REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy nauczyciela

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czas pracy nauczyciela
Czas pracy nauczyciela
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się czy nauczyciele rzeczywiście pracują 18 godzin tygodniowo. Ile wynosi czas pracy nauczyciela? Co wchodzi w 40 godzinny czas pracy nauczyciela? I ile trwa godzina nauczycielska? Należy pamiętać, że czym innym jest czas pracy przy tzw. tablicy, a czym innym wykonywanie czynności organizacyjnych wynikających ze statutu szkoły i czynności opiekuńczo-wychowawczych.
rozwiń >

Ile wynosi czas pracy nauczyciela?

W bieżącym roku szkolnym, tj. od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r., czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Pensum nauczyciela może być niższe niż 40 godzin tygodniowo, czyli sumarycznie miesięcznie niższe niż przeciętne 160 godzin (oczywiście zależy od miesiąca), które przepracowuje pracownik pełnoetatowy. Czas pracy nauczyciela zależy od posiadanych kwalifikacji i charakteru pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Ile godzin tygodniowo pracuje nauczyciel?

Tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych jest bardzo zróżnicowana, zależy od rodzaju pracy nauczyciela, stanowiska pracy i typu (rodzaju) szkoły. Wymiary godzin są różne. Przykładowo jest to:

  • 18 godzin dla nauczycieli przedszkoli specjalnych, szkół podstawowych, szkół specjalnych, liceów ogólnokształcących, przedmiotów z zakresu kształcenia ogólnego i teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w tym w szkołach specjalnych i szkolenia rzemieślniczego w okręgowych ośrodkach wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, przedmiotów teoretycznych na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, przedmiotów artystycznych i ogólnokształcących w szkołach artystycznych;
  • 20 godzin dla nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych; nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudniani dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym;
  • 22 godziny dla nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6-letnich;
  • 25 godzin dla nauczycieli przedszkolnych (z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnich);
  • 30 godzin dla nauczycieli - bibliotekarzy bibliotek szkolnych; dla wychowawców internatów, burs, ogrodów jordanowskich, świetlic dworcowych, stałych szkolnych schronisk młodzieżowych.

Do powyższych wymiarów godzin nie są jednak wliczone inne zajęcia i czynności, które wykonuje nauczyciel a wynikają one z zadań statutowych szkoły. Nie jest też doliczony czas potrzebny na przygotowanie się do zajęć czy na doskonalenie zawodowe. Te czynności też zajmują tygodniowo wiele godzin pracy nauczycieli.

Co wchodzi w 40 godzinny czas pracy nauczyciela?

W 40 godzinny czas pracy nauczyciela wchodzą różne czynności, do najważniejszych z nich należą:

  1. Prowadzenie zajęć dydaktycznych (lekcji);
  2. Prowadzenie zajęć wychowawczych i opiekuńczych z uczniami lub wychowankami. W ramach powyższego obowiązkową czynnością nauczyciela jest uczestniczenie w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego
  3. Inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkołysą to np. uczestnictwo w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych w szkole (m.in. do obowiązkowych czynności nauczycieli należy przeprowadzanie egzaminu ósmoklasisty, egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe), prowadzenie dokumentów przebiegu nauczania, organizacja różnych wydarzeń szkolnych (artystycznych czy rekreacyjno-sportowych), prowadzenie kółek (np. teatralnego, informatycznego), chórku szkolnego, zajęć plastycznych, dodatkowo może to być pełnienie dyżurów podczas przerw międzylekcyjnych i przed lekcjami, udzielanie uczniom konsultacji, pomoc w przygotowywaniu się do egzaminów czy konkursów. Obowiązkowa dostępność i czas, który musi być przez nauczyciela przeznaczony na powyższe wynosi 1 godzinę tygodniowo.
  4. Zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Ile trwa godzina nauczyciela?

Oczywiście godzina lekcyjna trwa 45 minut, ale już godzina prowadzonych przez nauczyciela zajęć nauczania, wychowania i opieki w przedszkolu trwa 60 minut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie zajęcia organizowane dla uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność - trwają 60 minut.

Ile dni w tygodniu pracuje nauczyciel?

Co do zasady, nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (zajęć) pracuje 5 dni w tygodniu. Co ważne, nauczyciel pracujący w takim systemie korzysta co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych dni wolnych od pracy, z których jeden musi przypadać w niedzielę. Nie dotyczy to jednak nauczyciela pracującego w systemie kształcenia zaocznego (praca w weekendy).

Może być jednak tak, że dyrektor szkoły może ustalić nauczycielowi czterodniowy tydzień pracy. Kiedy? Jeżeli nauczyciel dokształca się, odbywa szkolenie branżowe czy też wykonuje inne ważne społecznie zadania lub jeżeli po prostu wynika to z organizacji pracy w szkole.

Co w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy?

Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. Czy da się wypłacić wynagrodzenie zamiast dnia wolnego od pracy? Tak, w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie.

Z kolei za pracę w święto, przypadające poza dwoma dniami w tygodniu wolnymi od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. Ponownie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie, jednak ze 100% dodatkiem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U.2021.1762 t.j.)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. 2019 poz. 502)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA