REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może zmusić do pracy na kwarantannie?

Praca na kwarantannie - czy pracodawca może zmusić?
Praca na kwarantannie - czy pracodawca może zmusić?

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej osób otrzymuje pośredni lub bezpośredni nakaz pracy na kwarantannie. Co na to prawo? Jaka jest opinia ZUS? Czy pracodawca może zmusić pracownika do pracy podczas odbywania kwarantanny?

Kwarantanna nałożona przez sanepid

Na kwarantannę kieruje się osoby zdrowe, które:

Autopromocja
  • miały kontakt z osobami chorymi na COVID-19, zakażonymi koronawirusem lub nawet podejrzanymi o zakażenie;
  • wróciły z zagranicy i nie są obywatelami Polski, kraju UE lub EFTA;
  • mają objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem;
  • mieszkają wspólnie z osobą objętą kwarantanną.

Obowiązek kwarantanny nie dotyczy:

  • obywateli Polski, krajów UE i EFTA przekraczających granicę;
  • zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki. Rodziny tych osób nie muszą po ich powrocie do domu przestrzegać kwarantanny;
  • przedstawicieli służb mundurowych i dyplomatów, którzy przekraczają granicę w ramach swoich obowiązków;
  • rolników, których pola leżą po obu stronach granicy;
  • osób pracujących (jeśli nie wykonują zawodów medycznych) lub uczących się w państwie sąsiednim.

Kwarantanna może zostaje nałożona decyzją sanepidu. Tylko taka kwarantanna uprawnia do świadczeń chorobowych. Kwarantannę odbywa się w miejscu zamieszkania. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas służby sanitarno-epidemiologiczne kierują daną osobę do wyznaczonego ośrodka. Na początku kwarantanna trwała 14 dni. została jednak skrócona i aktualnie jest to 10 dni.

Nieprzestrzeganie kwarantanny zagrożone jest grzywną w kwocie nawet do 30 000 zł.

Praca na kwarantannie - praca zdalna

Dotychczas nie było przepisów prawnych mówiących wprost o tym, czy praca na kwarantannie jest możliwa. Chodzi oczywiście o pracę zdalną. To zależało od samopoczucia pracownika, czy chce wykonywać w tym czasie pracę, czy woli wykorzystać ten czas na odpoczynek i regenerację. Czasami praca bywa wręcz niewskazana ze względu na stan zdrowia. Ustawa z dnia 22 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID­­‑19 w art. 20 pkt 2 przewiduje jednak możliwość pracy zdalnej na kwarantannie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Art. 4h. 1. W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Do warunków świadczenia pracy stosuje się przepisy art. 3 ust. 3–8.

2. W przypadku świadczenia pracy w trakcie kwarantanny, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, ani świadczenie pieniężne z tytułu choroby określone w odrębnych przepisach.”

Pandemia przybiera na sile i coraz więcej osób nie stawia się w pracy ze względu na izolację spowodowaną zakażeniem lub kontaktem z osobą zakażoną. Często więc osoba przymusowo izolowana może być zdrowa i czuć się dobrze, a jedynym powodem przebywania na kwarantannie jest obcowanie z osobą, która uzyskała pozytywny wynik testu na COVID-19. W takim wypadku jak najbardziej uzasadniona jest praca zdalna. Ustawa dopuszcza więc możliwość pracy zdalnej za zgodą pracodawcy lub przełożonego.

Praca zdalna została na czas pandemii uregulowana tymczasowo w ustawie covidowej. Trwają jednak prace nad wprowadzeniem tego pojęcia do Kodeksu pracy. Praca zdalna ma zastąpić telepracę, która jest mniej elastycznym rozwiązaniem. Więcej na ten temat znajdziesz w artykułach:

Praca na kwarantannie - ZUS

W sprawie pracy zdalnej na kwarantannie wypowiedział się również ZUS. Zakład informuje, że praca podczas kwarantanny stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego. Jeśli pracownik nie wystąpi w tym czasie o zasiłek chorobowy i będzie pracował w uzgodnieniu z pracodawcą, za ten czas otrzyma wynagrodzenie wynikające z jego umowy o pracę.

Nakaz pracy na kwarantannie

Dochodzimy do pytania: czy pracodawca może zmusić do pracy na kwarantannie? Otóż nie. Nie ma takiego prawa. Pomimo tego, że omawiana ustawa nie mówi wprost o zakazie przymusowego kierowania pracowników przebywających na kwarantannie do pracy, przepis traktujący o możliwości zastosowania home office za zgodą pracodawcy lub przełożonego należy traktować jako wymagający wspólnego uzgodnienia w tej sprawie dwóch stron stosunku pracy. Odmowy wykonywania pracy w trakcie trwania kwarantanny nałożonej na podstawie decyzji sanepidu nie należy więc traktować jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Doktryna wyróżnia na tym polu dwa problemy:

  1. pracownik nie chce pracować, ale pracodawca go do tego zmusza,
  2. pracownik chce pracować, ale pracodawca nie wyraża zgody.

Druga sytuacja może wystąpić w sytuacji, gdy pracownikowi zależy na otrzymywaniu wyższego wynagrodzenia za czas kwarantanny. Wykonując bowiem pracę zdalną, otrzymałby 100% swojej pensji. Natomiast za czas kwarantanny traktowany na równi ze zwolnieniem lekarskim przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego w wysokości 80% wynagrodzenia. Jeśli pracodawca znajduje się w ciężkim kryzysie, może być mu na rękę wypłata niższego wynagrodzenia. Nowe przepisy dają pracodawcy prawo odmowy pracy na kwarantannie.

Aktualne prace nad przedmiotową ustawą >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA