| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Co grozi pracodawcy za nieuprawnione przetwarzanie danych wrażliwych pracownika

Co grozi pracodawcy za nieuprawnione przetwarzanie danych wrażliwych pracownika

Bez prawnego uzasadnienia pracodawca nie może pozyskiwać i przetwarzać danych wrażliwych pracownika. W razie nieuprawnionego gromadzenia tych informacji podwładny może żądać od firmy odszkodowania, a pracodawca oprócz obowiązku jego zapłacenia może ponieść także odpowiedzialność karną.

PRZYKŁAD

Od kandydata do pracy pobrano odciski palców. Wyjaśniono mu, że na tej podstawie, już po zatrudnieniu, za pomocą specjalnego czytnika będzie kontrolowany jego czas pracy. Kandydat wyraził na to zgodę. Przetwarzanie danych biometrycznych w postaci odcisków palców jest nielegalne nawet wtedy, gdy pracownik wyraził zgodę na ich udostępnienie.

Mając zapewne na względzie wskazane wyżej wątpliwości co do swobody wyrażenia zgody przez kandydatów do pracy i pracowników, ustawodawca w Kodeksie pracy uregulował kwestie związane z żądaniem przez pracodawcę od osób ubiegających się o zatrudnienie oraz od pracowników podania danych osobowych. Ogólną podstawą, na jakiej obecnie powinno odbywać się wspomniane żądanie, jest art. 221 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, pracodawca ma prawo żądać od kandydata do pracy podania następujących danych osobowych:

  • imię (imiona) i nazwisko,
  • imiona rodziców,
  • data urodzenia,
  • miejsce zamieszkania lub adres do korespondencji,
  • wykształcenie oraz przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Katalog informacji, jakich pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie w ramach stosunku pracy, jest zamknięty.

W praktyce najwięcej wątpliwości związanych z ochroną danych wrażliwych powstaje co do możliwości pozyskania i przetwarzania informacji o stanie zdrowia pracownika i jego karalności.

Dane o stanie zdrowia

Pracodawca nie może żądać od pracownika podania informacji o stanie jego zdrowia, chyba że informacje te są niezbędne w celu skorzystania przez zatrudnionego ze szczególnych uprawnień prawa pracy albo obowiązek podania takich informacji wynika z przepisów odrębnych ustaw. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 2008 r. (sygn. akt I PK 37/08), zgodnie z którym pracodawca nakładający na pracownika obowiązek udzielenia informacji innych niż wskazane w art. 221 § 1 i § 2 Kodeksu pracy lub w odrębnych przepisach działa niezgodnie z prawem.

Pracodawca jest niekiedy upoważniony – w sytuacjach wyraźnie wskazanych w ustawach – do uzyskania informacji o stanie zdrowia swojego pracownika. Ma to miejsce w przypadku, gdy pracodawca chce skorzystać z oznaczonych uprawnień czy ulg.

(!)

Wyłącznie konkretny przepis konkretnej ustawy może upoważnić pracodawcę do uzyskania informacji o stanie zdrowia pracownika.

Szczególny wyjątek od obowiązku zachowania tajemnicy o stanie zdrowia pracownika wskazuje art. 57 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przepis ten zezwala na umieszczenie na zaświadczeniu lekarskim informacji o rodzaju określonych chorób lub przyczyn stanu niezdolności do pracy. Ustawodawca reguluje w ten sposób zasady umieszczania na zaświadczeniu lekarskim tzw. kodów literowych (od A do E).

Pracodawca, zatrudniając np. osoby niepełnosprawne, może liczyć na ulgi we wpłatach na PFRON, ulgi podatkowe, może też otrzymać pomoc na organizację miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej. Pracownik z kolei może liczyć na dodatkowe przerwy w pracy czy krótszy czas pracy. W kontekście tych uprawnień pracodawcy przysługuje prawo żądania od pracownika informacji np. w zakresie orzeczenia o jego niepełnosprawności.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »