REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedoceniana północ otwarta na Polaków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Humanus Personalservice GmbH
Niedoceniana północ otwarta na Polaków
Niedoceniana północ otwarta na Polaków

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku lat mocno dostrzegalny jest trend, w którym to obywatele Niemiec z północy kraju masowo emigrują na południe. To też stwarza olbrzymie możliwości dla Polaków, ponieważ to właśnie na północy jest największe zapotrzebowanie na uzupełnienie wolnych miejsc pracy.

REKLAMA

Polska jest oceniana jako jeden z narodów o największym potencjale ekspansyjnym. Najbardziej kuszące dla nas są wysokie zarobki w walucie euro, wyższy standard życia, bogata opieka socjalna, ale i bliskość granicy, a więc dogodna okoliczność do regularnego odwiedzania rodziny. Sprzyja również fakt, że koszty życia na południu są o 1/3 droższe niż choćby w Szlezwiku-Holsztyn, Meklemburgii czy Brandenburgii, co też w konsekwencji pozwala odkładać większą część wynagrodzenia.

REKLAMA

Bezpowrotnie minęły też czasy, kiedy nasi obywatele nie mogli czuć się mile widzianym gościem w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Niewystarczający przyrost naturalny w Niemczech i dynamika gospodarki światowego mocarstwa powodują, że zasoby tamtejszego rynku pracy są niezaspokojone. To też buduje poważną potrzebę zachęcenia pracobiorców z innych krajów do czasowej lub trwałej emigracji w celach zarobkowych. Skutkiem tego jest otwarcie na Polaków, którzy są jedną z najważniejszych sił wspierających niemiecki rynek. Co za tym idzie jesteśmy beneficjentami wszelkich płynących z tego zysków. Wartość materialną wzbogacają zasiłki na dzieci, które przysługują rodzicowi zameldowanemu w Niemczech. Wypłacane są za każde dziecko do 18. roku życia. Miesięczny dodatek na pierwsze i drugie dziecko wynosi 184 euro, na trzecie – 190 euro, a na czwarte i więcej – 215 euro. Z długiej listy dodatków warto też wyróżnić wsparcie mieszkaniowe Wohngeld. Świadczenie socjalne jest dostępne dla każdego, kto posiada pozwolenie na pobyt w Niemczech. Jest ono dostępne dla osób wynajmujących mieszkanie, ale i właścicieli lokali potrzebujących funduszy na pokrycie kosztów utrzymania własności. Wysokość dodatku mieszkaniowego mieści się w granicach 90 -186 euro.

REKLAMA

Szlezwik-Holsztyn to region przemysłowo-rolniczy, mocno skoncentrowany na przemyśle stoczniowym, maszynowym, chemicznym i włókienniczym. Niebagatelną rolę odgrywa tu także turystyka, w związku z kąpieliskami morskimi, wśród których prym wiodą wyspy Sylt i Amrum. Szczególnie polecamy odwiedzenie pierwszej wymienionej, która jest uznawana za najpiękniejszą wyspę Niemiec. W Szlezwiku nie ma wielu siedzib znanych, dużych przedsiębiorstw, ale nie tylko duże ośrodki miejskie w postaci Lubeki i Kilonii stale wysyłają sygnały o potrzebach związanych z wypełnieniem luk na rynku pracy. To idealne miejsce, aby w typowo uzdrowiskowych warunkach przyrody połączyć pracę z przyjemnym spędzaniem czasu na łonie natury.

Meklemburgia-Pomorze Przednie w wielu zakresach jest podobna do Szlezwiku. Tutaj również gospodarka oparta jest na turystyce i rolnictwie, chociaż warto zauważyć, że aż 3/4 mieszkańców regionu pracuje w sektorze usługowym. Najłatwiej znaleźć pracę przy budowie maszyn, w stoczni, energetyce i w przemyśle spożywczym. Z roku na rok coraz większą rolę odgrywają także takie dziedziny,  jak biotechnologia i nowoczesne technologie informacyjne. To zdecydowanie dobre miejsce dla tych, którzy nie przepadają za dużymi miastami, a najlepiej czują się z daleka od wielkomiejskiego gwaru i hałasu. Dość powiedzieć, że tylko Rostock ma ponad 200 tys. mieszkańców, natomiast drugi w tej klasyfikacji Schwerin zamieszkuje ledwie 96 tys. ludzi. Z ciekawostek turystycznych, zdecydowanie zachęcamy do odwiedzenia Parku Narodowego Jasmund – wrażenia wizualne dosłownie zapierają dech w piersiach, a dodatkowego smaczku dodaje fakt, iż nie spotkamy tam tłumu turystów zadeptujących najpiękniejsze szlaki.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Liderem północy, chociaż jej wielkość powoduje, że w zasadzie obejmuje również centrum kraju, jest Dolna Saksonia. To drugi pod względem powierzchni niemiecki kraj związkowy i miejsce z nieograniczonymi możliwościami. Jej najważniejszymi miastami są Hanower, Brunszwik i Wolfsburg. Szczególne wrażenie robi znakomita infrastruktura z połączeniami drogowymi, kolejowymi i morskimi. To też tworzy jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Europie. Trudno więc dziwić się, że to oczko w głowie regionu. To tutaj budowane są największe i najpiękniejsze statki na kontynencie, a także ultranowoczesne podzespoły do konstrukcji samolotowych. Około 1/3 niemieckiej produkcji ropy naftowej i 90 % niemieckiego wydobycia gazu ziemnego pochodzi z Dolnej Saksonii. Branża motoryzacyjna trzyma się równie mocno – także dzięki Volksvagenowi, który ma tu swoją siedzibę. Warto odnotować również, że targi w Hanowerze uznawane są zaświatową czołówkę – to tu dochodzi do wielu istotnych transakcji, kompleksowego rozwijania sieci networkingowej, a także ważnych konferencji i prezentacji. Dolna Saksonia jest zlokalizowana dalej od Polski, więc podroż trwa trochę dłużej, ale rekompensują to wysokie zarobki i komfort życia, który jest jednym z najlepszych nie tylko w Niemczech, ale i całej Europie.

Ledwie kilka dni temu media obiegła wieść, że Brandenburgia intensyfikuje proces poszukiwania inwestorów w Polsce. Dotychczas 24 rodzime firmy zainwestowały tam swoje środki. Myli się jednak ten, który uważa, że region ma niewiele do zaoferowania. PKB na mieszkańca wynosi tam ponad 24 tys. euro rocznie, a zainteresowanie naszymi firmami świadczy o mocnym postawieniu na zwiększenie dynamiki rozwoju Brandenburgii. Obecna siła to właśnie m.in. inwestycje międzynarodowych koncernów, które w dużej mierze wpływają na wzrost gospodarczy. Turystycznie region również może pochwalić się wieloma interesującymi pozycjami. Wiedzieliście, że Brandenburgia również ma miejsce nazywane Wenecją Północy? Wszystko to dzięki naturze, która w Spreewaldzie wykreowała prawdziwy labirynt kanałów i kanalików. Pozycja nie do ominięcia! Chcesz pracować blisko Polski, ale wypłatę otrzymywać w euro? Pragniesz korzystać z atrakcyjnych przywilejów życia w Niemczech? Tutaj może być o to zdecydowanie najłatwiej.

Hamburg to nie tylko wolne miasto, ale i zarazem niemiecki kraj związkowy o powierzchni 755 km², a także blisko 2. milionowej ludności. To tutaj znajduje się największy port morski kraju, a także siódmy na świecie. Skalę wielkości potencjału miasta dobrze odzwierciedla fakt, że tylko z samych azjatyckich przedsiębiorstw aż 460 ma tutaj swoją europejską centralę. Odnotowujemy również mnogość ośrodków rozwoju medycyny, technologii i przemysłu lotniczego. Hamburg to kolos pod niemalże każdym względem, z czego skwapliwie korzystają nasi rodacy. Polacy to druga grupa emigracyjna w mieście. Jest nas tam ponad 75 tysięcy!

Gospodarka Niemiec zajmuje pierwsze miejsce w Europie, a czwarte na świecie. Podtrzymanie tego stanu, a także dalszy rozwój wiąże się z potrzebami. To dobry czas na to, aby zainwestować w siebie i wyjechać do tego kraju. Nie tylko po o wiele większe pieniądze i wszystkie wartości materialne, ale także naukę języka oraz wzbogacenie się o wiedzę dotyczącą dorobku kulturalnego. To jedna z tych decyzji, która musi zakończyć się sukcesem!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA