Kategorie

Czy urlop szkoleniowy przysługuje w razie powtarzania egzaminu

Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
Jestem prezesem niewielkiej spółki handlowej. Zamierzam podpisać z zatrudnionym na pełny etat handlowcem umowę w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych za moją zgodą na ostatnim roku studiów zaocznych na kierunku reklama i marketing. Przeczytałem w specjalistycznej prasie, że według nowych przepisów szkoleniowych będę mu musiał ponownie udzielić urlopu szkoleniowego, jeśli nie zda egzaminu dyplomowego. Czy to prawda?

 Nie. Urlop szkoleniowy ma charakter jednorazowy i przysługuje zatrudnionemu tylko raz na konkretny egzamin. Jeśli pracownik nie zaliczy egzaminu dyplomowego, a wyczerpie już z tego tytułu 21 dni urlopu szkoleniowego, jego uprawnienie do tego urlopu będzie w pełni zrealizowane. Nie musi mu Pan więc udzielać znowu urlopu szkoleniowego w razie kolejnego podchodzenia do egzaminu dyplomowego.

UZASADNIENIE

Od 16 lipca 2010 r. istnieją spore wątpliwości dotyczące prawa pracowników do urlopu szkoleniowego w razie powtarzania egzaminu. Tego dnia zaczęły bowiem obowiązywać nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników z udziałem pracodawcy, wprowadzone na mocy nowelizacji Kodeksu pracy z 20 maja 2010 r. (Dz.U. Nr 105, poz. 655). Nowe przepisy szkoleniowe przewidują obowiązek udzielania płatnego urlopu szkoleniowego pracownikom odbywającym naukę za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy, przystępującym wyłącznie do 4 kategorii egzaminów. Pracownik ma prawo do (art. 1032 § 1 Kodeksu pracy):

 • 6 dni roboczych – na przystąpienie do egzaminów eksternistycznych,
 • 6 dni roboczych – na przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
 • 6 dni roboczych – na przystąpienie do egzaminu maturalnego,
 • 21 dni roboczych w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Reklama

Nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych nie przewidują, że pracodawca może odmówić płatnych urlopów szkoleniowych i zwolnień od pracy zatrudnionemu powtarzającemu semestr (rok) nauki. To zasadnicza zmiana w porównaniu z dotychczasowymi przepisami regulującymi te kwestie, które zastrzegały możliwość nieudzielania tych uprawnień w razie powtarzania semestru bądź roku, ale wyłącznie z powodu niezadowalających wyników w nauce (§ 4 ust. 3 rozporządzenia z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych).

Zmiana ta nie oznacza jednak, że od 16 lipca 2010 r. pracodawca ma obowiązek ponownego udzielania pełnego wymiaru urlopu szkoleniowego zatrudnionemu, przystępującemu po raz drugi np. do egzaminu dyplomowego w jakiś czas po negatywnym wyniku pierwszego egzaminu. Urlop ten jest jednorazowy na dany konkretny egzamin bez względu na to, ile razy pracownik do niego przystępuje, w jak długim okresie i ilu pracodawców ma w tym czasie.


Jeżeli więc wskazany w pytaniu pracownik nie zaliczy egzaminu dyplomowego w pierwszym podejściu po tym, gdy wyczerpie już 21 dni roboczych urlopu szkoleniowego w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego, nie ma już prawa do urlopu szkoleniowego w celu przystąpienia do egzaminu dyplomowego kończącego dane studia marketingowe, nawet gdy po pewnym czasie znowu przystąpi do tego egzaminu dyplomowego. Jeżeli pracownik nie zda egzaminu dyplomowego, a wcześniej wykorzysta z tego tytułu np. 17 dni urlopu szkoleniowego, w razie kolejnego podchodzenia do egzaminu dyplomowego należą mu się jeszcze 4 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz na przygotowanie się i przystąpienie do pracy dyplomowej.

PRZYKŁAD

We wrześniu 2009 r. pracownik zawarł z pracodawcą umowę w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych za skierowaniem zakładu pracy na ostatnim roku wieczorowych studiów rachunkowości. Nie przykładał się do nauki i w czerwcu 2010 r. nie zdał egzaminu magisterskiego po wyczerpaniu 14 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy magisterskiej oraz na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu magisterskiego (§ 7 ust. 6 rozporządzenia z 12 października 1993 r.). Zakładamy, że w maju 2011 r. pracownik znowu podejdzie do tego egzaminu dyplomowego. Pracodawca nie musi mu już udzielać urlopu szkoleniowego na ten cel, ponieważ powtarzał on rok nauki z powodu niezadowalających wyników w nauce. Na podstawie dotychczasowych przepisów dotyczących szkoleń, które stosujemy do pracowników rozpoczynających naukę przed 16 lipca br. (tak jak wskazany pracownik), w takim przypadku urlop szkoleniowy już nie przysługuje.

PRZYKŁAD

Reklama

We wrześniu 2010 r. pracownik podpisze z pracodawcą umowę w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych za zgodą zakładu pracy na ostatnim roku wieczorowych studiów rachunkowości. Przyjmujemy, że nie będzie przykładał się do nauki i w czerwcu 2011 r. nie zda egzaminu dyplomowego po wyczerpaniu 14 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego (art. 1032 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy). W maju 2012 r. znowu podejdzie do egzaminu dyplomowego. Pracodawca musi mu wówczas, na jego wniosek, udzielić jeszcze 7 dni urlopu szkoleniowego na ten cel.

Istnieje jednak sposób, aby pracodawca na podstawie nowych przepisów szkoleniowych uniknął konieczności udzielania urlopu szkoleniowego pracownikowi przystępującemu drugi raz do tego samego egzaminu. W umowie w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych z inicjatywy bądź za zgodą pracodawcy wolno zastrzec, że pracodawca może wypowiedzieć umowę w razie np. powtarzania roku czy semestru nauki albo w razie niezdania egzaminu przez zatrudnionego. W umowie należy podać okres wypowiedzenia, np. 1 miesiąc. Jeśli pracodawca złoży uzasadnione wypowiedzenie umowy szkoleniowej, umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna

 • art. 1032 Kodeksu pracy,
 • § 4 ust. 3 uchylonego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.