reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop uzupełniający

Urlop uzupełniający

Urlop uzupełniający obejmuje liczbę dni, która stanowi różnicę między nabytym urlopem w wyższym wymiarze a wykorzystanym wcześniej urlopem w niższym wymiarze.

Urlop uzupełniający został wyróżniony jako odrębny rodzaj urlopu wypoczynkowego, obok urlopu podstawowego, który przysługuje wszystkim pracownikom po spełnieniu ustawowych wymogów. Urlop ten jest związany z nabyciem prawa do kolejnego urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze.

Podwyższenie wymiaru urlopu w danym roku kalendarzowym może być konsekwencją:

• upływu odpowiedniego okresu pracy (10 lat) - art. 154 k.p.,

• ukończenia szkoły w czasie zatrudnienia i zaliczenia okresu nauki do stażu pracy - art. 155 k.p.,

• przejścia pracownika w trakcie roku kalendarzowego do kolejnego pracodawcy, u którego obowiązują korzystniejsze wymiary urlopu niż ustalone w Kodeksie pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik po ukończeniu studiów wyższych został zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W dniu 30 września 2007 r. upłynął 2-letni okres jego pracy. W tym też dniu nabył prawo do urlopu w wymiarze 26 dni, ponieważ osiągnął 10-letni staż pracy (8 lat z tytułu ukończenia studiów wyższych i 2 lata stażu pracy). Pracownik do 30 września 2007 r. wykorzystał cały przysługujący mu urlop w wymiarze 20 dni. W takim przypadku 30 września 2007 r. nabył prawo do 6 dni urlopu uzupełniającego.

Nabycie prawa do urlopu

Prawo do urlopu w zwiększonym wymiarze w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabywa prawo do wyższego wymiaru urlopu, powstaje nie z początkiem tego roku, a w terminie zaistnienia okoliczności powodującej podwyższenie wymiaru. Wynika z tego, że w sytuacji gdy pracownik wykorzystał cały urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy, a następnie w trakcie tego roku nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, to przysługuje mu urlop uzupełniający w wymiarze różnicy między nabytym wymiarem a wymiarem poprzednio przysługującym. Momentem nabycia prawa do urlopu uzupełniającego jest ostatni dzień okresu uprawniającego do urlopu w niższym wymiarze.

PRZYKŁAD

W dniu 1 stycznia 2008 r. staż pracy pracownika wynosił 9 lat i 10 miesięcy. Tego dnia pracownik był więc uprawniony do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Jednak z końcem lutego br. osiągnie 10-letni okres zatrudnienia i automatycznie uzyska prawo do 26 dni urlopu, gdyż do tego czasu nie korzystał jeszcze z urlopu. Wobec tego pracodawca udzieli mu urlopu w zwiększonym wymiarze.

Jak udzielić urlopu

Do urlopu uzupełniającego (jako części urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy) odnosi się zasada urlopu corocznego, tzn. powinien on być udzielony w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. W praktyce może się zdarzyć, że pracownik nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego pod koniec roku kalendarzowego i wówczas nie będzie możliwości udzielenia go w tym roku. W takiej sytuacji urlop powinien zostać udzielony w pierwszym kwartale następnego roku kalendarzowego i jako urlop zaległy powinien wyprzedzać urlop przysługujący za rok bieżący.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama