| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak stosować indywidualny rozkład czasu pracy

Jak stosować indywidualny rozkład czasu pracy

Pracownik może złożyć u pracodawcy wniosek o zastosowanie wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Pracodawca powinien rozpatrzyć wniosek, jednak nie musi zgodzić się na zawarte w nim propozycje.

Indywidualny rozkład czasu pracy w równoważnym czasie pracy

Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin (art. 135 § 1 k.p.). Pracownik świadczący pracę w tym systemie czasu pracy może złożyć wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy.

Przykład

Pracowników działu zaopatrzenia klientów obowiązuje równoważny system czasu pracy uregulowany w art. 135 k.p. Pracownicy tego działu zazwyczaj wykonują pracę od poniedziałku do piątku w różnych godzinach pracy, zgodnie z harmonogramem czasu pracy oraz zgodnie z normami określonymi w Kodeksie pracy. Jeden z pracowników tego działu ze względu na sytuację rodzinną złożył do pracodawcy wniosek o zastosowanie indywidualnego rozkładu czasu pracy. Chciałby świadczyć pracę w stałych dniach i godzinach, tj. od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8.00 do 18.00, natomiast w piątki nie świadczyć tej pracy.

Wniosek pracownika jest prawidłowy, ponieważ proponowany rozkład czasu pracy mieści się w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik został objęty. Oczywiście ostateczna decyzja co do wprowadzenia dla tego pracownika proponowanego indywidualnego czasu pracy będzie należeć do pracodawcy.

Indywidualny rozkład czasu pracy w zadaniowym czasie pracy

W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy pracodawca może stosować system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca po porozumieniu z pracownikiem ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm kodeksowych (art. 140 k.p.). Oznacza to, że zadaniowy czas pracy to czas pracy ustalony wymiarem zadań pracownika. W tym systemie czasu pracy chodzi więc bardziej o to, aby pracownik wykonał konkretne zadanie, niż pracował w ściśle określonych godzinach.

WAŻNE!

Wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy w zadaniowym czasie pracy, biorąc pod uwagę charakter pracy w tym systemie czasu pracy, wydaje się niecelowe.

Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy

Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy powinien być złożony przez pracownika w formie pisemnej. Wniosek powinien zawierać informację, w jakich godzinach pracownik chciałby świadczyć pracę oraz od kiedy chce, żeby zastosowano wobec niego indywidualny rozkład czasu pracy. Pracownik może również we wniosku uzasadnić swoją prośbę, może to bowiem wpłynąć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Oczywiście wniosek musi być podpisany przez pracownika. Przechowuje się go w części B akt osobowych pracownika.

WAŻNE!

Pracodawca nie ma obowiązku uwzględnienia wniosku pracownika o wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 135 § 1, art. 140, 142, art. 150 § 1 Kodeksu pracy.

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »