REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop na wybory prezydenckie w maju 2025 r. Nie tylko dla członków komisji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
wybory prezydenckie, 2025
Urlop na wybory prezydenckie w maju 2025 r. Nie tylko dla członków komisji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy rozwiązaniem problemu niskiej frekwencji w wyborach (samorządowych, parlamentarnych, prezydenckich czy do europarlamentu) jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach? Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach. Wydaje się to jednak kontrowersyjne.
rozwiń >

W ostatnim czasie dużo dyskutuje się o różnego rodzaju urlopach. Mówi się o urlopie regeneracyjnym, o urlopie dla dawców, o dodatkowym urlopie dla osób 55+. Czy wreszcie przyszedł więc moment na debatę na temat urlopu na czas udziału w głosowaniu w wyborach? Nie chodzi tylko o wybory prezydenckie ale i samorządowe i parlamentarne. Taki urlop nie miałby więc miejsca co miesiąc, czy czy kilka miesięcy. Urlop byłby udzielany zgodnie z kalendarzem wyborczym. Już teraz pracodawcy kwestionują takie rozwiązanie prawne. Przedsiębiorcy mówią wprost: "a kto miałby za taki urlop na głosowanie zapłacić? Znowu my?". Przedstawiciele środowiska pracowników rozumieją rozgoryczenie, ale z drugiej strony podkreślają, że to nie jest czas na wypoczynek, a na głosowanie, czy nawet dojazd do swojej macierzystej miejscowości, w której chce się oddać głos. Cóż temat jest kontrowersyjny, ale z drugiej strony mogłoby to mieć pozytywny wpływ na frekwencję.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy wybory prezydenckie 2025?

Wybory prezydenckie odbywają się 18 maja 2025 r., jest to niedziela.

250+ za udział w wyborach, bony frekwencyjne czy wsparcie dla gmin i kół gospodyń wiejskich

W latach poprzednich miały już miejsce liczne zachęty do udziału w głosowaniach, w tym np. do parlamentu europejskiego. Przerabiany był kontrowersyjny temat bonów frekwencyjnych czy wsparcia dla gmin i kół gospodyń wiejskich. Czy w takim razie państwo zdecyduje się na 250+ dla każdego za udział w wyborach prezydenckich? Na ten moment tego nie wiemy. Nie przewidziano tego jednak w budżecie ani w środkach z krajowego planu odbudowy. Czy zatem państwo miałoby wprowadzić jakiś dodatek do udziału w głosowaniu? Mogłoby, ale przecież to i tak my, podatnicy za to zapłacimy.

Regulaminy, zarządzenia i statusu w miejscu pracy. To pracodawca decyduje o dodatkowych profitach

Czy rozwiązaniem problemu frekwencji jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach w 2025 r. i w latach kolejnych? Taki urlop miałby być 100% płatny. Wiadomo, zwykle wybory odbywają się w niedzielę, ale wtedy też wiele osób pracuje. Lekarze, funkcjonariusze, służby - mogliby zatem otrzymać urlop na udział w głosowaniu, nawet w wymiarze godzinowym a inni pracownicy, którego tego dnia i tak nie idą do pracy, to mogliby odebrać dzień wolny w tygodniu czy otrzymać 100% dniówki. Jednak czy to nie jest pewnego rodzaju "przekupstwo" i nieuczciwość skoro wiele osób nie chodzi na wybory świadomie (bo np. nie ma na kogo głosować ich zdaniem). Czy można zatem zachęcić finansowo czy dniem wolnym od pracy za skorzystanie ze swojego prawa wyborczego? Czy wtedy będzie to wciąż miało charakter dobrowolności? Co więcej pracodawcy podkreślają, że problemem będzie udowodnienie udziału w wyborach. Mówią: "Co, pracownicy mojego ponad 1000 osobowego przedsiębiorstwa mieliby wysyłać zdjęcie do kadrowej z udziału w wyborach?" Przy dzisiejszej technologii i ery sztucznej inteligencji, w tym photo shopu przecież można wszystko zafałszować. No tak, Polak potrafi. Problemy można więc mnożyć.

Oczywiście musimy pamiętać o jednak z podstawowych zasad prawa pracy, jest to zasada uprzywilejowania pracownika. Pracodawca zawsze, ale to zawsze może wprowadzić regulacje, które są korzystniejsze dla pracownika. Jeżeli chce mu więc udzielić urlopu w 2025 r. czy w latach kolejnych, na udział w wyborach to może to zrobić. Oczywiście to do decyzji pracownika należałoby czy pracownik chce w ogóle wziąć udział w wyborach i skorzystać z tego prawa. Zasady wewnątrz-zakładowe nie mogą bowiem być niezgodne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa czy z zasadami współżycia społecznego. Musi istnieć wolność człowieka i wolność korzystania z praw wyborczych. Nie mogłoby być zatem tak, że np. pracodawca wspiera jakąś partię czy kandydata na prezydenta i nakazuje iść pracownikowi na wybory, pod zachętą dnia wolnego z jednoczesnym wskazaniem rekomendowanego kandydata. Byłaby to płatna agitacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co jest agitacją wyborczą?

Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. Jednak uzależnienie tego od dnia wolnego w pracy jest już mocno wątpliwe.

Ważne

Na chwilę obecną nie ma oficjalnego projektu w tej sprawie, który trafiłby pod obrady Sejmu RP. Nie jest więc znana oficjalna treść przepisów, które miałyby ulec zmianie. Może sytuacja zmieni się jeszcze w lutym 2025 r. Wydaje się, że stosownym aktem prawny, w którym taka zmiana miałaby być wprowadzona byłby Kodeks Pracy czy Kodeks Wyborczy. Musimy jednak jeszcze poczekać na oficjalne informacje, póki co są to spekulacje, propozycje i domysły.

Obowiązek pracodawcy udzielenia dnia wolnego czy zwolnienie od pracy z zachowaniem 100% wynagrodzenia na udział w wyborach

Pewne jest jedno, takie urlopy funkcjonują już na świecie, Polska z pewnością nie byłaby pierwsza. Przykładowo, w wybranych stanach USA – w Nowym Jorku czy w Kalifornii, pracodawca wręcz zobowiązany jest do zapłaty minimalnego wynagrodzenia za godziny pracy, w czasie których pracownik udał się na głosowanie. Krytycy podnoszą, że przecież lokale wyborcze są czynne od bladego świtu do nocy (gdy np. zajmie się już kolejkę).

Urlop dla członka komisji wyborczej w 2025 r.

Tak, jak w latach ubiegłych, tak i w 2025 r. będzie obowiązywał urlop dla członka komisji wyborczej. Chcąc być bardziej precyzyjnym trzeba powiedzieć, że jest to zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy (nie mylić ze zwolnieniem z pracy).

Zgodnie z art. 154 § 4 Kodeks wyborczy z 5 stycznia 2011 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2408) wskazuje, że członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań przysługuje:

  • zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy. Wybory są 18 maja 2025 r. w niedzielę, ale tym zatrudnionym, którzy są członkami komisji i których rozkład czasu pracy przewiduje pracę w tym dniu, w niedziele, przysługuje w tym dniu wolne. Zatem pracownik, którego rozkład czasu pracy nie przewiduje pracy w niedzielę w dniu 18 maja 2025 r. nie ma prawa do innego dnia wolnego w związku z pracą w tym dniu w komisji.
  • do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA