Kategorie

Czy pracodawca może zmusić do pracy na kwarantannie?

Emilia Panufnik
Praca na kwarantannie - czy pracodawca może zmusić?
Coraz więcej osób otrzymuje pośredni lub bezpośredni nakaz pracy na kwarantannie. Co na to prawo? Jaka jest opinia ZUS? Czy pracodawca może zmusić pracownika do pracy podczas odbywania kwarantanny?

Kwarantanna nałożona przez sanepid

Na kwarantannę kieruje się osoby zdrowe, które:

 • miały kontakt z osobami chorymi na COVID-19, zakażonymi koronawirusem lub nawet podejrzanymi o zakażenie;
 • wróciły z zagranicy i nie są obywatelami Polski, kraju UE lub EFTA;
 • mają objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem;
 • mieszkają wspólnie z osobą objętą kwarantanną.

Obowiązek kwarantanny nie dotyczy:

 • obywateli Polski, krajów UE i EFTA przekraczających granicę;
 • zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki. Rodziny tych osób nie muszą po ich powrocie do domu przestrzegać kwarantanny;
 • przedstawicieli służb mundurowych i dyplomatów, którzy przekraczają granicę w ramach swoich obowiązków;
 • rolników, których pola leżą po obu stronach granicy;
 • osób pracujących (jeśli nie wykonują zawodów medycznych) lub uczących się w państwie sąsiednim.

Kwarantanna może zostaje nałożona decyzją sanepidu. Tylko taka kwarantanna uprawnia do świadczeń chorobowych. Kwarantannę odbywa się w miejscu zamieszkania. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas służby sanitarno-epidemiologiczne kierują daną osobę do wyznaczonego ośrodka. Na początku kwarantanna trwała 14 dni. została jednak skrócona i aktualnie jest to 10 dni.

Nieprzestrzeganie kwarantanny zagrożone jest grzywną w kwocie nawet do 30 000 zł.

Praca na kwarantannie - praca zdalna

Reklama

Dotychczas nie było przepisów prawnych mówiących wprost o tym, czy praca na kwarantannie jest możliwa. Chodzi oczywiście o pracę zdalną. To zależało od samopoczucia pracownika, czy chce wykonywać w tym czasie pracę, czy woli wykorzystać ten czas na odpoczynek i regenerację. Czasami praca bywa wręcz niewskazana ze względu na stan zdrowia. Ustawa z dnia 22 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID­­‑19 w art. 20 pkt 2 przewiduje jednak możliwość pracy zdalnej na kwarantannie:

"Art. 4h. 1. W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Do warunków świadczenia pracy stosuje się przepisy art. 3 ust. 3–8.

2. W przypadku świadczenia pracy w trakcie kwarantanny, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, ani świadczenie pieniężne z tytułu choroby określone w odrębnych przepisach.”

Reklama

Pandemia przybiera na sile i coraz więcej osób nie stawia się w pracy ze względu na izolację spowodowaną zakażeniem lub kontaktem z osobą zakażoną. Często więc osoba przymusowo izolowana może być zdrowa i czuć się dobrze, a jedynym powodem przebywania na kwarantannie jest obcowanie z osobą, która uzyskała pozytywny wynik testu na COVID-19. W takim wypadku jak najbardziej uzasadniona jest praca zdalna. Ustawa dopuszcza więc możliwość pracy zdalnej za zgodą pracodawcy lub przełożonego.

Praca zdalna została na czas pandemii uregulowana tymczasowo w ustawie covidowej. Trwają jednak prace nad wprowadzeniem tego pojęcia do Kodeksu pracy. Praca zdalna ma zastąpić telepracę, która jest mniej elastycznym rozwiązaniem. Więcej na ten temat znajdziesz w artykułach:

Praca na kwarantannie - ZUS

W sprawie pracy zdalnej na kwarantannie wypowiedział się również ZUS. Zakład informuje, że praca podczas kwarantanny stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego. Jeśli pracownik nie wystąpi w tym czasie o zasiłek chorobowy i będzie pracował w uzgodnieniu z pracodawcą, za ten czas otrzyma wynagrodzenie wynikające z jego umowy o pracę.

Nakaz pracy na kwarantannie

Dochodzimy do pytania: czy pracodawca może zmusić do pracy na kwarantannie? Otóż nie. Nie ma takiego prawa. Pomimo tego, że omawiana ustawa nie mówi wprost o zakazie przymusowego kierowania pracowników przebywających na kwarantannie do pracy, przepis traktujący o możliwości zastosowania home office za zgodą pracodawcy lub przełożonego należy traktować jako wymagający wspólnego uzgodnienia w tej sprawie dwóch stron stosunku pracy. Odmowy wykonywania pracy w trakcie trwania kwarantanny nałożonej na podstawie decyzji sanepidu nie należy więc traktować jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Doktryna wyróżnia na tym polu dwa problemy:

 1. pracownik nie chce pracować, ale pracodawca go do tego zmusza,
 2. pracownik chce pracować, ale pracodawca nie wyraża zgody.

Druga sytuacja może wystąpić w sytuacji, gdy pracownikowi zależy na otrzymywaniu wyższego wynagrodzenia za czas kwarantanny. Wykonując bowiem pracę zdalną, otrzymałby 100% swojej pensji. Natomiast za czas kwarantanny traktowany na równi ze zwolnieniem lekarskim przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego w wysokości 80% wynagrodzenia. Jeśli pracodawca znajduje się w ciężkim kryzysie, może być mu na rękę wypłata niższego wynagrodzenia. Nowe przepisy dają pracodawcy prawo odmowy pracy na kwarantannie.

Aktualne prace nad przedmiotową ustawą >>>

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Nowy ład - elastyczna praca dla rodziców

  Nowy ład to też elastyczna praca dla rodziców. Rodzina to jeden z obszarów wymagających wsparcia. Polski Ład zakłada 3 formy ułatwień dla pracujących rodziców. Jakie?

  Nowy Ład - założenia

  Nowy Ład - jakie założenia zawiera Polski Ład? Które są korzystne, a które nie?

  Nocna zmiana - prawa pracownika

  Nocna zmiana - jakie prawa przysługują pracownikowi pracującemu w nocy? Przede wszystkim należy się dodatek do wynagrodzenia. Ile wynosi?

  Nastroje pracowników w czasie pandemii [BADANIE]

  Pracownicy w czasie pandemii - jakie nastroje przeważają na polskim rynku pracy? Czy zmieniła się motywacja do pracy? Jak wygląda komunikacja w firmie?

  Polski Ład niekorzystny dla lepiej zarabiających

  Polski Ład jest niekorzystny dla lepiej zarabiających. Jakie zmiany wprowadza? Czego brakuje?

  Szwecja - praca w lesie

  Praca w Szwecji - pracownicy sezonowi zatrudniani do sadzenia i czyszczenia lasów bywają wykorzystywani przez pracodawców. Jak? Ile zarabiają?

  Niemcy i Holandia walczą o polskich pracowników

  Praca w Niemczech i Holandii - niemieccy i holenderscy pracodawcy walczą o polskich pracowników. Dlaczego?

  Długa praca powoduje rocznie 745 tys. zgonów na świecie

  Długa praca powoduje rocznie aż 745 tys. przedwczesnych zgonów na świecie - podaje WHO. Na co najczęściej umierają przepracowane osoby?

  Tarcza a urząd pracy - do kiedy wnioski?

  Tarcza z urzędu pracy czyli dofinansowanie wynagrodzeń, pożyczka i dotacja 5000 zł - do kiedy można składać wnioski?

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę - obowiązki cudzoziemca

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Jakie obowiązki ma cudzoziemiec, który otrzymał takie zezwolenie?

  Minimalne wynagrodzenie 2022

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - ile płaca minimalna wyniesie brutto i netto?

  Płaca minimalna 2022

  Płaca minimalna w 2022 r. - strona związkowa proponuje wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę o 500 zł netto.

  Otrzymał wypowiedzenie w bombonierce!

  Wypowiedzenie umowy o pracę - pracownik otrzymał je w bombonierce! Czy taka forma uzasadnia prawo do przywrócenia do pracy?

  Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.

  Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż startuje 17 maja 2021 r. Pracodawcy mogą wspomóc proces szczepień.

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?