reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wystawienie PIT-11 dla pracownika młodocianego

Wystawienie PIT-11 dla pracownika młodocianego

Czy pracodawca ma obowiązek wystawienia deklaracji PIT-11, pomimo tego, że zaliczka na podatek dochodowy wyniosła 0 zł?

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest wystawienie deklaracji PIT-11. Z tego obowiązku pracodawca nie jest zwolniony w stosunku do pracowników młodocianych, mimo że zaliczka na podatek dochodowy od osiąganych przez nich dochodów wynosi zazwyczaj 0 zł.

Wynagrodzenie pracowników młodocianych

Wysokość wynagrodzenia pracowników młodocianych w okresie nauki zawodu oraz odbywających przyuczenie do wykonywania określonej pracy precyzują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 232 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem.

Jak wynika z § 19 i 20 rozporządzenia wynagrodzenie młodocianego w okresie nauki zawodu oraz odbywających przyuczenie do wykonywania określonej pracy stanowi określony w rozporządzeniu procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Polecamy książkę: Świadczenia na rzecz pracowników – podatki, ZUS, ewidencja

Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie w wysokości:

  1. w pierwszym roku nauki - nie mniej niż 4% w/w wynagrodzenia;
  2. w drugim roku nauki - nie mniej niż 5% w/w wynagrodzenia;
  3. w trzecim roku nauki - nie mniej niż 6% w/w wynagrodzenia (§ 19 ust. 2 rozporządzenia).

Natomiast młodocianym odbywającym przyuczenie do wykonywania określonej pracy należy się wynagrodzenie nie niższe niż 4% wspomnianego wcześniej wynagrodzenia (§ 20 rozporządzenia).

Pracownik młodociany zatrudniony przy pracach lekkich powinien otrzymywać wynagrodzenie według zasad obowiązujących pracowników „dorosłych”.

PIT-11

Wynagrodzenie pracowników młodocianych w okresie nauki zawodu oraz odbywających przyuczenie do wykonywania określonej pracy jest bardzo niskie. W związku z tym zazwyczaj zaliczka na podatek dochodowy od uzyskiwanych przez nich przychodów ze stosunku pracy wnosi 0 zł. Pracownik młodociany zatrudniony przy pracach lekkich uzyskuje wyższe wynagrodzenie. Tym samym zaliczka na podatek dochodowy od uzyskiwanych przez niego dochodów jest wyższa.

Pracodawca, niezależnie od wysokości odprowadzanej od dochodów pracownika zaliczki na podatek dochodowy, obowiązany jest wystawić PIT-11. Obejmuje on bowiem nie tylko informację o odprowadzonych zaliczkach, ale również o uzyskanych przez młodocianego przychodach. Informacje te są niezbędne podatnikowi do złożenia przez niego zeznania rocznego i rozliczenia się z organami podatkowymi.

Zobacz serwis: Urlopy

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama