Czas pracy nauczyciela
REKLAMA
REKLAMA
- Ile wynosi czas pracy nauczyciela?
- Ile godzin tygodniowo pracuje nauczyciel?
- Co wchodzi w 40 godzinny czas pracy nauczyciela?
- Ile trwa godzina nauczyciela?
- Ile dni w tygodniu pracuje nauczyciel?
- Co w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy?
Ile wynosi czas pracy nauczyciela?
W bieżącym roku szkolnym, tj. od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r., czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Pensum nauczyciela może być niższe niż 40 godzin tygodniowo, czyli sumarycznie miesięcznie niższe niż przeciętne 160 godzin (oczywiście zależy od miesiąca), które przepracowuje pracownik pełnoetatowy. Czas pracy nauczyciela zależy od posiadanych kwalifikacji i charakteru pracy.
REKLAMA
Ile godzin tygodniowo pracuje nauczyciel?
Tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych jest bardzo zróżnicowana, zależy od rodzaju pracy nauczyciela, stanowiska pracy i typu (rodzaju) szkoły. Wymiary godzin są różne. Przykładowo jest to:
- 18 godzin dla nauczycieli przedszkoli specjalnych, szkół podstawowych, szkół specjalnych, liceów ogólnokształcących, przedmiotów z zakresu kształcenia ogólnego i teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w tym w szkołach specjalnych i szkolenia rzemieślniczego w okręgowych ośrodkach wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, przedmiotów teoretycznych na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, przedmiotów artystycznych i ogólnokształcących w szkołach artystycznych;
- 20 godzin dla nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych; nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudniani dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym;
- 22 godziny dla nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6-letnich;
- 25 godzin dla nauczycieli przedszkolnych (z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnich);
- 30 godzin dla nauczycieli - bibliotekarzy bibliotek szkolnych; dla wychowawców internatów, burs, ogrodów jordanowskich, świetlic dworcowych, stałych szkolnych schronisk młodzieżowych.
Do powyższych wymiarów godzin nie są jednak wliczone inne zajęcia i czynności, które wykonuje nauczyciel a wynikają one z zadań statutowych szkoły. Nie jest też doliczony czas potrzebny na przygotowanie się do zajęć czy na doskonalenie zawodowe. Te czynności też zajmują tygodniowo wiele godzin pracy nauczycieli.
Co wchodzi w 40 godzinny czas pracy nauczyciela?
W 40 godzinny czas pracy nauczyciela wchodzą różne czynności, do najważniejszych z nich należą:
- Prowadzenie zajęć dydaktycznych (lekcji);
- Prowadzenie zajęć wychowawczych i opiekuńczych z uczniami lub wychowankami. W ramach powyższego obowiązkową czynnością nauczyciela jest uczestniczenie w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego
- Inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły – są to np. uczestnictwo w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych w szkole (m.in. do obowiązkowych czynności nauczycieli należy przeprowadzanie egzaminu ósmoklasisty, egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe), prowadzenie dokumentów przebiegu nauczania, organizacja różnych wydarzeń szkolnych (artystycznych czy rekreacyjno-sportowych), prowadzenie kółek (np. teatralnego, informatycznego), chórku szkolnego, zajęć plastycznych, dodatkowo może to być pełnienie dyżurów podczas przerw międzylekcyjnych i przed lekcjami, udzielanie uczniom konsultacji, pomoc w przygotowywaniu się do egzaminów czy konkursów. Obowiązkowa dostępność i czas, który musi być przez nauczyciela przeznaczony na powyższe wynosi 1 godzinę tygodniowo.
- Zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Ile trwa godzina nauczyciela?
Oczywiście godzina lekcyjna trwa 45 minut, ale już godzina prowadzonych przez nauczyciela zajęć nauczania, wychowania i opieki w przedszkolu trwa 60 minut.
Podobnie zajęcia organizowane dla uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność - trwają 60 minut.
Ile dni w tygodniu pracuje nauczyciel?
Co do zasady, nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (zajęć) pracuje 5 dni w tygodniu. Co ważne, nauczyciel pracujący w takim systemie korzysta co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych dni wolnych od pracy, z których jeden musi przypadać w niedzielę. Nie dotyczy to jednak nauczyciela pracującego w systemie kształcenia zaocznego (praca w weekendy).
Może być jednak tak, że dyrektor szkoły może ustalić nauczycielowi czterodniowy tydzień pracy. Kiedy? Jeżeli nauczyciel dokształca się, odbywa szkolenie branżowe czy też wykonuje inne ważne społecznie zadania lub jeżeli po prostu wynika to z organizacji pracy w szkole.
Co w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy?
Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. Czy da się wypłacić wynagrodzenie zamiast dnia wolnego od pracy? Tak, w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie.
Z kolei za pracę w święto, przypadające poza dwoma dniami w tygodniu wolnymi od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. Ponownie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie, jednak ze 100% dodatkiem.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U.2021.1762 t.j.)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. 2019 poz. 502)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat