reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Niedziela handlowa - kwiecień 2021

Niedziela handlowa - kwiecień 2021

Niedziela handlowa a kwiecień 2021 roku - czy 4 kwietnia, 11 kwietnia, 18 kwietnia, 25 kwietnia 2021 to niedziela handlowa? Czy dziś/jutro jest niedziela handlowa? Kiedy wypada Wielkanoc? Zobacz kalendarz.

Kwiecień 2021 a niedziela handlowa

Zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedziele i święta w kwietniu 2021 r. będzie jedna niedziela handlowa. Która niedziela jest handlowa, a która niehandlowa?

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

4 kwietnia 2021 - Wielkanoc

Pierwsza niedziela miesiąca czyli 4 kwietnia 2021 roku (Wielkanoc) - niedziela niehandlowa. Sklepy będą tego dnia zamknięte.

11 kwietnia 2021

Druga niedziela miesiąca czyli 12 kwietnia 2021 roku - niedziela niehandlowa. 

18 kwietnia 2021

Trzecia niedziela miesiąca czyli 18 kwietnia 2021 roku - niedziela niehandlowa.

25 kwietnia 2021

Czwarta niedziela kwietnia to ostatnia niedziela miesiąca i zarazem niedziela handlowa. Tylko 25 kwietnia 2021 r. sklepy będą otwarte. Warto zapamiętać, że zgodnie z ogólną zasadą ostatnia niedziela kwietnia ma być zawsze niedzielą handlową, w każdym roku kalendarzowym.

Niedziela handlowa kwiecień 2021

Kalendarz

Wielkanoc 2021 a niedziela handlowa

A co z Wielkanocą w 2021 r.? Jesteśmy przyzwyczajeni, że wypada w niedzielę w kwietniu. W tym roku I dzień Wielkiej Nocy będzie 4 kwietnia, a II dzień 5 kwietnia w poniedziałek. Sprawdź: Kiedy jest Wielkanoc w 2021 r.?

Tymczasem ustawa o zakazie handlu w niedzielę reguluje zasadę, zgodnie z którą niedziela handlowa przypada na niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc. W związku z tym, że w tym roku Wielkanoc jest wcześnie - na początku kwietnia, niedziela handlowa wypada w marcu - 28 marca. Dodatkowo ustawa o zakazie handlu w niedzielę ustanawia następującą zasadę: święto ustawowo wolne od pracy wypadające w niedzielę sprawia, że niedziela ta zawsze staje się niehandlową. Kolejną zasadą jest zakaz handlu w sobotę poprzedzającą bezpośrednio I dzień Wielkiej Nocy czyli 3 kwietnia 2021 r. Zakaz ten dotyczy jednak tylko połowy dnia - zakazuje się pracy po godz. 14:00.

Zakazuje się handlu i wykonywania czynności związanych z handlem w sobotę przed Wielkanocą czyli 3 kwietnia 2021 r. po godz. 14:00.

Niedziela handlowa 2021 - kalendarz

W roku kalendarzowym jest tylko 7 niedziel handlowych. Są to zawsze dwie niedziele poprzedzające bezpośrednio Boże Narodzenie i jedna niedziela poprzedzająca bezpośrednio Wielkanoc. Dodatkowo są 4 niedziele handlowe będące ostatnimi niedzielami miesiąca:

  • stycznia,
  • kwietnia,
  • czerwca i
  • sierpnia. 

Kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych w 2021 r.: Niedziela handlowa 2021 – kalendarz

Niedziele niehandlowe nie pozwalają na pracę w handlu. Mają więc wpływ na pracowników z tej branży. Dokładnie zakazany jest  wówczas handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych. Niektóre podmioty zwolnione są z zakazu handlu. Wyjątki te zawiera art. 6 ustawy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dziennik Ustaw z 2019, poz. 466 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama