Kategorie

Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe

Bogusław Nowakowski
Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe/fot. Shutterstock
Pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy od 1 maja 2019 r. przez cały 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie 31 lipca 2019 r. Za czas tego zwolnienia otrzymuje wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Pracownicy wystawiono zwolnienie lekarskie na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. Czy powinniśmy wypłacić jej świadczenie chorobowe za ten okres, skoro i tak do 31 lipca br. była zwolniona ze świadczenia pracy i miała prawo do wynagrodzenia?

Rada

Tak. Ponieważ otrzymali Państwo zwolnienie lekarskie pracownicy za czas niezdolności do pracy, nabywa ona prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, a nie do wynagrodzenia za zwolnienie ze świadczenia pracy. Należy wypłacić pracownicy stosowne świadczenie chorobowe za okres do czasu rozwiązania umowy, tj.od 26 do 31 lipca 2019 r.

Uzasadnienie

Zwolnienie lekarskie Państwa pracownicy zostało wystawione na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. W tej sytuacji są Państwo zobowiązani wypłacić od 26 do 31 lipca br.:

 • wynagrodzenie chorobowe - jeżeli pracownica nie wykorzystała limitu 33 lub 14 dni zwolnienia lekarskiego w danym roku wypłacanego ze środków pracodawcy, lub

 • zasiłek chorobowy.

Wypłatę zasiłku chorobowego od 1 sierpnia 2019 r., tj. za okres po ustaniu zatrudnienia, należy przekazać do ZUS. W tym celu muszą Państwo przekazać do ZUS (do dowolnej jego placówki) zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3. Zaświadczenie to może zostać złożone w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS lub osobiście w postaci papierowej albo za pośrednictwem operatora pocztowego.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Reklama

W celu obliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego powinni Państwo wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3 wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała jej niezdolność do pracy, w tym także wynagrodzenie wypłacone za okres zwolnienia ze świadczenia pracy, tj. za okres od lipca 2018 r. do czerwca 2019 r.

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy pracy, w celu wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wykazać wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona od 1 stycznia 2018 r. w okresie od 1 maja do 31 lipca 2019 r. została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, za co przysługiwało jej wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. na profil informacyjny na PUE ZUS pracodawcy wpłynęło zwolnienie lekarskie pracownicy. Jej wynagrodzenie za okres poprzedzający niezdolność do pracy wyniosło:

 • za okres od lipca do października 2018 r.:

- miesięczne wynagrodzenie zasadnicze: 4400 zł,

- premia regulaminowa za 4 miesiące zmniejszana za okresy niezdolności do pracy w inny sposób niż proporcjonalny: 2640 zł;

 • za okres od listopada 2018 r. do czerwca 2019 r.:

- miesięczne wynagrodzenie zasadnicze: 4600 zł,

- premia regulaminowa za 8 miesięcy zmniejszana za okresy niezdolności do pracy w inny sposób niż proporcjonalny: 2900 zł,

- wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ze składników zmiennych za 2 miesiące: 1420 zł.

Przeciętne wynagrodzenie wynosi: 17 600 zł (4400 zł x 4 miesiące) + 2640 zł + 36 800 zł (4600 zł x 8 miesięcy) + 2900 zł + 1420 zł = 61 360 zł; 61 360 zł : 12 miesięcy = 5113,33 zł.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wynosi: 5113,33 zł - 701,04 zł (5113,33 zł x 13,71%) = 4412,29 zł.

Wynagrodzenie chorobowe wynosi: 4412,29 zł x 80% = 3529,83 zł; 3529,83 zł : 30 = 117,66 zł; 117,66 zł x 6 dni = 705,96 zł.

Niezdolność do pracy z powodu choroby w okresie zwolnienia pracownika ze świadczenia pracy powoduje obowiązek ustalenia przez pracodawcę prawa do świadczeń chorobowych.

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik, co do zasady, jest zobowiązany do wykonywania swoich obowiązków do czasu ustania stosunku pracy.

Pracodawca może jednak w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę zwolnić pracownika ze świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia, nie uzasadniając przy tym swojej decyzji. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które jest ustalane jak za urlop wypoczynkowy (art. 362 Kodeksu pracy).

Reklama

W okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik nadal podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zatem od kwoty jego wynagrodzenia są naliczane i opłacane wszystkie składki, zgodnie z zasadami obowiązującymi w odniesieniu do osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy.

Mimo że w tym czasie pracownik nie wykonuje swoich obowiązków, nadal podlega m.in. ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby należy ustalić prawo do świadczeń z tego tytułu, a następnie dokonać ich wypłaty.

PODSTAWA PRAWNA:

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?