i13.2009.005.000.0082.002.jpg@RY2@

ŹRÓDŁO: Dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj także

Autor:

ekspert Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »