| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Trendy w pracy tymczasowej w 2009 roku

Trendy w pracy tymczasowej w 2009 roku

Rynek pracy tymczasowej wciąż rośnie, choć nie tak dynamicznie, jak w latach 2004–2007, kiedy jego roczny wzrost oscylował w granicach 25–35 proc. Najbardziej istotne z punktu widzenia branży jest to, że usługi pracy tymczasowej stały się ważnym i trwałym elementem procesów zarządzania zasobami ludzkimi w ponad 10 tysiącach firm i miejscem pracy dla prawie pół miliona pracowników tymczasowych.

W sytuacji wysokiego poziomu nieprzewidywalności wolumenu zamówień i trudności w oszacowaniu długoterminowego zapotrzebowania na pracowników we wciąż niepewnym ekonomicznie środowisku, firmy wykazują większą skłonność do korzystania z usług agencji pracy tymczasowej. Jest to doskonałe rozwiązanie pozwalające na elastyczną adaptację do zmian w portfelu zamówień.

Ponadto w branży pracy tymczasowej coraz częściej pojawiają się głosy świadczące, że wraz z okresem wiosennym nastąpiło na rynku sezonowe ożywienie i firmy, które przez ostanie miesiące dokonywały zwolnień lub przyjmowały bardzo zachowawcze postawy coraz bardziej odważnie podejmują się współpracy z agencjami pracy tymczasowej.

Pojawiają się również informacje o planowanych inwestycjach zagranicznych firm, zamierzających przenieść do Polski centra serwisowe, logistyczne i usługowe, ze względu na wciąż stosunkowo dobrą kondycję polskiej gospodarki oraz niższe koszty pracy przy dużych zasobach wykwalifikowanego personelu.

Biurokratyczna rzeczywistość

Podczas dekoniunktury jeszcze bardziej dotkliwe dla agencji pracy tymczasowej okazują się nadmierne obciążenia biurokratyczne, które generują trudności organizacyjne i wysokie koszty działalności.

Wśród najważniejszych postulowanych przez agencje zmian jest np. umożliwienie wydawania świadectwa pracy pracownikowi tymczasowemu „kumulatywnie” po zakończeniu 12 miesięcy pracy, chyba że zażąda on wydania świadectwa pracy bezpośrednio po rozwiązaniu umowy oraz zniesienie obowiązku wykonywania szkoleń BHP i wstępnych badań lekarskich przy kolejnym zatrudnieniu na tym samym lub podobnym stanowisku pracy u tego samego pracodawcy użytkownika, w przypadku gdy przerwa pomiędzy kolejnymi umowami trwała nie dłużej niż 30 dni.

Nie chodzi tu o jakiekolwiek zaniechanie szkoleń BHP i wstępnych badań lekarskich, a jedynie ograniczenie ich wykonywania w określonych okolicznościach uzasadnionych obiektywnymi przesłankami. Należy pamiętać, że specyfika pracy tymczasowej polega na zawieraniu krótkookresowych umów z pracownikami tymczasowymi, co powoduje wielokrotne powtarzanie w krótkim okresie tych samych procedur, nawet jeżeli pracownicy ponownie są kierowani na to samo stanowisko pracy u tego samego pracodawcy użytkownika.

W większości krajów Unii Europejskiej przepisy w tej materii są bardziej liberalne od aktualnie obowiązujących przepisów polskich. Na przykład we Francji agencja może wskazać jednorazowo trzy stanowiska, na których mogłaby zatrudnić danego pracownika, w Hiszpanii badania lekarskie pracowników tymczasowych są ważne od sześciu do dziewięciu miesięcy, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, a w okresie ważności badania nie ma potrzeby jego powtarzania nawet w przypadku zmiany pracodawcy przy zachowaniu podobnego stanowiska.

Zwłaszcza dla większych agencji pracy tymczasowej bardzo uciążliwy jest również obowiązek archiwizacji dokumentów pracowniczych w formie papierowej przez 50 lat, nawet w przypadku pracownika tymczasowego, który był zatrudniony przez kilka godzin. Niektóre agencje do przechowywania takich dokumentów wynajmują oddzielne pomieszczenia, co generuje dodatkowe koszty prowadzenia działalności.

Firm, które dokonały takich zwolnień pracowników w początkowej fazie dekoniunktury, jest dość dużo. Kiedy obecnie pojawiają się pierwsze zamówienia, okazuje się, że przepisy zabraniają im skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej. Takie ograniczenie może okazać się dla organizacji bardzo poważną przeszkodą w skorzystaniu z szansy na realizację zlecenia.

Czytaj także

Autor:

ekspert Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »