Zmiana czasu a wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
W nocy z 25 na 26 marca 2023 r. nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Oznacza to, że będziemy przestawiać zegarki o jedną godzinę do przodu, czyli z 2:00 na 3:00. Nawet jedna godzina może mieć duże znaczenie dla naszego organizmu. Statystyki pokazują, że zmiana czasu często skutkuje spadkiem produktywności pracowników w najbliższych dniach roboczych po zmianie czasu.
REKLAMA
Krótszy czas pracy
Zmiana czasu na letni i krótszy czas pracy jest czynnikiem niezależnym od pracowników, a co za tym idzie, nie ma podstaw do odliczenia wynagrodzenia za tę nieprzepracowaną godzinę. Pracodawca ma więc obowiązek wypłaty wynagrodzenia za tę godzinę. Dotyczy to zarówno pracownika, który jest rozliczany według stawki miesięcznej, jak i godzinowej. W przypadku stawki godzinowej pracownik powinien dostać wypłatę za taką liczbę godzin, jaką powinien przepracować zgodnie z obowiązującym wymiarem czasu pracy i liczbą godzin przypadających do przepracowania w okresie rozliczeniowym.
Dodatek za pracę w porze nocnej
Pora nocna obejmuje 8 godzin przypadających między godziną 21.00 a 7.00 rano. Pracownikowi wykonującemu obowiązki w porze nocnej przysługuje dodatek za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ze względu na zmianę czasu, taki dodatku pracownik otrzyma za 7 godzin, ponieważ pracował w porze nocnej o godzinę krócej.
Szczegółowych informacji w zakresie prawa pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat