Kategorie

Zarządzanie ludźmi w teorii i praktyce

Dorota Mućko
Prezentujemy książki, z których może skorzystać nie tylko specjalista personalny. Zawierają pełny zakres wiedzy dotyczącej HRM, kierunek jej rozwoju, ale też przykłady złych praktyk stosowanych w firmach.
O patologii w kierowaniu ludźmi

„Dysfunkcje w procesie zarządzania zasobami ludzkimi” to temat badawczy zespołu pracowników Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Uniwersytetu Łódzkiego. Powodem zainteresowania problemem było zjawisko patologii zarządzania kadrami zaobserwowane w organizacjach. Sposób kierowania ludźmi w przedsiębiorstwach staje się szkodliwy dla podwładnych, natomiast przynosi korzyści przełożonym. Dlatego też celem niniejszej książki było zdiagnozowanie dysfunkcji i patologii kierowania ludźmi w obszarze sprawowania władzy, podczas dokonujących się w Polsce zmian społeczno-gospodarczych. Praca składa się dwóch części. Pierwsza gromadzi treści, które odnoszą się do oceny problemu poprzez spojrzenie na patologiczne elementy jego funkcjonowania, oraz wpływu na procesy gospodarcze i społeczne w kraju. W drugiej natomiast autorzy skupili się na analizie i ocenie praktyk omawianego problemu, występujących w organizacjach.

Pod red. Zdzisławy Janowskiej, „Dysfunkcje i patologie w sferze zarządzania zasobami ludzkimi”, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2007.

FORMA: podręcznik ADRESAT: menedżerowie, specjaliści HR

Vademecum HRM

Michael Armstrong, światowej sławy ekspert w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i autor wielu publikacji - prezentuje czytelnikowi w swojej nowej książce kompendium wiedzy z zakresu HRM wraz z praktycznymi metodami ich wdrażania. Książka składa się z ośmiu części, w których autor przedstawia takie zagadnienia, jak: umiejętności niezbędne do zarządzania personelem, zarządzanie wynikami, motywowanie, przywództwo, planowanie wymagań, projektowanie stanowiska pracy, rozmowa kwalifikacyjna, rozwój i wynagradzanie pracowników, zdrowie i bezpieczeństwo, struktura prawna organizacji, zarządzanie stosunkami pracy, redukcje. Autor w przystępny sposób wyjaśnia fachową terminologię, a układ książki w przejrzysty i logiczny sposób przedstawia czytelnikowi problematykę zarządzania zasobami ludzkimi oraz rolę menedżera liniowego. Publikacja wzbogacona jest o liczne przykłady z praktyki własnej autora, które stanowią wartość dodaną do przedstawionych zagadnień teoretycznych z zakresu HRM.

Michael Armstrong, „Zarządzanie ludźmi. Praktyczny przewodnik dla menedżerów liniowych”, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2007.

FORMA: podręcznik ADRESAT: menedżerowie, specjaliści HR

Historia i przyszłość

Publikacja ta jest zbiorem opracowań naszych naukowców dotyczących wyodrębnionej już w Polsce specjalności, jaką jest zarządzanie zasobami ludzkimi. W części pierwszej zaprezentowano wkład uczonych w tradycyjny model funkcji personalnej oraz ukazano najważniejsze nurty tego zagadnienia (rys historyczny). Pokazano jednocześnie ścieżki rozwoju tej dziedziny w poszczególnych ośrodkach akademickich na terenie kraju. Część druga to szkic na temat obecnej praktyki gospodarczej w zakresie zarządzania kadrami, kolejne części stanowią rozważania nad tożsamością zarządzania zasobami ludzkimi oraz spojrzeniu w przyszłość i kierunku rozwoju tej dziedziny wiedzy.

Pod red. Stanisławy Borkowskiej, „Zarządzanie zasobami ludzkimi w Polsce. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”, Oficyna Wolters Kluwer business, Kraków 2007

FORMA: podręcznik ADRESAT: specjaliści HR

Opracowała Dorota Mućko

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.