Kategorie

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych z prawem do emerytury bez dopłat dla pracodawcy

Iwona Jackowska
Pracodawcy nie będą już otrzymywać dopłat do wynagrodzeń pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, jeśli mają oni ustalone prawo do emerytury. Zasada ta obowiązuje od 1 marca 2011 r. Jest to kolejne w tym roku ograniczenie dofinansowań dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Pracodawca może nadal zatrudniać osoby, które mają pełne podstawy do przejścia na emeryturę. Dotyczy to także pracowników niepełnosprawnych. Od 1 marca 2011 r. łączy się to jednak z utratą części pomocy finansowej dla zakładu pracy, udzielanej z budżetu państwa. Pracodawcy nie będą bowiem przysługiwały miesięczne dopłaty do wynagrodzeń na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda decyzję o ustaleniu prawa do emerytury. Nie dotyczy to osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wspomniana zmiana to kolejne ograniczenie pomocy dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych. Od 1 stycznia 2011 r. do obliczenia wsparcia utrzymano bowiem – jak w latach poprzednich – niższą od ustawowej podstawę. Limity dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych wciąż są liczone od minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w grudniu 2009 r., choć według generalnej ustawowej zasady powinny być ustalane od minimalnej płacy z grudnia poprzedniego roku. W konsekwencji w 2011 r. podstawę stanowi 1276 zł (minimalne wynagrodzenie z 2009 r., w 2010 r. było to 1317 zł). Taka sama podstawa będzie obowiązywała także w 2012 r.

Wysokość dopłat

Dofinansowania są przyznawane zależnie od stopnia niepełnosprawności i stanowią określony procent wspomnianego najniższego wynagrodzenia za pracę. W 2011 r. w zakładach pracy chronionej dopłata stanowi 160% minimalnej płacy w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności, 140% – przy stopniu umiarkowanym, a 60% – przy lekkim. Pracodawca z otwartego rynku pracy, czyli który nie prowadzi zakładu o statusie ZPChr, korzysta z jeszcze mniejszego wsparcia – wynosi ono 70% kwot przysługujących zakładom pracy chronionej. W konsekwencji w 2011 r. pracodawca ma prawo do następujących dopłat:

 • 1429,12 zł – na pracownika o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • 1250,48 zł – na pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
 • 535,92 zł – na pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Kwoty te są zwiększane o 40% najniższego wynagrodzenia w przypadku dotacji do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję, oraz niewidomych. W 2011 r. zwiększenie to wynosi 510,40 zł.


Uprawnieni do dopłat

Dotacje przysługują zakładom pracy chronionej, a w przypadku otwartego rynku pracy pracodawcom zatrudniającym:

 • mniej niż 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
 • co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, jeżeli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ogółem wynosi u nich co najmniej 6%.

Od stycznia tego roku obowiązują nowe zasady ustalania stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Pracodawca wlicza pracownika, począwszy od dnia przedstawienia przez niego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, a w przypadku kolejnego takiego orzeczenia – od dnia złożenia wniosku o jego wydanie, jeżeli:

 • z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna,
 • wniosek złożono nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Ponadto do liczby pracowników niepełnosprawnych nie wlicza się osób niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych oraz osób niebędących osobami niepełnosprawnymi zatrudnionych:

 • na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
 • przebywających na urlopach wychowawczych,
 • nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej, służby zastępczej albo z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego,
 • będących uczestnikami OHP,
 • przebywających na urlopach bezpłatnych.

Wniosek o dopłatę

Pracodawca składa wniosek o dofinansowanie do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Fundusz powinien w ciągu 25 dni przelać pieniądze na konto pracodawcy i poinformować go o sposobie ustalenia dotacji, jeżeli kwota ta różni się od wnioskowanej. W razie opóźnienia we wpłacie środków, PFRON ma obowiązek zapłacić karne odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.

Podstawa prawna

 • Art. 26a ust. 1 i 1a1, 26c, 68ga ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 214, poz. 1407; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1726.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?