REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedziela handlowa - kwiecień 2021

Redakcja
Niedziela handlowa - kwiecień 2021
Niedziela handlowa - kwiecień 2021
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niedziela handlowa a kwiecień 2021 roku - czy 4 kwietnia, 11 kwietnia, 18 kwietnia, 25 kwietnia 2021 to niedziela handlowa? Czy dziś/jutro jest niedziela handlowa? Kiedy wypada Wielkanoc? Zobacz kalendarz.

Kwiecień 2021 a niedziela handlowa

Zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedziele i święta w kwietniu 2021 r. będzie jedna niedziela handlowa. Która niedziela jest handlowa, a która niehandlowa?

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

4 kwietnia 2021 - Wielkanoc

Pierwsza niedziela miesiąca czyli 4 kwietnia 2021 roku (Wielkanoc) - niedziela niehandlowa. Sklepy będą tego dnia zamknięte.

11 kwietnia 2021

Druga niedziela miesiąca czyli 12 kwietnia 2021 roku - niedziela niehandlowa. 

18 kwietnia 2021

Trzecia niedziela miesiąca czyli 18 kwietnia 2021 roku - niedziela niehandlowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

25 kwietnia 2021

Czwarta niedziela kwietnia to ostatnia niedziela miesiąca i zarazem niedziela handlowa. Tylko 25 kwietnia 2021 r. sklepy będą otwarte. Warto zapamiętać, że zgodnie z ogólną zasadą ostatnia niedziela kwietnia ma być zawsze niedzielą handlową, w każdym roku kalendarzowym.

Niedziela handlowa kwiecień 2021

Niedziela handlowa kwiecień 2021

Kalendarz

Wielkanoc 2021 a niedziela handlowa

A co z Wielkanocą w 2021 r.? Jesteśmy przyzwyczajeni, że wypada w niedzielę w kwietniu. W tym roku I dzień Wielkiej Nocy będzie 4 kwietnia, a II dzień 5 kwietnia w poniedziałek. Sprawdź: Kiedy jest Wielkanoc w 2021 r.?

Tymczasem ustawa o zakazie handlu w niedzielę reguluje zasadę, zgodnie z którą niedziela handlowa przypada na niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc. W związku z tym, że w tym roku Wielkanoc jest wcześnie - na początku kwietnia, niedziela handlowa wypada w marcu - 28 marca. Dodatkowo ustawa o zakazie handlu w niedzielę ustanawia następującą zasadę: święto ustawowo wolne od pracy wypadające w niedzielę sprawia, że niedziela ta zawsze staje się niehandlową. Kolejną zasadą jest zakaz handlu w sobotę poprzedzającą bezpośrednio I dzień Wielkiej Nocy czyli 3 kwietnia 2021 r. Zakaz ten dotyczy jednak tylko połowy dnia - zakazuje się pracy po godz. 14:00.

Zakazuje się handlu i wykonywania czynności związanych z handlem w sobotę przed Wielkanocą czyli 3 kwietnia 2021 r. po godz. 14:00.

Niedziela handlowa 2021 - kalendarz

W roku kalendarzowym jest tylko 7 niedziel handlowych. Są to zawsze dwie niedziele poprzedzające bezpośrednio Boże Narodzenie i jedna niedziela poprzedzająca bezpośrednio Wielkanoc. Dodatkowo są 4 niedziele handlowe będące ostatnimi niedzielami miesiąca:

 • stycznia,
 • kwietnia,
 • czerwca i
 • sierpnia. 

Kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych w 2021 r.: Niedziela handlowa 2021 – kalendarz

Niedziele niehandlowe nie pozwalają na pracę w handlu. Mają więc wpływ na pracowników z tej branży. Dokładnie zakazany jest  wówczas handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych. Niektóre podmioty zwolnione są z zakazu handlu. Wyjątki te zawiera art. 6 ustawy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dziennik Ustaw z 2019, poz. 466 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru
  Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

  Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  REKLAMA

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  REKLAMA

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  REKLAMA