reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Kiedy wziąć urlop w 2014 r.

Kiedy wziąć urlop w 2014 r.

Kiedy wziąć urlop w 2014 r., by wypoczywać jak najdłużej? Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop powinien być wykorzystany zgodnie z planem urlopów w tym roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jak najlepiej zaplanować urlop w 2014 r.?

Zgodnie z powyższą tabelką 9 świąt wypada w ciągu tygodnia pracy i 4 w weekendy (razem 13 dni świątecznych). W 2014 r. pracownicy przepracują 250 dni, natomiast 115 dni to łącznie weekendy i święta.

Kiedy w 2014 r. wziąć urlop?

Warto zaznaczyć, że karnawał będzie trwał od 6 stycznia do 4 marca. Wielki Post to okres od 5 marca do 17 kwietnia. Wakacje szkolne zaczynają się 28 czerwca i kończą 31 sierpnia. Adwent rozpoczyna się 30 listopada i kończy 24 grudnia. Informacje te mogą mieć wpływ na planowane przez pracowników wyjazdy.

Styczeń

Nowy Rok czyli Święto Bożej Rodzicielki przypada w środę 1 stycznia. Biorąc 2-dniowy urlop w czwartek i piątek (2 i 3 stycznia), będzie można być aż do poniedziałku 6 stycznia na urlopie.

W lutym i marcu nie będzie żadnych świąt.

Kwiecień

Święta Wielkanocne wypadają 20 i 21 kwietnia w niedzielę i poniedziałek. Pracownik nie otrzymuje dnia wolnego za święto przypadające na niedzielę, jeśli zgodnie z rozkładem czasu pracy niedziela nie jest jego dniem pracy. Planując dłuższe wolne na ten czas, warto pomyśleć o 4-dniowym urlopie od wtorku do piątku (22-25 kwietnia). Wówczas pracownik może wypoczywać aż do niedzieli 27 kwietnia, czyli 8 dni.

Maj

W 2014 r. święta majowe odbędą się w czwartek i sobotę. Warto wspomnieć w tym miejscu, że będzie to pierwsze święto wypadające w 2014 r. w sobotę, za które należy oddać pracownikowi w danym okresie rozliczeniowym dzień wolny od pracy. Można więc wziąć 1-dniowy urlop w piątek 2 maja. Gdyby powstały plany na dłuższy wyjazd majowy, można wziąć dodatkowe 3-dniowe wolne już od poniedziałku 28 kwietnia (28-30 kwietnia). Wówczas pracownik będzie odpoczywał od pracy aż 9 dni. Osoby lubiące długie wypoczynki powinny zastanowić się nad połączeniem Świąt Wielkiej Nocy ze świętami majowymi. Wykorzystując 8 dni urlopu, można odpoczywać aż 16 dni - od 19 kwietnia (sobota) do 4 maja (niedziela).

Czerwiec

Święto Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) wypada jak zawsze w niedzielę i za ten dzień nie przysługuje pracownikowi dzień wolny, jeśli niedziela nie jest dniem pracy danego pracownika. Boże Ciało wypada natomiast 19 czerwca w czwartek. Biorąc 1-dniowy urlop w piątek 20 czerwca, można przedłużyć sobie weekend do 4 dni. Dłuższy wyjazd warto zorganizować już przed świętem, biorąc 3-dniowy urlop od poniedziałku 16 czerwca (16-18 czerwca). W takiej sytuacji można wybrać się na 9-dniową wycieczkę już w piątek 13 czerwca po pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama