REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy nauczyciela

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czas pracy nauczyciela
Czas pracy nauczyciela
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się czy nauczyciele rzeczywiście pracują 18 godzin tygodniowo. Ile wynosi czas pracy nauczyciela? Co wchodzi w 40 godzinny czas pracy nauczyciela? I ile trwa godzina nauczycielska? Należy pamiętać, że czym innym jest czas pracy przy tzw. tablicy, a czym innym wykonywanie czynności organizacyjnych wynikających ze statutu szkoły i czynności opiekuńczo-wychowawczych.
rozwiń >

Ile wynosi czas pracy nauczyciela?

W bieżącym roku szkolnym, tj. od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r., czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Pensum nauczyciela może być niższe niż 40 godzin tygodniowo, czyli sumarycznie miesięcznie niższe niż przeciętne 160 godzin (oczywiście zależy od miesiąca), które przepracowuje pracownik pełnoetatowy. Czas pracy nauczyciela zależy od posiadanych kwalifikacji i charakteru pracy.

Autopromocja

Ile godzin tygodniowo pracuje nauczyciel?

Tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych jest bardzo zróżnicowana, zależy od rodzaju pracy nauczyciela, stanowiska pracy i typu (rodzaju) szkoły. Wymiary godzin są różne. Przykładowo jest to:

 • 18 godzin dla nauczycieli przedszkoli specjalnych, szkół podstawowych, szkół specjalnych, liceów ogólnokształcących, przedmiotów z zakresu kształcenia ogólnego i teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w tym w szkołach specjalnych i szkolenia rzemieślniczego w okręgowych ośrodkach wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, przedmiotów teoretycznych na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, przedmiotów artystycznych i ogólnokształcących w szkołach artystycznych;
 • 20 godzin dla nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych; nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudniani dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym;
 • 22 godziny dla nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6-letnich;
 • 25 godzin dla nauczycieli przedszkolnych (z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnich);
 • 30 godzin dla nauczycieli - bibliotekarzy bibliotek szkolnych; dla wychowawców internatów, burs, ogrodów jordanowskich, świetlic dworcowych, stałych szkolnych schronisk młodzieżowych.

Do powyższych wymiarów godzin nie są jednak wliczone inne zajęcia i czynności, które wykonuje nauczyciel a wynikają one z zadań statutowych szkoły. Nie jest też doliczony czas potrzebny na przygotowanie się do zajęć czy na doskonalenie zawodowe. Te czynności też zajmują tygodniowo wiele godzin pracy nauczycieli.

Co wchodzi w 40 godzinny czas pracy nauczyciela?

W 40 godzinny czas pracy nauczyciela wchodzą różne czynności, do najważniejszych z nich należą:

 1. Prowadzenie zajęć dydaktycznych (lekcji);
 2. Prowadzenie zajęć wychowawczych i opiekuńczych z uczniami lub wychowankami. W ramach powyższego obowiązkową czynnością nauczyciela jest uczestniczenie w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego
 3. Inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkołysą to np. uczestnictwo w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych w szkole (m.in. do obowiązkowych czynności nauczycieli należy przeprowadzanie egzaminu ósmoklasisty, egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe), prowadzenie dokumentów przebiegu nauczania, organizacja różnych wydarzeń szkolnych (artystycznych czy rekreacyjno-sportowych), prowadzenie kółek (np. teatralnego, informatycznego), chórku szkolnego, zajęć plastycznych, dodatkowo może to być pełnienie dyżurów podczas przerw międzylekcyjnych i przed lekcjami, udzielanie uczniom konsultacji, pomoc w przygotowywaniu się do egzaminów czy konkursów. Obowiązkowa dostępność i czas, który musi być przez nauczyciela przeznaczony na powyższe wynosi 1 godzinę tygodniowo.
 4. Zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Ile trwa godzina nauczyciela?

Oczywiście godzina lekcyjna trwa 45 minut, ale już godzina prowadzonych przez nauczyciela zajęć nauczania, wychowania i opieki w przedszkolu trwa 60 minut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie zajęcia organizowane dla uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność - trwają 60 minut.

Ile dni w tygodniu pracuje nauczyciel?

Co do zasady, nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (zajęć) pracuje 5 dni w tygodniu. Co ważne, nauczyciel pracujący w takim systemie korzysta co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych dni wolnych od pracy, z których jeden musi przypadać w niedzielę. Nie dotyczy to jednak nauczyciela pracującego w systemie kształcenia zaocznego (praca w weekendy).

Może być jednak tak, że dyrektor szkoły może ustalić nauczycielowi czterodniowy tydzień pracy. Kiedy? Jeżeli nauczyciel dokształca się, odbywa szkolenie branżowe czy też wykonuje inne ważne społecznie zadania lub jeżeli po prostu wynika to z organizacji pracy w szkole.

Co w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy?

Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. Czy da się wypłacić wynagrodzenie zamiast dnia wolnego od pracy? Tak, w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie.

Z kolei za pracę w święto, przypadające poza dwoma dniami w tygodniu wolnymi od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. Ponownie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie, jednak ze 100% dodatkiem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U.2021.1762 t.j.)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. 2019 poz. 502)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Maras749
  2023-04-14 12:35:05
  Co wchodzi w 40 godzinny czas pracy nauczyciela? odpowiedzmy sobie co tu za bzdury wypisaliście w każdym punkcie: 1. No tu to wiadomo czas pracy liczy się do czasu pracy. Ameryki nie odkryliście. 2. To jest w ramach etatu. A matury są przeprowadzane zamiast lekcji(wszyscy inni mają wtedy wolne) więc żadnej dodatkowej godziny tu nie poświęcają. 3. a)Jak wyżej. Wszelkiego rodzaju takie egzaminy prowadzone są zamiast lekcji w czasie normalnie na te lekcje przewidzianym. b) wydarzenia szkolne w 90% również odbywają się w czasie "zamiast lekcji" c) dyżury są między lekcjami jednak lekcja nie trwa 60 minut a 45. Więc nie zwiększa to nic czasu pracy. 18 godzin to nadal 18 godzin. a przecież nauczyciel ma dyżur co jakiś czas więc i tak pracuje mniej. a i tak na końcu jest napisane, że wszystkie te pkt wymienione w pkt 3 trwają jakąś godzinę tygodniowo. No to nie przepracujcie się za bardzo... 4. Rozumiem, że w innych zawodach nikt się nie dokształca? Czy osoba pisząca ten artykuł ma pojęcie o świecie? Matko co za brednie
  12
  pokażodpowiedzi (1)
 • Katarzynaryn
  2024-02-14 08:40:12
  Wszystko rozumiem, pracę od 8:00 do 16:00, ale czy ktoś w końcu ktoś pomoże nam i zacznie analizować nas czas pracy. np. wtorek pracuję od godziny 8:00 do 16:00 o 16:30 zaczynam konsultację z rodzicami ( zebranie ) które trwa do 18:00. Środa praca od 8:00 do 15:10 i rada pedagogiczna która trwa od 15:30 i kończy się o 18:00. Proszę pokazać mi instytucję gdzie nie ma określonych godzin pracy. I niezapowiedziane rady nadzwyczajne od godziny 16:00 gdzie tu BHP pracy!!!!
  0
 • Monika
  2023-09-22 15:16:22
  pracuję jako nauczyciel w przedszkolu. Godzin dydaktycznych z dziećmi mam 25 - 5-latki. Dyrektor zobowiązał mnie do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w wymiarze 4 godzin tygodniowo. Czy jest to zgodne z prawem?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

REKLAMA

Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

REKLAMA

Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

REKLAMA