REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile dni ma luty 2024?

Ile dni ma luty 2024?
Ile dni ma luty 2024?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile dni ma luty w 2024 roku – 28 czy 29? Rok przestępny to rok, który liczy 366 dni i występuje co 4 lata. Lata nieprzestępne liczą 365 dni. Dlaczego akurat luty jest najkrótszym miesiącem w roku? Jaka jest historia kalendarza? Kto po raz pierwszy wprowadził podział dni na robocze i świąteczne? Pobierz kalendarz lutego 2024 do druku.
rozwiń >

Luty 2024 – ile dni?

Miesiąc luty w 2024 roku ma 29 dni. Rok 2024 to rok przestępny, a więc liczy 366 dni. Ziemia obraca się wokół Słońca dłużej niż 365 dni. Ruch Ziemi trwa blisko 365,25 dnia czyli 365 dni  i 6 godzin. Rok przestępny występuje co 4 lata, tak aby wyrównać te dodatkowe 6 godzin (6 x 4 = 24 godziny czyli jedna dodatkowa doba – 29. dzień lutego)

Autopromocja
29 luty 2024 rok przestępny leap year

 

29 luty 2024 rok - rok przestępny (leap year)

shutterstock

Ważne

Luty w 2024 roku ma 29 dni.

Luty 2024 – kalendarz do druku

Luty w 2024 roku rozpoczyna się i kończy w czwartek. Dnia 2 lutego w piątek wypada Ofiarowanie Pańskie czyli Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Nie jest to święto ustawowo wolne od pracy. To normalny dzień roboczy. Tłusty czwartek przypada na dzień 8 lutego. W tym dniu pracodawcy wyznający politykę dbania o dobrostan swoich zespołów często organizują słodki poczęstunek dla pracowników. Ostatni będą 13 lutego we wtorek. Natomiast Środa Popielcowa odbędzie się 14 lutego.

Oto kalendarz do druku – luty 2024 doc, pdf

luty 2024 kalendarz do druku

Luty 2024 - kalendarz do druku

 

Infor.pl

Rok przestępny – 2024

Skąd wywodzi się rok przestępny? Od kiedy jest stosowany? Rok przestępny występujący co 4 lata stosowany jest już od 9 r. p.n.e. Jednak w 1582 roku papieża Grzegorza XIII wprowadził bullą Inter gravissimas kalendarz gregoriański, którym posługujemy się do dziś. Zmienił nim dwie istotne rzeczy:

 1. pominięto 10 dni od 5 października 1582 roku do 14 października 1582 roku (z zachowaniem ciągłości dni tygodnia) w celu likwidacji powstałego opóźnienia oraz
 2. doprecyzowano zasady obliczania lat przestępnych – wyjątkiem są lata o numerach podzielnych przez 100, ale niepodzielne przez 400 (nie były przestępne, np. 1700, 1800, 1900)

Ostatnim rokiem przestępnym był rok 2020, a więc najbliższe lata przestępne to 2024, 2028, 2032, 2036 i 2040.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego luty jest najkrótszym miesiącem w roku?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego luty to najkrótszy miesiąc w roku, jest bardzo prosta. Luty w czasach starożytnych był ostatnim miesiącem roku. Miał więc najmniej dni, ponieważ de facto tylko tyle „zostało” do rozdysponowania.

Luty i historia kalendarza

Wróćmy jednak do czasów starożytnych. Jeszcze przed naszą erą lutego w ogóle nie było w kalendarzu. Nie wyodrębniono też miesiąca stycznia. Obecny okres stycznia i lutego był traktowany jako jeden 61-dniowy czas wyjęty z kalendarza, który liczył wówczas 10 miesięcy (stąd nazwy niektórych miesięcy). Zimowy okres traktowany był po macoszemu jako czas bezużyteczny – nie wykonywano wówczas żadnych ważniejszych prac rolniczych sprzężonych z porami roku. Tak skonstruowany kalendarz, tzw. romulusowy, powstał na podstawie faz księżyca i liczył tylko 304 dni. Zaczynał się od równonocy wiosennej (obecnie występuje między 19 a 21 marca). Miesiące 10-miesięcznego kalendarza nazywały się jak poniżej.

KALENDARZ RZYMSKI ROMULUSOWY

MIESIĄCE

LICZBA DNI

 1. Martius

31

 1. Aprilis

30

 1. Maius

31

 1. Iunius

30

 1. Quintilis

31

 1. Sextilis

30

 1. September

30

 1. October

31

 1. November

30

 1. December

30

Następujące po sobie miesiące, poczynając od piątego, swoje nazwy zawdzięczają właśnie kolejności (quintilis – piąty, sextilis – szósty itd.).

Z biegiem czasu, kiedy zgodnie z niektórymi teoriami Rzymem władał Numa Pompiliusz (VII-VI wiek p. n. e.), wyodrębniono Februarius i Ianuarius czyli luty i styczeń. Jako że rok zaczynał się wówczas od marca, były to ostatnie miesiące roku kalendarzowego. Ten tzw. kalendarz rzymski królewski miał 355 dni. Liczbę dni w miesiącu ustalano w ten sposób, aby była to liczba nieparzysta. Uważano, że liczby parzyste są nieszczęśliwe. Luty jako ostatni w roku otrzymał tyle dni, ile zostało z puli roku czyli z 355 dni czyli 28. Jako jedyny miał parzystą liczbę dni.

KALENDARZ RZYMSKI KRÓLEWSKI

MIESIĄCE

LICZBA DNI

 1. Martius

31

 1. Aprilis

29

 1. Maius

31

 1. Iunius

29

 1. Quintilis

31

 1. Sextilis

29

 1. September

29

 1. October

31

 1. November

29

 1. December

29

 1. Ianuarius

29

 1. Februarius

28

Ważne

Uważa się, że Numa Pompiliusz jako pierwszy wprowadził 12-miesięczny kalendarz, a także podział dni na robocze (dies fasti) oraz świąteczne (dies nefasti).

Februarius jako ostatni miesiąc roku związany był z oczyszczaniem przed nadchodzącym nowym rokiem. Februa z łaciny oznacza „czyścić”. Okres ten zamykał zimę i składano bogom ofiary w celu oczyszczenia się z grzechów z całego roku.

Skoro poprzedni kalendarz liczył 304 dni, a nowy 355 dni to dodano 51 dni. A co z pozostałymi 10 dniami z okresu zimowego? Przypomnijmy, że wcześniej okres wyjęty z kalendarza liczył aż 61 dni. Rozwiązano to w ten sposób, że co dwa lata dodawano kolejny miesiąc - mercedonius. Liczył 22 lub 23 dni i występował pomiędzy 24 a 25 lutego. Chodziło o to, aby rok miesiąc ten kończył się na 4 dni przed nowiem księżyca. Taki mechanizm miał zapewnić zharmonizowanie kalendarza z porami roku.

W 46 roku p.n.e. w związku z manipulowaniem kalendarzem przez kapłanów sprawujących nad nim pieczę konieczna była reforma juliańska. Rozbieżność kalendarza z porami roku osiągnęła okres jednego kwartału.
W związku z powyższym Juliusz Cezar zlecił przygotowanie kalendarza astronomowi Sosygenesowi z Aleksandrii. Nowy kalendarz liczył 365,25 dnia w roku czyli tyle, ile faktycznie zajmuje Ziemi obieg wokół Słońca. Kalendarz juliański to 12 miesięcy, które liczą 30 i 31 dni (wydłużono więc miesiące). Jedynym wyjątkiem pozostaje luty, który liczy 28 dni i 29 dni w roku przestępnym czyli co 4 lata. Jednak aż do 9 r. p.n.e lata przestępne liczone były błędnie co 2-3 lata. Aby wyrównać tę nieprawidłowość, przez 12 kolejnych lat zaniechano dodawania dodatkowego dnia.

KALENDARZ JULIAŃSKI

MIESIĄCE

LICZBA DNI

 1. Martius

31

 1. Aprilis

30

 1. Maius

31

 1. Iunius

30

 1. Quintilis

31

 1. Sextilis

31

 1. September

31

 1. October

30

 1. November

31

 1. December

30

 1. Ianuarius

31

 1. Februarius

28

Co ciekawe, nazwa dzisiejszego lipca (wcześniej Julius) pochodzi od Juliusza Cezara. Aby oddać mu cześć, po śmierci miesiąc jego narodzin Quintilis (czyli piąty) został przekształcony na Julius. Natomiast dzisiejszy sierpień (wcześniej Augustus) został tak nazwany na cześć Oktawiana Augusta. W tym przypadku Sextilis (czyli szósty) stał się Augustusem. Mówi się, że Oktawian August nie chcąc być gorszym od Juliusza Cezara dodał do sierpnia 1 dzień kosztem lutego. Takie wytłumaczenie nie znajduje jednak poparcia w rzeczywistości, gdyż miesiąc luty był krótszy już w latach wcześniejszych.

Kiedy luty stał się drugim miesiącem w roku?

Na początku luty był ostatnim miesiącem w roku, kończył najmniej znaczący okres zimowy. Urzędy w starożytnym Rzymie rozpoczynały działalność w marcu i to był początek roku. Zmieniło się to w 153 r. p.n.e, kiedy jesienią dwaj konsulowie (najważniejsi urzędnicy w Rzymie) zginęli w walce na terenie współczesnej Hiszpanii. Niezbędne było powołanie nowych konsuli na ich miejsce. Rozpoczęli oni swoje urzędowanie już z dniem 1 stycznia następnego roku i od tej pory początek roku (sprzężony z działalnością urzędów) liczony jest właśnie od stycznia. Tym samym luty stał się drugim miesiącem w roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA