REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych z prawem do emerytury bez dopłat dla pracodawcy

Iwona Jackowska

REKLAMA

Pracodawcy nie będą już otrzymywać dopłat do wynagrodzeń pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, jeśli mają oni ustalone prawo do emerytury. Zasada ta obowiązuje od 1 marca 2011 r. Jest to kolejne w tym roku ograniczenie dofinansowań dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Pracodawca może nadal zatrudniać osoby, które mają pełne podstawy do przejścia na emeryturę. Dotyczy to także pracowników niepełnosprawnych. Od 1 marca 2011 r. łączy się to jednak z utratą części pomocy finansowej dla zakładu pracy, udzielanej z budżetu państwa. Pracodawcy nie będą bowiem przysługiwały miesięczne dopłaty do wynagrodzeń na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda decyzję o ustaleniu prawa do emerytury. Nie dotyczy to osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wspomniana zmiana to kolejne ograniczenie pomocy dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych. Od 1 stycznia 2011 r. do obliczenia wsparcia utrzymano bowiem – jak w latach poprzednich – niższą od ustawowej podstawę. Limity dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych wciąż są liczone od minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w grudniu 2009 r., choć według generalnej ustawowej zasady powinny być ustalane od minimalnej płacy z grudnia poprzedniego roku. W konsekwencji w 2011 r. podstawę stanowi 1276 zł (minimalne wynagrodzenie z 2009 r., w 2010 r. było to 1317 zł). Taka sama podstawa będzie obowiązywała także w 2012 r.

Wysokość dopłat

Dofinansowania są przyznawane zależnie od stopnia niepełnosprawności i stanowią określony procent wspomnianego najniższego wynagrodzenia za pracę. W 2011 r. w zakładach pracy chronionej dopłata stanowi 160% minimalnej płacy w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności, 140% – przy stopniu umiarkowanym, a 60% – przy lekkim. Pracodawca z otwartego rynku pracy, czyli który nie prowadzi zakładu o statusie ZPChr, korzysta z jeszcze mniejszego wsparcia – wynosi ono 70% kwot przysługujących zakładom pracy chronionej. W konsekwencji w 2011 r. pracodawca ma prawo do następujących dopłat:

 • 1429,12 zł – na pracownika o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • 1250,48 zł – na pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
 • 535,92 zł – na pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Kwoty te są zwiększane o 40% najniższego wynagrodzenia w przypadku dotacji do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję, oraz niewidomych. W 2011 r. zwiększenie to wynosi 510,40 zł.


Uprawnieni do dopłat

Dotacje przysługują zakładom pracy chronionej, a w przypadku otwartego rynku pracy pracodawcom zatrudniającym:

 • mniej niż 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
 • co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, jeżeli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ogółem wynosi u nich co najmniej 6%.

Od stycznia tego roku obowiązują nowe zasady ustalania stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Pracodawca wlicza pracownika, począwszy od dnia przedstawienia przez niego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, a w przypadku kolejnego takiego orzeczenia – od dnia złożenia wniosku o jego wydanie, jeżeli:

 • z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna,
 • wniosek złożono nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Ponadto do liczby pracowników niepełnosprawnych nie wlicza się osób niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych oraz osób niebędących osobami niepełnosprawnymi zatrudnionych:

 • na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
 • przebywających na urlopach wychowawczych,
 • nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej, służby zastępczej albo z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego,
 • będących uczestnikami OHP,
 • przebywających na urlopach bezpłatnych.

Wniosek o dopłatę

Pracodawca składa wniosek o dofinansowanie do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Fundusz powinien w ciągu 25 dni przelać pieniądze na konto pracodawcy i poinformować go o sposobie ustalenia dotacji, jeżeli kwota ta różni się od wnioskowanej. W razie opóźnienia we wpłacie środków, PFRON ma obowiązek zapłacić karne odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.

Podstawa prawna

 • Art. 26a ust. 1 i 1a1, 26c, 68ga ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 214, poz. 1407; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1726.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA