REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

23 października dniem wolnym od pracy - Węgry

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
23 października dniem wolnym od pracy - Węgry
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

23 października jest dniem wolnym od pracy na Węgry. Wtedy przypada ważne Święto - Dzień Republiki. Węgrzy, co do zasady, nie idą w tym dniu do pracy - mają przedłużony weekend.

Jak wypadają święta na Węgrzech w 2023 roku?

  1. Nowy Rok - 1 stycznia;
  2. Rocznica wybuchu rewolucji węgierskiej  (Święto Narodowe) - 15 marca. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu węgierskim, to czas, w którym upamiętnia się wybuch rewolucji w 1848 roku. Oddaje się cześć bohaterom, którzy oddali życie za wolność kraju.
  3. Wielki Piątek - 7 kwietnia;
  4. Wielkanoc - 9 kwietnia;
  5. Poniedziałek Wielkanocny - 10 kwietnia;
  6. Święto Pracy - 1 maja;
  7. Zielone Świątki (Święto Zesłania Ducha Świętego) - 28 maja;
  8. Dzień św. Stefana - 20 sierpnia;
  9. Dzień Republiki - 23 października. To kolejne ważne Święto Narodowe (Nemzeti ünnep) - upamiętniające zryw rewolucyjny. Dzień Republiki bądź też Dzień Niepodległości jest obchodzony od 1989 roku i upamiętnia wybuch rewolucji w 1956 roku.
  10. Dzień Wszystkich Świętych - 1 listopada;
  11. Boże Narodzenie - 25-26 grudnia.

W dniu 24. maja w przypada też Święto Zesłania Ducha Świętego, a w dniu 25. maja poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego.

REKLAMA

Autopromocja

Te same święta na Węgrzech co w Polsce

Te same święta obchodzone na Węgrzech i w Polsce są następujące:

  • Nowy Rok;
  • Wielkanoc;
  • Poniedziałek Wielkanocny;
  • Święto Pracy;
  • Zielone Świątki;
  • Dzień Wszystkich Świętych;
  • Boże Narodzenie.

Wynagrodzenie za pracę w święta - Węgry

Generalna zasada jest tak, że za czas pracy przypadający w święta państwowe na Węgrzech (nawet jeżeli ta praca nie jest świadczona) wynagrodzenie się należy. Oczywiście wszystko jeszcze zależy od tego na jakiej podstawie prawnej jest zatrudniony pracownik. Jeżeli na podstawie umowy o pracę, w ramach stosunku pracy, do którego stosuje się kodeks pracy, to w większości przypadków wynagrodzenie jest należne i nie powinno być obniżone za nie świadczenie pracy w dni świąteczne. W wielu zawodach (np. lekarza, maszynisty, pielęgniarki, pilota) praca w niedziele i święta jest również świadczona. Węgierskie prawo zakłada dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników, którzy zobowiązani są pracować w dni ustawowo wolne od pracy. Pracownikom należy się stawka powiększona o 100% standardowej stawki bądź dzień wolny i stawka wyższa o 50%.

 Święto Narodowe (Nemzeti ünnep) - 23 października - Węgry

Rewolucja węgierska rozpoczęła się 23 października 1956 r. od demonstracji solidarnościowej w  Budapeszcie. Jak podaje Sejm RP: "Zryw wolnościowy był odpowiedzią na powojenny terror, zapaść gospodarczą, brak demokracji jakie społeczeństwu węgierskiemu zgotowały rządy komunistyczne. Walki, najpierw przechylające szalę na stronę Węgrów, spowodowały opuszczenie Budapesztu przez wojska radzieckie i rozpad reżimu komunistycznego w całym kraju.

Wydawało się, że rewolucja zwyciężyła. Sowieccy przywódcy pozornie zaakceptowali ten stan rzeczy jednak na początku listopada opowiedzieli się za jej krwawym stłumieniem. Szacunki mówią o 3,5 - 4 tysiącach ofiar i 20 tys. rannych z czego przynajmniej 85 proc. to bezbronni cywile. Blisko 200 tys. osób opuściło kraj. Po zdławieniu rewolucji represje przeprowadzone przez marionetkowy rząd Jánosa Kádára dotknęły ponad 22 tys. osób, które znalazły się w więzieniach, internowano kilkanaście tysięcy osób a dziesiątki tysięcy zwolniono z pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szacuje się, że orzeczono i wykonano ponad 220 wyroków śmierci - ostatni w 1961 roku. W tajnym procesie, 60 lat temu, skazano na śmierć także premiera Imre Nagya, który w czasie rewolucji dążył do demokratyzacji Węgier. (…) W latach 1989-1990 r. Polacy i Węgrzy odzyskali demokrację parlamentarną. Nasze suwerenne relacje zaczęły być odbudowywane na nowo. Już w 1991 powstała Grupa Wyszehradzka, początkowo składająca się z trzech państw, a po rozpadzie Czechosłowacji - z czterech. Polska, Węgry, Czechy i Słowacja spotykają się regularnie w ramach Grupy przejmując rotacyjnie jej przewodniczenie.".

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

REKLAMA

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

REKLAMA

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA