23 października dniem wolnym od pracy - Węgry
REKLAMA
REKLAMA
- Jak wypadają święta na Węgrzech w 2023 roku?
- Te same święta na Węgrzech co w Polsce
- Wynagrodzenie za pracę w święta - Węgry
- Święto Narodowe (Nemzeti ünnep) - 23 października - Węgry
Jak wypadają święta na Węgrzech w 2023 roku?
- Nowy Rok - 1 stycznia;
- Rocznica wybuchu rewolucji węgierskiej (Święto Narodowe) - 15 marca. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu węgierskim, to czas, w którym upamiętnia się wybuch rewolucji w 1848 roku. Oddaje się cześć bohaterom, którzy oddali życie za wolność kraju.
- Wielki Piątek - 7 kwietnia;
- Wielkanoc - 9 kwietnia;
- Poniedziałek Wielkanocny - 10 kwietnia;
- Święto Pracy - 1 maja;
- Zielone Świątki (Święto Zesłania Ducha Świętego) - 28 maja;
- Dzień św. Stefana - 20 sierpnia;
- Dzień Republiki - 23 października. To kolejne ważne Święto Narodowe (Nemzeti ünnep) - upamiętniające zryw rewolucyjny. Dzień Republiki bądź też Dzień Niepodległości jest obchodzony od 1989 roku i upamiętnia wybuch rewolucji w 1956 roku.
- Dzień Wszystkich Świętych - 1 listopada;
- Boże Narodzenie - 25-26 grudnia.
W dniu 24. maja w przypada też Święto Zesłania Ducha Świętego, a w dniu 25. maja poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego.
REKLAMA
Te same święta na Węgrzech co w Polsce
Te same święta obchodzone na Węgrzech i w Polsce są następujące:
- Nowy Rok;
- Wielkanoc;
- Poniedziałek Wielkanocny;
- Święto Pracy;
- Zielone Świątki;
- Dzień Wszystkich Świętych;
- Boże Narodzenie.
Wynagrodzenie za pracę w święta - Węgry
Generalna zasada jest tak, że za czas pracy przypadający w święta państwowe na Węgrzech (nawet jeżeli ta praca nie jest świadczona) wynagrodzenie się należy. Oczywiście wszystko jeszcze zależy od tego na jakiej podstawie prawnej jest zatrudniony pracownik. Jeżeli na podstawie umowy o pracę, w ramach stosunku pracy, do którego stosuje się kodeks pracy, to w większości przypadków wynagrodzenie jest należne i nie powinno być obniżone za nie świadczenie pracy w dni świąteczne. W wielu zawodach (np. lekarza, maszynisty, pielęgniarki, pilota) praca w niedziele i święta jest również świadczona. Węgierskie prawo zakłada dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników, którzy zobowiązani są pracować w dni ustawowo wolne od pracy. Pracownikom należy się stawka powiększona o 100% standardowej stawki bądź dzień wolny i stawka wyższa o 50%.
Święto Narodowe (Nemzeti ünnep) - 23 października - Węgry
Rewolucja węgierska rozpoczęła się 23 października 1956 r. od demonstracji solidarnościowej w Budapeszcie. Jak podaje Sejm RP: "Zryw wolnościowy był odpowiedzią na powojenny terror, zapaść gospodarczą, brak demokracji jakie społeczeństwu węgierskiemu zgotowały rządy komunistyczne. Walki, najpierw przechylające szalę na stronę Węgrów, spowodowały opuszczenie Budapesztu przez wojska radzieckie i rozpad reżimu komunistycznego w całym kraju.
Wydawało się, że rewolucja zwyciężyła. Sowieccy przywódcy pozornie zaakceptowali ten stan rzeczy jednak na początku listopada opowiedzieli się za jej krwawym stłumieniem. Szacunki mówią o 3,5 - 4 tysiącach ofiar i 20 tys. rannych z czego przynajmniej 85 proc. to bezbronni cywile. Blisko 200 tys. osób opuściło kraj. Po zdławieniu rewolucji represje przeprowadzone przez marionetkowy rząd Jánosa Kádára dotknęły ponad 22 tys. osób, które znalazły się w więzieniach, internowano kilkanaście tysięcy osób a dziesiątki tysięcy zwolniono z pracy.
Szacuje się, że orzeczono i wykonano ponad 220 wyroków śmierci - ostatni w 1961 roku. W tajnym procesie, 60 lat temu, skazano na śmierć także premiera Imre Nagya, który w czasie rewolucji dążył do demokratyzacji Węgier. (…) W latach 1989-1990 r. Polacy i Węgrzy odzyskali demokrację parlamentarną. Nasze suwerenne relacje zaczęły być odbudowywane na nowo. Już w 1991 powstała Grupa Wyszehradzka, początkowo składająca się z trzech państw, a po rozpadzie Czechosłowacji - z czterech. Polska, Węgry, Czechy i Słowacja spotykają się regularnie w ramach Grupy przejmując rotacyjnie jej przewodniczenie.".
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat