REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak współpracować z „gwiazdą”?

Współpraca z
Współpraca z "gwiazdą". /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Błyskotliwy, posiada szczególne uzdolnienia, których jest świadomy. Ambitny, pewny siebie, zaangażowany w swoją pracę, lubiący być w centrum uwagi, a na dodatek – przekonany, że jest najważniejszy. Przyciąga do siebie ludzi, ale chce nimi bezwzględnie rządzić. Jest niezbędnym elementem każdej firmy, a jednocześnie trudno z nim wytrzymać. Współpraca z osobowością „gwiazdy” nie musi kończyć się rozbiciem zespołu, choć – jak mówi stara prawda – „upadek gwiazdy boli najbardziej tych, którzy wybrali ją sobie na drogowskaz”.

Osobowość „gwiazdy” ma wiele zalet, ale i wad. „Gwiazdy” to zazwyczaj bardzo zdolne osoby, które mają mnóstwo atutów, jeśli chodzi o wiadomości merytoryczne. Firmy często są zbudowane na wiedzy i umiejętnościach osób z takimi cechami charakteru. Menedżer o tej osobowości doskonale sprawdzi się w kontaktach sprzedażowo-negocjacyjnych. Jednakże praca w firmie to przede wszystkim praca zespołowa, a w tej „gwiazda” ma skłonność do rozbijania zespołu poprzez demonstrowanie swojej przewagi. W ten sposób nawet dobre pomysły mniej przebojowych pracowników mogą przepaść przez to, że zostaną zdyskredytowane poprzez niewybredny żart lub utarczkę słowną z „gwiazdą”. Taka osoba kocha błyszczeć i nie znosi konkurencji. Nasuwa się zatem pytanie: jak poprowadzić pracę zespołu, w którym jest „gwiazda”?

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz serwis: Zarządzanie

Przede wszystkim szczera rozmowa

Gdy zdamy sobie sprawę z tego, że w zespole mamy taką osobowość, musimy szczerze porozmawiać z przełożonym i uświadomić mu, jak destruktywnie na nasz zespół wpływa indywidualista. Często deprecjonuje on innych pracowników, peszy ich lub nie respektuje ich praw do swobodnej wypowiedzi i tym samym – sfinalizowania pomysłów pochodzących z innych działów. Po pierwsze zatem – szczera rozmowa z szefem, który musi sobie zdać sprawę, że firma to ludzie, a nie jeden człowiek, nawet odnoszący sukcesy w swoim dziale. Na takim spotkaniu musimy przeforsować projekt zmiany tego stanu rzeczy, a nie tłumaczyć, jaki to ten pracownik jest zły. Wyjściem z tej sytuacji jest poproszenie przełożonego o dodatkowe fundusze na coaching dla tego podwładnego. Coaching jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wielu ludzi z tą osobowością nie zdaje sobie z sprawy ze swojego złego wpływu na organizację pracy i zespół. Dlatego informacja zwrotna (tzw. feedback) może w tym przypadku pomóc. Problemowy członek zespołu pod opieką doświadczonego trenera dowie się, jak współpracować w zespole. Praca z kompetentnym trenerem, który podczas sesji nauczy, że każdy człowiek jest ważny i należy szanować pomysły pochodzące od osób z innych działów, jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Nasza „gwiazdorska” osobowość musi zdać sobie sprawę, że jest istotnym elementem firmy, ale przy realizacji zadań pod uwagę powinny być brane również rozwiązania pochodzące od innych. Jeśli te działania nie pomagają, a „gwiazda” nadal nie chce zmienić swojego zachowania, musimy podjąć dalsze kroki.

Odpowiedzialne zadanie dla „gwiazdy” poza pracą zespołu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli coaching nie zdaje egzaminu, dobrym posunięciem jest powierzenie temu pracownikowi – poza pracą zespołu – indywidualnego odpowiedzialnego zadania, w którym będzie się realizować. To spowoduje, że nasza utalentowana osobowość, zdolna i mająca wiele pomysłów, pozostanie w firmie. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy ta osoba poza przedsiębiorstwem posiada szerokie kontakty, przynoszące korzyści firmie. W ten sposób możemy również przyspieszyć prace zespołu, dla którego ten pracownik był kulą u nogi.

Eliminacja „gwiazdy” z zespołu ma też swoje mankamenty: przede wszystkim wraz z nią pozbywamy się jej pomysłów, co może spowodować, że zespół nie wypracuje tak dobrych rezultatów, jak się spodziewamy. Jeśli nie mamy możliwości zdecydować się na ten krok, możemy podjąć inne działania.

Zobacz serwis: HRM

Pozwólmy „gwieździe” być „gwiazdą”

Możemy również zaakceptować destrukcyjne działania „gwiazdy” i pozwolić jej pozostać sobą. Zaakceptowanie takiego stanu rzeczy może się wydawać słabym rozwiązaniem, ale niekoniecznie w sytuacji, gdy ten pracownik ma naprawdę dobre pomysły, bez których zespół nie osiągnie żadnych efektów. Ma to oczywiście minusy: pomniejsza morale zespołu, który zaczyna uczestniczyć w spektaklu jednego aktora. „Gwiazda” staje się dominatorem. Wówczas na pewno musimy liczyć się ze spadkiem aktywności innych członków oraz osłabieniem pozycji szefa zespołu. Atmosfera takich spotkań również nie będzie należała do najlepszych, przede wszystkim przez brak wzajemnego respektowania swoich praw. „Gwiazda” ma swoich popleczników, ale i wrogów. Jeżeli nie możemy zgodzić się na takie rozstrzygnięcie, są inne wyjścia.

Rywalizacja

To rozwiązanie wymaga umiejętności manipulowania ludźmi. Polega na wydobyciu z zespołu nowego autorytetu i wywołaniu konfliktu z poprzednim dominatorem. To rozwiązanie może przynieść wiele korzyści, między innymi przyspieszyć i posunąć do przodu pracę zespołu. Nie będziemy uzależnieni od humoru jednej osoby i jej pomysłów. Zdrowa rywalizacja wpłynie pozytywnie na efekty pracy zespołu, jeśli nasza nowa osobowość nie odbiega zbytnio pomysłowością od dotychczasowej „gwiazdy”. Takie rozstrzygnięcie sprawy na pewno jednak nie poprawi nastroju w zespole. Musimy się liczyć z tym, że na spotkaniach będzie dochodzić do utarczek słownych, może dojść do podziału zespołu, po czym – jeśli emocje wezmą górę – nawet do jego rozpadu. Jeżeli ta koncepcja nie znajduje uznania, rozważmy inne możliwości.

Pokaż, że „gwiazda” nie jest taka wielka

Ta idea polega na pokazaniu, że jednostka – choć zdolna – nie jest wszechwiedząca. W tym celu należy przydzielić jej zadanie, którego nie zrealizuje. Ma to być zadanie trudne, ale wykonalne, np. z krótkim terminem realizacji – „gwiazdy” zazwyczaj nie radzą sobie z terminowością. To spowoduje, że ów pracownik zda sobie sprawę z tego, że praca zespołu to też inni ludzie. Ten wariant jest bardzo trudny do zrealizowania. „Gwiazda” może poczuć się manipulowana, niedoceniana, przez co może powstać konflikt między nią a liderem projektu. W przypadku, gdy ta myśl jest nie do przyjęcia, mamy dodatkową opcję.

Rola specjalna dla „gwiazdy”

REKLAMA

Ten pomysł jest bardzo dobry i prosty w wykonaniu. Polega na uczynieniu z rzeczonego pracownika specjalnego konsultanta wspomagającego prace zespołu. Do zadań naszego podwładnego od tej pory będzie należało zapoznawanie się na piśmie z efektami działań zespołu i ustosunkowanie się do nich. Konieczny jest w tym rozwiązaniu również feedback – odpowiednie wytłumaczenie naszemu koledze, że bez niego prace nie ruszą do przodu, ale też uświadomienie mu, że nie może swoją osobowością tłumić pozostałych. Zespół stanowią ludzie, którzy muszą ze sobą współpracować. To wyjście ma wiele zalet – przede wszystkim wykorzystanie wiedzy „gwiazdy” i uczynienie spotkań łatwiejszymi. Ma też swoje wady: „gwiazda” może nie zaakceptować braku poklasku, błyszczenia, brylowania, możliwości deprecjonowania pomysłów innych, braku audytorium i energicznego brania udziału w spotkaniach. Musimy się liczyć z jej odejściem z firmy.

Kierowanie pracą zespołu jest bardzo trudnym zajęciem. Każda grupa pracowników jest inna. Niewiele osób może się pochwalić umiejętnością pracy w zespole, a jeszcze mniej – umiejętnością kierowania nim. Poprowadzenie zespołu, w którym jest „gwiazda”, a co gorsza – destruktywna „gwiazda”, to naprawdę niełatwe zadanie. Wybór odpowiedniej drogi postępowania zależy od wielu okoliczności, przede wszystkim od naszego szefa i współpracowników. Osobowości gwiazdy zmienić się nie da, ale zawsze można pracować nad tym, by wnosiła swoją indywidualnością wartość dla całego zespołu.

Autor: Gabriela Przystupa, www.knowbox.pl

Źródło: M. Białobrzeska, A. M. Staroń, „Jak kierować pracą zespołu, w którym jest gwiazda?”, „Harvard Business Review Polska”, nr 44, 2006.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA