REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Plan urlopów w organizacji. /Fot. Fotolia
Plan urlopów w organizacji. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Plan urlopów określa terminy urlopów wypoczynkowych w danym zakładzie pracy. Plan ustala pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników. Jest wiążący dla pracodawcy i pracowników. Czy możliwe są odstępstwa od ustalonego wcześniej planu?

Pracodawca powinien udzielać urlopów zgodnie z planem urlopów, co wynika z treści art. 163 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.). Plan ten powinien uwzględniać wszystkie przewidywane w danym roku urlopy, czyli: urlopy przysługujące pracownikom w roku kalendarzowym, w którym rozpoczynają pracę po raz pierwszy, kolejne urlopy, do których prawo nabywają pracownicy 1 stycznia każdego roku (art. 153 § 2 k.p.), urlopy, do których pracownicy nabywają prawo z upływem każdego miesiąca pracy (art. 153 § 1 k.p.), urlopy uzupełniające (art. 158 k.p.), a także urlopy niewykorzystane z lat ubiegłych – jeśli nie uległy przedawnieniu.

Autopromocja

Plan urlopów powinien obejmować także pracowników, którzy po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym będą wracać do pracy. Natomiast nie trzeba uwzględniać w rocznym planie urlopów pracowników, którzy będą przebywali cały rok np. na urlopie wychowawczym.

Są sytuacje, w których pracodawca ma prawo skierować pracownika na urlop, niezależnie od sporządzonego planu urlopu. Chodzi tu o przypadek wykorzystania zaległego urlopu w razie wypowiedzenia umowy o pracę, czy też gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

W planie urlopu nie uwzględnia się urlopu na żądanie (art. 1672 k.p.), ponieważ udziela się go w zależności od bieżących potrzeb pracownika, a pracownik zgłasza żądanie udzielenia takiego urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku ustalenia planu urlopu dla całego zakładu pracy – można go też przygotować dla poszczególnego działu lub działów. Pracodawca ma natomiast obowiązek skonsultowania takiego planu z pracownikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Podczas tworzenia planu urlopów w stowarzyszeniu prowadzącym szkołę, 70% nauczycieli poinformowało dyrektora szkoły, że planuje wziąć urlop wypoczynkowy w czerwcu, kiedy jest największe natężenie prac związanych z końcem roku szkolnego. Pracodawca (w tym wypadku dyrektor szkoły) nie jest związany wnioskami pracowników o udzielenie urlopu i nie musi ich uwzględniać, jeżeli – jego zdaniem – spowodują one zakłócenia w nieprzerwanym wykonywaniu pracy w szkole. Pracodawca ma jednak zawsze obowiązek udzielić pracownicy urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, a także ojcu dziecka, który wychowuje dziecko i korzysta z urlopu macierzyńskiego oraz w innych wypadkach przewidzianych w przepisach k.p.

Przykład

Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego nieprzewidzianego w planie urlopu. Pracownik nie może wykorzystać takiego urlopu bez wyraźnej akceptacji pracodawcy. Samowolne udanie się na urlop pracodawca może ocenić jako ciężkie naruszenie obowiązków pracownika i może to spowodować w konsekwencji wypowiedzenie mu umowy o pracę. Nawet naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok do 30 września następnego roku kalendarzowego nie daje pracownikowi prawa udania się na urlop bez akceptacji pracodawcy – co podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 5 grudnia 2000 r. (sygn. akt I PKN 121/00). Jeżeli w danej organizacji nie ma ustalonego planu urlopów, samo złożenie przez pracownika wniosku urlopowego też nie daje pracownikowi prawa rozpoczęcia urlopu bez zgody pracodawcy.

Konsultowanie planu urlopów

Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa (jeśli taka w organizacji funkcjonuje) wyraziła na to zgodę. Zasada braku obowiązku konsultacji dotyczy także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa – w takich przypadkach pracodawca ustala jednak termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem, biorąc pod uwagę jego wnioski i mając na uwadze zapewnienie normalnego toku pracy w organizacji.

Zobacz również: Wszystko o urlopach wypoczynkowych

Termin sporządzenia

Nie ma obowiązku ustalania planu urlopów na okres całego roku. Pracodawca może sporządzić go na pół roku czy na kwartał – co w praktyce umożliwia jego korygowanie w trakcie roku. Ze względu na to, że pracownicy nabywają prawo do urlopu 1 stycznia każdego roku, dobrze jest sporządzić plan do 31 grudnia poprzedniego roku.

Pracownicy powinni mieć także czas na zapoznanie się z planem urlopów.

Może się zdarzyć, że plan urlopów nie został jeszcze ustalony, a rozpoczął się okres, którego plan dotyczy. W takim wypadku pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu.

Pracodawca ma obowiązek poinformowania pracowników o planie urlopów. Przepisy nie określają formy takiego powiadomienia. Może to więc nastąpić np. poprzez wywieszenie planu urlopów na tablicy ogłoszeń, ogłoszenie poprzez wewnętrzną sieć Intranet, poinformowanie pracowników w drodze mailowej, czy wreszcie poinformowanie przez przełożonego. Plan urlopów jest wiążący od momentu jego ogłoszenia w zakładzie pracy.

Wymóg złożenia odrębnego wniosku urlopowego

Problematyczne jest to, czy w sytuacji, gdy w zakładzie pracy obowiązuje plan urlopów, pracownik musi złożyć dodatkowo wniosek urlopowy. Orzecznictwo sądów w tej kwestii nie jest jednolite.

Przykładowo, w uchwale Sądu Najwyższego z 6 marca 1980 r. (sygn. akt V PZP 7/79), sąd orzekł, że nie jest konieczne oddzielne zawiadomienie pracownika o terminie urlopu wypoczynkowego, jeżeli plan urlopu został podany do wiadomości pracownika w sposób przyjęty w zakładzie pracy. W uzasadnieniu tej uchwały wskazano, że za takim stanowiskiem stoi istota planu urlopów. Plan ten nie ma jedynie roli organizacyjnej. Z przepisów art. 162 i 165 k.p. wynika, że przesunięcie terminu urlopu może nastąpić tylko w szczególnych sytuacjach. Wskazuje to na wiążące strony znaczenie tego planu. Jeżeli więc przed rozpoczęciem określonego w planie terminu urlopu (podanego pracownikowi do wiadomości) zakład pracy nie zawiadomi pracownika o przesunięciu terminu urlopu, pracownik powinien mieć prawo rozpoczęcia i wykorzystania urlopu w zaplanowanym terminie.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Zdaniem SN, nie można uznać, że dopiero odrębne zawiadomienie przez zakład pracy pracownika o terminie urlopu stanowi podstawę do wykorzystania przez pracownika urlopu w ustalonym terminie. Zastrzeżenie w art. 163 § 2 k.p., dotyczące obowiązku zawiadomienia pracownika o terminie urlopu, ma tylko to znaczenie, że pracownik nie może być zaskoczony tym terminem. Odnosi się to zarówno do sytuacji, gdy termin urlopu został określony w planie urlopów, jak też gdy zaplanowany termin rozpoczęcia urlopu został przesunięty lub gdy plan urlopów nie został sporządzony.

Jednak np. w wyroku z 5 września 1979 r. (sygn. akt I PRN 82/79) Sąd Najwyższy orzekł, że plan urlopów nie daje pracownikowi prawa do rozpoczęcia urlopu w zaplanowanym terminie. Konieczne jest ponadto oświadczenie przez zakład pracy wobec pracownika woli (wyrażenie zgody), by pracownik w konkretnym okresie czasu (z reguły jest to okres przewidziany w planie) urlop wykorzystał.

Ze względu na powyższe rozbieżności należy uznać, że omawiana kwestia powinna być bezpośrednio rozstrzygnięta w przepisach obowiązujących wewnątrz zakładu pracy – czyli np. w regulaminie pracy. Jeśli takich zapisów nie ma w regulaminie, należy poinformować pracowników o zasadzie składania wniosków urlopowych (lub braku takiego obowiązku) w inny, przyjęty w danej organizacji sposób.

Polecamy: Kodeks pracy 2013 z komentarzem - praktycznie o rewolucyjnych zmianach

Zmiany terminu urlopu

Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy – a przede wszystkim z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  •  powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego,

pracodawca ma obowiązek przesunąć urlop na termin późniejszy. 

Więcej przeczytasz w PORADNIKU ORGANIZACJI NON PROFIT>>>

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA