REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile dni ma luty 2024?

Ile dni ma luty 2024?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile dni ma luty w 2024 roku – 28 czy 29? Rok przestępny to rok, który liczy 366 dni i występuje co 4 lata. Lata nieprzestępne liczą 365 dni. Dlaczego akurat luty jest najkrótszym miesiącem w roku? Jaka jest historia kalendarza? Kto po raz pierwszy wprowadził podział dni na robocze i świąteczne? Pobierz kalendarz lutego 2024 do druku.
rozwiń >

Luty 2024 – ile dni?

Miesiąc luty w 2024 roku ma 29 dni. Rok 2024 to rok przestępny, a więc liczy 366 dni. Ziemia obraca się wokół Słońca dłużej niż 365 dni. Ruch Ziemi trwa blisko 365,25 dnia czyli 365 dni  i 6 godzin. Rok przestępny występuje co 4 lata, tak aby wyrównać te dodatkowe 6 godzin (6 x 4 = 24 godziny czyli jedna dodatkowa doba – 29. dzień lutego)

REKLAMA

Autopromocja
29 luty 2024 rok przestępny leap year

 

29 luty 2024 rok - rok przestępny (leap year)

shutterstock

Ważne

Luty w 2024 roku ma 29 dni.

Luty 2024 – kalendarz do druku

Luty w 2024 roku rozpoczyna się i kończy w czwartek. Dnia 2 lutego w piątek wypada Ofiarowanie Pańskie czyli Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Nie jest to święto ustawowo wolne od pracy. To normalny dzień roboczy. Tłusty czwartek przypada na dzień 8 lutego. W tym dniu pracodawcy wyznający politykę dbania o dobrostan swoich zespołów często organizują słodki poczęstunek dla pracowników. Ostatni będą 13 lutego we wtorek. Natomiast Środa Popielcowa odbędzie się 14 lutego.

Oto kalendarz do druku – luty 2024 doc, pdf

luty 2024 kalendarz do druku

Luty 2024 - kalendarz do druku

 

Infor.pl

Rok przestępny – 2024

Skąd wywodzi się rok przestępny? Od kiedy jest stosowany? Rok przestępny występujący co 4 lata stosowany jest już od 9 r. p.n.e. Jednak w 1582 roku papieża Grzegorza XIII wprowadził bullą Inter gravissimas kalendarz gregoriański, którym posługujemy się do dziś. Zmienił nim dwie istotne rzeczy:

  1. pominięto 10 dni od 5 października 1582 roku do 14 października 1582 roku (z zachowaniem ciągłości dni tygodnia) w celu likwidacji powstałego opóźnienia oraz
  2. doprecyzowano zasady obliczania lat przestępnych – wyjątkiem są lata o numerach podzielnych przez 100, ale niepodzielne przez 400 (nie były przestępne, np. 1700, 1800, 1900)

Ostatnim rokiem przestępnym był rok 2020, a więc najbliższe lata przestępne to 2024, 2028, 2032, 2036 i 2040.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego luty jest najkrótszym miesiącem w roku?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego luty to najkrótszy miesiąc w roku, jest bardzo prosta. Luty w czasach starożytnych był ostatnim miesiącem roku. Miał więc najmniej dni, ponieważ de facto tylko tyle „zostało” do rozdysponowania.

Luty i historia kalendarza

Wróćmy jednak do czasów starożytnych. Jeszcze przed naszą erą lutego w ogóle nie było w kalendarzu. Nie wyodrębniono też miesiąca stycznia. Obecny okres stycznia i lutego był traktowany jako jeden 61-dniowy czas wyjęty z kalendarza, który liczył wówczas 10 miesięcy (stąd nazwy niektórych miesięcy). Zimowy okres traktowany był po macoszemu jako czas bezużyteczny – nie wykonywano wówczas żadnych ważniejszych prac rolniczych sprzężonych z porami roku. Tak skonstruowany kalendarz, tzw. romulusowy, powstał na podstawie faz księżyca i liczył tylko 304 dni. Zaczynał się od równonocy wiosennej (obecnie występuje między 19 a 21 marca). Miesiące 10-miesięcznego kalendarza nazywały się jak poniżej.

KALENDARZ RZYMSKI ROMULUSOWY

MIESIĄCE

LICZBA DNI

  1. Martius

31

  1. Aprilis

30

  1. Maius

31

  1. Iunius

30

  1. Quintilis

31

  1. Sextilis

30

  1. September

30

  1. October

31

  1. November

30

  1. December

30

Następujące po sobie miesiące, poczynając od piątego, swoje nazwy zawdzięczają właśnie kolejności (quintilis – piąty, sextilis – szósty itd.).

Z biegiem czasu, kiedy zgodnie z niektórymi teoriami Rzymem władał Numa Pompiliusz (VII-VI wiek p. n. e.), wyodrębniono Februarius i Ianuarius czyli luty i styczeń. Jako że rok zaczynał się wówczas od marca, były to ostatnie miesiące roku kalendarzowego. Ten tzw. kalendarz rzymski królewski miał 355 dni. Liczbę dni w miesiącu ustalano w ten sposób, aby była to liczba nieparzysta. Uważano, że liczby parzyste są nieszczęśliwe. Luty jako ostatni w roku otrzymał tyle dni, ile zostało z puli roku czyli z 355 dni czyli 28. Jako jedyny miał parzystą liczbę dni.

KALENDARZ RZYMSKI KRÓLEWSKI

MIESIĄCE

LICZBA DNI

  1. Martius

31

  1. Aprilis

29

  1. Maius

31

  1. Iunius

29

  1. Quintilis

31

  1. Sextilis

29

  1. September

29

  1. October

31

  1. November

29

  1. December

29

  1. Ianuarius

29

  1. Februarius

28

Ważne

Uważa się, że Numa Pompiliusz jako pierwszy wprowadził 12-miesięczny kalendarz, a także podział dni na robocze (dies fasti) oraz świąteczne (dies nefasti).

Februarius jako ostatni miesiąc roku związany był z oczyszczaniem przed nadchodzącym nowym rokiem. Februa z łaciny oznacza „czyścić”. Okres ten zamykał zimę i składano bogom ofiary w celu oczyszczenia się z grzechów z całego roku.

Skoro poprzedni kalendarz liczył 304 dni, a nowy 355 dni to dodano 51 dni. A co z pozostałymi 10 dniami z okresu zimowego? Przypomnijmy, że wcześniej okres wyjęty z kalendarza liczył aż 61 dni. Rozwiązano to w ten sposób, że co dwa lata dodawano kolejny miesiąc - mercedonius. Liczył 22 lub 23 dni i występował pomiędzy 24 a 25 lutego. Chodziło o to, aby rok miesiąc ten kończył się na 4 dni przed nowiem księżyca. Taki mechanizm miał zapewnić zharmonizowanie kalendarza z porami roku.

W 46 roku p.n.e. w związku z manipulowaniem kalendarzem przez kapłanów sprawujących nad nim pieczę konieczna była reforma juliańska. Rozbieżność kalendarza z porami roku osiągnęła okres jednego kwartału.
W związku z powyższym Juliusz Cezar zlecił przygotowanie kalendarza astronomowi Sosygenesowi z Aleksandrii. Nowy kalendarz liczył 365,25 dnia w roku czyli tyle, ile faktycznie zajmuje Ziemi obieg wokół Słońca. Kalendarz juliański to 12 miesięcy, które liczą 30 i 31 dni (wydłużono więc miesiące). Jedynym wyjątkiem pozostaje luty, który liczy 28 dni i 29 dni w roku przestępnym czyli co 4 lata. Jednak aż do 9 r. p.n.e lata przestępne liczone były błędnie co 2-3 lata. Aby wyrównać tę nieprawidłowość, przez 12 kolejnych lat zaniechano dodawania dodatkowego dnia.

KALENDARZ JULIAŃSKI

MIESIĄCE

LICZBA DNI

  1. Martius

31

  1. Aprilis

30

  1. Maius

31

  1. Iunius

30

  1. Quintilis

31

  1. Sextilis

31

  1. September

31

  1. October

30

  1. November

31

  1. December

30

  1. Ianuarius

31

  1. Februarius

28

Co ciekawe, nazwa dzisiejszego lipca (wcześniej Julius) pochodzi od Juliusza Cezara. Aby oddać mu cześć, po śmierci miesiąc jego narodzin Quintilis (czyli piąty) został przekształcony na Julius. Natomiast dzisiejszy sierpień (wcześniej Augustus) został tak nazwany na cześć Oktawiana Augusta. W tym przypadku Sextilis (czyli szósty) stał się Augustusem. Mówi się, że Oktawian August nie chcąc być gorszym od Juliusza Cezara dodał do sierpnia 1 dzień kosztem lutego. Takie wytłumaczenie nie znajduje jednak poparcia w rzeczywistości, gdyż miesiąc luty był krótszy już w latach wcześniejszych.

Kiedy luty stał się drugim miesiącem w roku?

Na początku luty był ostatnim miesiącem w roku, kończył najmniej znaczący okres zimowy. Urzędy w starożytnym Rzymie rozpoczynały działalność w marcu i to był początek roku. Zmieniło się to w 153 r. p.n.e, kiedy jesienią dwaj konsulowie (najważniejsi urzędnicy w Rzymie) zginęli w walce na terenie współczesnej Hiszpanii. Niezbędne było powołanie nowych konsuli na ich miejsce. Rozpoczęli oni swoje urzędowanie już z dniem 1 stycznia następnego roku i od tej pory początek roku (sprzężony z działalnością urzędów) liczony jest właśnie od stycznia. Tym samym luty stał się drugim miesiącem w roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

REKLAMA

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

REKLAMA