REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

23 października dniem wolnym od pracy - Węgry

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
23 października dniem wolnym od pracy - Węgry
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

23 października jest dniem wolnym od pracy na Węgry. Wtedy przypada ważne Święto - Dzień Republiki. Węgrzy, co do zasady, nie idą w tym dniu do pracy - mają przedłużony weekend.

Jak wypadają święta na Węgrzech w 2023 roku?

 1. Nowy Rok - 1 stycznia;
 2. Rocznica wybuchu rewolucji węgierskiej  (Święto Narodowe) - 15 marca. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu węgierskim, to czas, w którym upamiętnia się wybuch rewolucji w 1848 roku. Oddaje się cześć bohaterom, którzy oddali życie za wolność kraju.
 3. Wielki Piątek - 7 kwietnia;
 4. Wielkanoc - 9 kwietnia;
 5. Poniedziałek Wielkanocny - 10 kwietnia;
 6. Święto Pracy - 1 maja;
 7. Zielone Świątki (Święto Zesłania Ducha Świętego) - 28 maja;
 8. Dzień św. Stefana - 20 sierpnia;
 9. Dzień Republiki - 23 października. To kolejne ważne Święto Narodowe (Nemzeti ünnep) - upamiętniające zryw rewolucyjny. Dzień Republiki bądź też Dzień Niepodległości jest obchodzony od 1989 roku i upamiętnia wybuch rewolucji w 1956 roku.
 10. Dzień Wszystkich Świętych - 1 listopada;
 11. Boże Narodzenie - 25-26 grudnia.

W dniu 24. maja w przypada też Święto Zesłania Ducha Świętego, a w dniu 25. maja poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego.

Autopromocja

Te same święta na Węgrzech co w Polsce

Te same święta obchodzone na Węgrzech i w Polsce są następujące:

 • Nowy Rok;
 • Wielkanoc;
 • Poniedziałek Wielkanocny;
 • Święto Pracy;
 • Zielone Świątki;
 • Dzień Wszystkich Świętych;
 • Boże Narodzenie.

Wynagrodzenie za pracę w święta - Węgry

Generalna zasada jest tak, że za czas pracy przypadający w święta państwowe na Węgrzech (nawet jeżeli ta praca nie jest świadczona) wynagrodzenie się należy. Oczywiście wszystko jeszcze zależy od tego na jakiej podstawie prawnej jest zatrudniony pracownik. Jeżeli na podstawie umowy o pracę, w ramach stosunku pracy, do którego stosuje się kodeks pracy, to w większości przypadków wynagrodzenie jest należne i nie powinno być obniżone za nie świadczenie pracy w dni świąteczne. W wielu zawodach (np. lekarza, maszynisty, pielęgniarki, pilota) praca w niedziele i święta jest również świadczona. Węgierskie prawo zakłada dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników, którzy zobowiązani są pracować w dni ustawowo wolne od pracy. Pracownikom należy się stawka powiększona o 100% standardowej stawki bądź dzień wolny i stawka wyższa o 50%.

 Święto Narodowe (Nemzeti ünnep) - 23 października - Węgry

Rewolucja węgierska rozpoczęła się 23 października 1956 r. od demonstracji solidarnościowej w  Budapeszcie. Jak podaje Sejm RP: "Zryw wolnościowy był odpowiedzią na powojenny terror, zapaść gospodarczą, brak demokracji jakie społeczeństwu węgierskiemu zgotowały rządy komunistyczne. Walki, najpierw przechylające szalę na stronę Węgrów, spowodowały opuszczenie Budapesztu przez wojska radzieckie i rozpad reżimu komunistycznego w całym kraju.

Wydawało się, że rewolucja zwyciężyła. Sowieccy przywódcy pozornie zaakceptowali ten stan rzeczy jednak na początku listopada opowiedzieli się za jej krwawym stłumieniem. Szacunki mówią o 3,5 - 4 tysiącach ofiar i 20 tys. rannych z czego przynajmniej 85 proc. to bezbronni cywile. Blisko 200 tys. osób opuściło kraj. Po zdławieniu rewolucji represje przeprowadzone przez marionetkowy rząd Jánosa Kádára dotknęły ponad 22 tys. osób, które znalazły się w więzieniach, internowano kilkanaście tysięcy osób a dziesiątki tysięcy zwolniono z pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szacuje się, że orzeczono i wykonano ponad 220 wyroków śmierci - ostatni w 1961 roku. W tajnym procesie, 60 lat temu, skazano na śmierć także premiera Imre Nagya, który w czasie rewolucji dążył do demokratyzacji Węgier. (…) W latach 1989-1990 r. Polacy i Węgrzy odzyskali demokrację parlamentarną. Nasze suwerenne relacje zaczęły być odbudowywane na nowo. Już w 1991 powstała Grupa Wyszehradzka, początkowo składająca się z trzech państw, a po rozpadzie Czechosłowacji - z czterech. Polska, Węgry, Czechy i Słowacja spotykają się regularnie w ramach Grupy przejmując rotacyjnie jej przewodniczenie.".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA