| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Trendy w pracy tymczasowej w 2009 roku

Trendy w pracy tymczasowej w 2009 roku

Rynek pracy tymczasowej wciąż rośnie, choć nie tak dynamicznie, jak w latach 2004–2007, kiedy jego roczny wzrost oscylował w granicach 25–35 proc. Najbardziej istotne z punktu widzenia branży jest to, że usługi pracy tymczasowej stały się ważnym i trwałym elementem procesów zarządzania zasobami ludzkimi w ponad 10 tysiącach firm i miejscem pracy dla prawie pół miliona pracowników tymczasowych.

Wpływ kryzysu

Szacuje się, że wzrost przychodów branży w 2008 roku wyniósł 10–15 proc. w stosunku do roku 2007, osiągając ok. 2 mld zł. Wskazuje to na wyhamowanie dynamiki wzrostu w stosunku do lat poprzednich (25–35 proc. wzrostu). Jednak należy pamiętać, że w krajach UE-15, gdzie rynek usług pracy tymczasowej jest zdecydowanie bardziej dojrzały, jego roczny wzrost wynosi 10 proc.

Skutkiem dekoniunktury gospodarczej w ostatnich miesiącach jest wyhamowanie dynamiki wzrostu w stosunku do lat poprzednich i nieznaczny spadek liczby pracowników tymczasowych i firm korzystających z usług agencji pracy tymczasowej w stosunku do roku poprzedniego.

Na wynikach za rok 2008 zaważyły pierwsze symptomy pogarszającej się koniunktury gospodarczej, które w IV kwartale ubiegłego roku dosięgły agencje pracy tymczasowej. Jednak opinie na temat jej skutków w środowisku agencji są bardzo zróżnicowane i uzależnione głównie od typu branż obsługiwanych przez daną agencję, regionu i obszaru działania, zróżnicowania klientów czy zakresu innych oferowanych usług.

Spadek napływu inwestycji i poziomu eksportu wraz z ograniczeniami w dostępie do kapitału wprowadzanymi przez sektor bankowy doprowadziły do wstrzymania wielu projektów i spadku popytu na usługi pracy tymczasowej, w szczególności w branży motoryzacyjnej, meblarskiej, elektronicznej, budowlanej (zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym) oraz branżach z nimi powiązanych. Nieznacznie popyt na pracę tymczasową zmniejszył się w branży finansowej, transportowej, przy czym generalnie w sektorze usług, a także w branży spożywczej, w których koniunktura nie słabnie, wciąż realizowane są zadania przy wykorzystaniu usług pracy tymczasowej na poziomie niezmienionym w porównaniu z miesiącami poprzednimi.

Bieżący rok jest zdecydowanie trudniejszym okresem dla agencji pracy tymczasowej niż ostatnie lata szybkiego gospodarczego wzrostu. W obliczu niepewności ekonomicznej kluczowe stało się utrzymanie płynności finansowej, co wiąże się z odpowiedzialnym zarządzaniem gotówką, koniecznością monitorowania spływu należności, bieżącą analizą wydatków i redukcją kosztów operacyjnych. Na rynku obserwuje się również tendencje do dywersyfikacji portfela klientów, szczególnie wśród tych agencji, które były dotychczas biznesowo skoncentrowane na branżach najbardziej zagrożonych skutkami recesji.

Dynamiczne zmiany

Niemożliwa jest definitywna i jednoznaczna prognoza, jak dalece dekoniunktura gospodarcza wpłynie na branżę pracy tymczasowej w Polsce w kolejnych miesiącach. Sytuacja zmienia się dynamicznie i zależy nie tylko od kondycji gospodarki krajowej i postaw klientów, lecz także od wielu czynników zewnętrznych, w szczególności czasu trwania i poziomu skutków kryzysu w gospodarce globalnej.

Z jednej strony, spadek popytu na usługi agencji pracy tymczasowej wynika z ograniczenia lub całkowitego wstrzymania zamówień. Z drugiej, obserwuje się w firmach intensyfikację działań skierowanych na ograniczenie kosztów i poszukiwanie nowych rozwiązań organizacyjnych, a praca tymczasowa jest właśnie jednym ze sposobów na osiągnięcie takich założeń w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.

Czytaj także

Autor:

ekspert Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Zwolnienia grupowe. Procedura i szczególne obowiązki pracodawcy59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »