reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jaki wymiar czasu pracy będzie obowiązywać w 2008 r.

Jaki wymiar czasu pracy będzie obowiązywać w 2008 r.

W naszym zakładzie niektórych pracowników obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, a innych dłuższy 4-miesięczny. Jaki wymiar czasu pracy będzie obowiązywał pracowników pracujących w takich okresach rozliczeniowych w 2008 r.?

RADA

W 2008 r. wymiar czasu pracy dla wszystkich Państwa pracowników wyniesie 2016 godzin. Wprowadzenie różnych okresów rozliczeniowych dla poszczególnych grup pracowniczych w danym zakładzie (jeżeli nastąpiło to zgodnie z obowiązującymi przepisami) nie ma żadnego wpływu na łączny nominalny czas pracy (łączny wymiar czasu pracy) w danym roku kalendarzowym.

UZASADNIENIE

Przyjęte u danego pracodawcy okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, albo w stosownym obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się (we wszystkich systemach czasu pracy, poza systemem pracy w ruchu ciągłym) przez:

- pomnożenie 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie

- dodanie do otrzymanej liczby godzin wynikających z iloczynu 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Obecnie każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Natomiast przez tydzień pracy należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, które liczymy od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

PRZYKŁAD

Wyliczenie wymiaru czasu pracy w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym (lipiec, sierpień, wrzesień) w 2008 r. wygląda następująco:

- 40 godzin × 13 tygodni = 520 godzin,

- do otrzymanego wyniku dodajemy iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego przypadających od poniedziałku do piątku, czyli w tym przypadku jednego dnia (30 września), tj. 8 godzin; 520 godzin + 8 godzin = 528 godzin,

- od otrzymanej sumy, tj. 528 godzin, odejmujemy 8 godzin z tytułu przypadającego w tym okresie jednego święta (15 sierpnia); 528 godzin - 8 godzin = 520 godzin,

- wymiar czasu pracy w tym okresie rozliczeniowym wynosi 520 godzin.

Stosowanie zasad obliczania wymiaru czasu pracy zawartych w Kodeksie pracy powoduje, że nominalny czas pracy w 2008 r. (czas przypadający do przepracowania w poszczególnych 3-miesięcznych okresach rozliczeniowych, czyli wymiar czasu pracy) będzie wynosił:

- I okres rozliczeniowy (styczeń, luty, marzec) 504 godziny;

- II okres rozliczeniowy (kwiecień, maj, czerwiec) 496 godzin;

- III okres rozliczeniowy (lipiec, sierpień, wrzesień) 520 godzin;

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama