REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracodawca może dokonać obniżenia wpłat na PFRON

Edyta Sieradzka

REKLAMA

Nasza firma jest zobowiązana do wpłat na PFRON. Pod koniec sierpnia br. dokonaliśmy zakupu usługi sprzątania na kwotę 18 950 zł od pracodawcy, który w sierpniu zatrudniał 50 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), z czego 20 pracowników jest zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (bez schorzeń szczególnych), a 15 pracowników jest zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Słyszeliśmy, że zakup usługi od pracodawcy, który zatrudnia głównie niepełnosprawnych, może skutkować obniżeniem wpłaty na PFRON. Czy to prawda? Jak dokonać takiego obniżenia i czy jest ono stałe czy jednorazowe?

Pracodawca, od którego zakupili Państwo usługę sprzątania, jest uprawniony do udzielania ulg we wpłatach na PFRON, ponieważ osiągnął ponad 30% wskaźnik zatrudnienia pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Aby mogli Państwo skorzystać z obniżenia, należy w terminie uregulować należność za zrealizowaną usługę. Niezwłocznie po otrzymaniu należności sprzedający przekaże Państwu informację o kwocie obniżenia. Szczegóły – w uzasadnieniu.

REKLAMA

Autopromocja

Od 1 stycznia 2011 r. wpłaty na PFRON ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), który osiąga co najmniej 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, będących:

  • niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub
  • niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo lub osobami z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Warunkiem obniżenia wpłat jest:

  • terminowe uregulowanie należności za zrealizowaną produkcję lub usługę oraz
  • otrzymanie informacji o kwocie obniżenia.

Z przedstawionej przez Państwa sytuacji wynika, że tzw. pracodawca sprzedający zatrudniał w sierpniu br. 50 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), z czego 20 pracowników było zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, a 15 pracowników było zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Pracodawca ten osiągnął zatem 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych (zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z tzw. schorzeniami szczególnymi):

50 etatów x 30% = 15 etatów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym jest on uprawniony do udzielania ulg we wpłatach na PFRON.

Aby móc skorzystać z obniżenia wpłat na PFRON, muszą Państwo uregulować należność za zrealizowaną usługę sprzątania w terminie określonym na fakturze. W przypadku płatności realizowanych za pośrednictwem banku za datę uregulowania należności uważa się datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu. Niezwłocznie po otrzymaniu należności pracodawca sprzedający ma obowiązek przekazać Państwu informację o kwocie obniżenia.

WAŻNE!

Nieterminowe uregulowanie należności za zrealizowaną usługę lub produkcję uniemożliwia obniżenie wpłaty na PFRON na podstawie informacji od sprzedającego.

Kwota obniżenia wpłaty na PFRON wyliczana jest przez pracodawcę sprzedającego według wzoru:

Ko = (Sw : Ln) x (Zrz – Zws) x (Pw : Po)

gdzie:

Ko – kwota obniżenia,

Sw – suma wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych sprzedającego zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, pomniejszonych o należne od nich składki na ubezpieczenia społeczne,

Ln – liczba pracowników niepełnosprawnych ogółem w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,

Zrz – rzeczywiste zatrudnienie wszystkich niepełnosprawnych pracowników,

Zws – zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników zapewniające osiągnięcie 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych,

Pw – przychód ze sprzedaży własnych usług, z wyłączeniem handlu lub produkcji sprzedającego, zrealizowanych w danym miesiącu na rzecz pracodawcy zobowiązanego do wpłat, który uzyska informację o kwocie obniżenia,

Po – przychód ogółem uzyskany w tym miesiącu ze sprzedaży własnej produkcji lub usług, z wyłączeniem handlu.

PRZYKŁAD

W sierpniu br. pracodawca zobowiązany do wpłat na PFRON zakupił u pracodawcy sprzedającego usługę sprzątania za kwotę 18 950 zł. Za wykonaną usługę zapłacił w terminie wynikającym z faktury. Sprzedający w sierpniu br. zatrudniał 50 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Wszyscy pracownicy są osobami niepełnosprawnymi w stopniu znacznym. W związku z tym pracodawca sprzedający osiąga obowiązkowy 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i jest uprawniony do udzielania ulg we wpłatach na PFRON. Suma wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych sprzedającego zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, pomniejszonych o należne od nich składki na ubezpieczenia społeczne, wyniosła 69 300 zł. Przychód ogółem uzyskany w tym miesiącu ze sprzedaży własnej produkcji lub usług sprzedającego (z wyłączeniem handlu) wyniósł 100 000 zł. Pracodawca sprzedający wystawił pracodawcy informację o kwocie obniżenia wpłaty na PFRON za sierpień 2012 r. w wysokości:

Ko = [(69 300 zł : 50 etatów) x (50 etatów – 3 etaty)] x [18 950 zł : 100 000 zł]

Ko = 12 344,41 zł

Powinni Państwo pamiętać, że jeżeli kwota obniżenia będzie przewyższała wartość zrealizowanej produkcji lub usługi, obniżenie wpłaty przysługuje tylko do wysokości kwoty określonej na fakturze. Natomiast w przypadku gdy kwota obniżenia przewyższy wysokość 80% wpłaty na PFRON, do której uiszczenia są Państwo zobowiązani w danym miesiącu, wówczas różnicę należy zaliczyć na poczet obniżenia wpłat w kolejnych miesiącach, przy czym niewykorzystana kwota obniżenia wpłaty może być uwzględniana we wpłatach maksymalnie przez 12 miesięcy, licząc od daty uzyskania informacji o jej przysługiwaniu.

WAŻNE!

Przysługująca, a niewykorzystana kwota obniżenia może być uwzględniana we wpłatach na PFRON przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia.

Ponieważ są Państwo zobowiązani do wpłat na PFRON, składają Państwo do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni deklarację DEK-I-0 i w tym terminie dokonują również wpłaty na PFRON. Obniżenie wpłaty na PFRON może nastąpić w pierwszej deklaracji składanej przez Państwa po otrzymaniu informacji o kwocie przysługującego obniżenia. W przypadku otrzymania informacji przed 20. dniem miesiąca obniżenie wpłaty mogą Państwo uwzględnić w deklaracji za miesiąc poprzedni.

PRZYKŁAD

Pracodawca otrzymał informację o kwocie przysługującego obniżenia 18 sierpnia br., w związku z tym mogła być ona uwzględniona już w deklaracji składanej za lipiec. Natomiast jeżeli pracodawca otrzymał informację 25 sierpnia, to może ją wykorzystać w deklaracji składanej za sierpień.

Wypełniając deklarację miesięcznych wpłat na PFRON DEK-I-0, powinni Państwo w części D2 (dotyczącej obniżenia należnej wpłaty) w pozycji 27 podać informację o przysługującej kwocie obniżenia z tytułu dokonanych zakupów u określonej grupy sprzedających. Jeżeli natomiast kwota obniżenia przewyższy 80% wpłaty na PFRON, do której uiszczenia są Państwo zobowiązani w danym miesiącu, to w części D3 deklaracji DEK-I-0 w pozycji 31 należy podać informację o pozostałej niewykorzystanej kwocie obniżenia.

Podstawa prawna:

  • art. 21, art. 49 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 291, poz. 1707
  • § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 lutego 2011 r. w sprawie ustalania wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz – Dz.U. Nr 44, poz. 231
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min. B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

REKLAMA

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

REKLAMA