reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czas przepracowany a czas zaliczony - potwierdzenie przybycia do pracy

Czas przepracowany a czas zaliczony - potwierdzenie przybycia do pracy

Ewidencja czasu pracy, do której prowadzenia zobowiązany jest każdy pracodawca, nie może być zastąpiona np. przez listę obecności. Lista bowiem stanowi dokument jedynie potwierdzający przybycie pracowników do pracy.

Rozróżnienie czasu przepracowanego przez pracownika od czasu zaliczonego jest o tyle istotne, że wiąże się z koniecznością tworzenia przez pracodawcę odrębnej dokumentacji pracowniczej. Prowadzenie ewidencji czasu pracy nie jest kwestią sporną ze względu na to, że każdy pracodawca jest ustawowo do tego zobowiązany. Nie może być zastąpiona np. przez listę obecności, która stanowi dokument jedynie potwierdzający przybycie pracowników do pracy.

Każdy pracodawca, który zatrudnia pracowników bez względu na ich liczbę oraz niezależnie od stosowanych systemów i rozkładów czasu pracy, jest zobowiązany do prowadzenia karty ewidencji czasu pracy dla swoich pracowników. Ustawodawca statuuje obowiązek prowadzenia przez pracodawcę ewidencji czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą (art. 149 § 1 k.p.). Faktycznie jest to nałożony na każdego pracodawcę obowiązek dokumentowania czasu, w którym pracownik pozostaje w jego dyspozycji.

Obowiązek prowadzenia ewidencji godzin pracy nie dotyczy następujących grup pracowników:

  • zatrudnionych w zadaniowym systemie czasu pracy,
  • zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
  • otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej (art. 149 § 2 k.p.).

Pracodawca jest zobowiązany do ewidencjonowania innych danych dotyczących tych pracowników, takich jak: urlopy, obecność w pracy czy zwolnienia od wykonywania pracy.

Sposoby ewidencjonowania czasu pracy

W praktyce nie funkcjonuje żaden powszechny wzór karty ewidencji czasu pracy, który z pewnością ujednoliciłby sposób prowadzenia przez pracodawców dokumentacji pracowniczej. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie zawiera rozporządzenie MPiPS z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama