REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracodawca może dokonać obniżenia wpłat na PFRON

Edyta Sieradzka

REKLAMA

Nasza firma jest zobowiązana do wpłat na PFRON. Pod koniec sierpnia br. dokonaliśmy zakupu usługi sprzątania na kwotę 18 950 zł od pracodawcy, który w sierpniu zatrudniał 50 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), z czego 20 pracowników jest zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (bez schorzeń szczególnych), a 15 pracowników jest zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Słyszeliśmy, że zakup usługi od pracodawcy, który zatrudnia głównie niepełnosprawnych, może skutkować obniżeniem wpłaty na PFRON. Czy to prawda? Jak dokonać takiego obniżenia i czy jest ono stałe czy jednorazowe?

Pracodawca, od którego zakupili Państwo usługę sprzątania, jest uprawniony do udzielania ulg we wpłatach na PFRON, ponieważ osiągnął ponad 30% wskaźnik zatrudnienia pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Aby mogli Państwo skorzystać z obniżenia, należy w terminie uregulować należność za zrealizowaną usługę. Niezwłocznie po otrzymaniu należności sprzedający przekaże Państwu informację o kwocie obniżenia. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Autopromocja

Od 1 stycznia 2011 r. wpłaty na PFRON ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), który osiąga co najmniej 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, będących:

 • niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub
 • niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo lub osobami z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Warunkiem obniżenia wpłat jest:

 • terminowe uregulowanie należności za zrealizowaną produkcję lub usługę oraz
 • otrzymanie informacji o kwocie obniżenia.

Z przedstawionej przez Państwa sytuacji wynika, że tzw. pracodawca sprzedający zatrudniał w sierpniu br. 50 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), z czego 20 pracowników było zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, a 15 pracowników było zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Pracodawca ten osiągnął zatem 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych (zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z tzw. schorzeniami szczególnymi):

50 etatów x 30% = 15 etatów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym jest on uprawniony do udzielania ulg we wpłatach na PFRON.

Aby móc skorzystać z obniżenia wpłat na PFRON, muszą Państwo uregulować należność za zrealizowaną usługę sprzątania w terminie określonym na fakturze. W przypadku płatności realizowanych za pośrednictwem banku za datę uregulowania należności uważa się datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu. Niezwłocznie po otrzymaniu należności pracodawca sprzedający ma obowiązek przekazać Państwu informację o kwocie obniżenia.

WAŻNE!

Nieterminowe uregulowanie należności za zrealizowaną usługę lub produkcję uniemożliwia obniżenie wpłaty na PFRON na podstawie informacji od sprzedającego.

Kwota obniżenia wpłaty na PFRON wyliczana jest przez pracodawcę sprzedającego według wzoru:

Ko = (Sw : Ln) x (Zrz – Zws) x (Pw : Po)

gdzie:

Ko – kwota obniżenia,

Sw – suma wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych sprzedającego zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, pomniejszonych o należne od nich składki na ubezpieczenia społeczne,

Ln – liczba pracowników niepełnosprawnych ogółem w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,

Zrz – rzeczywiste zatrudnienie wszystkich niepełnosprawnych pracowników,

Zws – zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników zapewniające osiągnięcie 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych,

Pw – przychód ze sprzedaży własnych usług, z wyłączeniem handlu lub produkcji sprzedającego, zrealizowanych w danym miesiącu na rzecz pracodawcy zobowiązanego do wpłat, który uzyska informację o kwocie obniżenia,

Autopromocja

Po – przychód ogółem uzyskany w tym miesiącu ze sprzedaży własnej produkcji lub usług, z wyłączeniem handlu.

PRZYKŁAD

W sierpniu br. pracodawca zobowiązany do wpłat na PFRON zakupił u pracodawcy sprzedającego usługę sprzątania za kwotę 18 950 zł. Za wykonaną usługę zapłacił w terminie wynikającym z faktury. Sprzedający w sierpniu br. zatrudniał 50 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Wszyscy pracownicy są osobami niepełnosprawnymi w stopniu znacznym. W związku z tym pracodawca sprzedający osiąga obowiązkowy 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i jest uprawniony do udzielania ulg we wpłatach na PFRON. Suma wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych sprzedającego zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, pomniejszonych o należne od nich składki na ubezpieczenia społeczne, wyniosła 69 300 zł. Przychód ogółem uzyskany w tym miesiącu ze sprzedaży własnej produkcji lub usług sprzedającego (z wyłączeniem handlu) wyniósł 100 000 zł. Pracodawca sprzedający wystawił pracodawcy informację o kwocie obniżenia wpłaty na PFRON za sierpień 2012 r. w wysokości:

Ko = [(69 300 zł : 50 etatów) x (50 etatów – 3 etaty)] x [18 950 zł : 100 000 zł]

Ko = 12 344,41 zł

Powinni Państwo pamiętać, że jeżeli kwota obniżenia będzie przewyższała wartość zrealizowanej produkcji lub usługi, obniżenie wpłaty przysługuje tylko do wysokości kwoty określonej na fakturze. Natomiast w przypadku gdy kwota obniżenia przewyższy wysokość 80% wpłaty na PFRON, do której uiszczenia są Państwo zobowiązani w danym miesiącu, wówczas różnicę należy zaliczyć na poczet obniżenia wpłat w kolejnych miesiącach, przy czym niewykorzystana kwota obniżenia wpłaty może być uwzględniana we wpłatach maksymalnie przez 12 miesięcy, licząc od daty uzyskania informacji o jej przysługiwaniu.

WAŻNE!

Przysługująca, a niewykorzystana kwota obniżenia może być uwzględniana we wpłatach na PFRON przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia.

Ponieważ są Państwo zobowiązani do wpłat na PFRON, składają Państwo do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni deklarację DEK-I-0 i w tym terminie dokonują również wpłaty na PFRON. Obniżenie wpłaty na PFRON może nastąpić w pierwszej deklaracji składanej przez Państwa po otrzymaniu informacji o kwocie przysługującego obniżenia. W przypadku otrzymania informacji przed 20. dniem miesiąca obniżenie wpłaty mogą Państwo uwzględnić w deklaracji za miesiąc poprzedni.

PRZYKŁAD

Pracodawca otrzymał informację o kwocie przysługującego obniżenia 18 sierpnia br., w związku z tym mogła być ona uwzględniona już w deklaracji składanej za lipiec. Natomiast jeżeli pracodawca otrzymał informację 25 sierpnia, to może ją wykorzystać w deklaracji składanej za sierpień.

Wypełniając deklarację miesięcznych wpłat na PFRON DEK-I-0, powinni Państwo w części D2 (dotyczącej obniżenia należnej wpłaty) w pozycji 27 podać informację o przysługującej kwocie obniżenia z tytułu dokonanych zakupów u określonej grupy sprzedających. Jeżeli natomiast kwota obniżenia przewyższy 80% wpłaty na PFRON, do której uiszczenia są Państwo zobowiązani w danym miesiącu, to w części D3 deklaracji DEK-I-0 w pozycji 31 należy podać informację o pozostałej niewykorzystanej kwocie obniżenia.

Podstawa prawna:

 • art. 21, art. 49 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 291, poz. 1707
 • § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 lutego 2011 r. w sprawie ustalania wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz – Dz.U. Nr 44, poz. 231
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  Rok 2024 będzie ciężki dla pracodawców i pracowników. Wielu straci zapał do pracy. Takie skutki może wywołać podwyżka płacy minimalnej

  Rekordowy wzrost płacy minimalnej nastąpi już 1 stycznia 2024 r. Kolejna podwyżka minimalnego wynagrodzenia nastąpi w połowie 2024 r. Taki zastrzyk finansowy dla najmniej zarabiających, odbije się czkawką wszystkim Polakom – uważa część ekspertów. Wpłynie bowiem negatywnie na nastroje pracowników, doprowadzi do zubożenia klasy średniej i kolejnych podwyżek cen produktów oraz usług.

  REKLAMA

  Nowelizacja ustawy o handlu w niedziele weszła w życie 5 grudnia 2023 r. Handlowe będą niedziele 10 i 17 grudnia

  Nowelizacja ustawy dotyczącej handlu w niedziele obowiązują już od 5 grudnia. Zgodnie z jej przepisami, jeśli Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, to tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające 24 grudnia. W tym roku są to niedziele 10 i 17 grudnia.

  Dane osobowe pracownika. Czy pracodawca może pytać o poglądy polityczne

  Dane osobowe pracownika podlegają ochronie na podstawie przepisów krajowego Kodeksu pracy oraz unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO). Przepisy określają wyraźnie, jakie informacje kandydat do pracy lub pracownik ma obowiązek przekazać pracodawcy. Określają także zakres pytań, jakie pracodawca ma prawo zadawać pracownikowi. Jednym z nich jest pytanie o to poglądy polityczne pracownika. Co pracownik powinien na nie odpowiedzieć? Podpowiadamy.

  KRUS: Zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 5036,50 zł przychodu, zawieszenie – od 9353,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 grudnia 2023 r.

  Kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych wynoszą od 1 grudnia 2023 r. odpowiednio 5 036,50 zł i 9 353,50 zł. Taką informację podała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

  Nie każde nienależne świadczenie z ZUS trzeba zwrócić. Kluczowe są pouczenia

  W dziedzinie ubezpieczeń społecznych należy odróżnić "świadczenie nienależne" od "świadczenia nienależnie pobranego", a więc pobranego przez osobę, której przypisać można określone cechy dotyczące stanu jej świadomości co do zasadności pobierania świadczenia, w tym w szczególności działanie w złej wierze, z premedytacją - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 marca 2023 r.

  REKLAMA

  KRUS: Miesięczna składka na ubezpieczenie w I kwartale 2024 r. wyniesie 60 zł, składka emerytalno-rentowa – 143 zł

  Miesięczna składka na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. będzie wynosić 60 zł. Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyniesie w tym okresie 143 zł miesięcznie. Taką decyzję podjęła Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

  REKLAMA