reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Zarządzanie ludźmi w teorii i praktyce

Zarządzanie ludźmi w teorii i praktyce

Prezentujemy książki, z których może skorzystać nie tylko specjalista personalny. Zawierają pełny zakres wiedzy dotyczącej HRM, kierunek jej rozwoju, ale też przykłady złych praktyk stosowanych w firmach.

O patologii w kierowaniu ludźmi

„Dysfunkcje w procesie zarządzania zasobami ludzkimi” to temat badawczy zespołu pracowników Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Uniwersytetu Łódzkiego. Powodem zainteresowania problemem było zjawisko patologii zarządzania kadrami zaobserwowane w organizacjach. Sposób kierowania ludźmi w przedsiębiorstwach staje się szkodliwy dla podwładnych, natomiast przynosi korzyści przełożonym. Dlatego też celem niniejszej książki było zdiagnozowanie dysfunkcji i patologii kierowania ludźmi w obszarze sprawowania władzy, podczas dokonujących się w Polsce zmian społeczno-gospodarczych. Praca składa się dwóch części. Pierwsza gromadzi treści, które odnoszą się do oceny problemu poprzez spojrzenie na patologiczne elementy jego funkcjonowania, oraz wpływu na procesy gospodarcze i społeczne w kraju. W drugiej natomiast autorzy skupili się na analizie i ocenie praktyk omawianego problemu, występujących w organizacjach.

Pod red. Zdzisławy Janowskiej, „Dysfunkcje i patologie w sferze zarządzania zasobami ludzkimi”, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2007.

FORMA: podręcznik ADRESAT: menedżerowie, specjaliści HR

Vademecum HRM

Michael Armstrong, światowej sławy ekspert w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i autor wielu publikacji - prezentuje czytelnikowi w swojej nowej książce kompendium wiedzy z zakresu HRM wraz z praktycznymi metodami ich wdrażania. Książka składa się z ośmiu części, w których autor przedstawia takie zagadnienia, jak: umiejętności niezbędne do zarządzania personelem, zarządzanie wynikami, motywowanie, przywództwo, planowanie wymagań, projektowanie stanowiska pracy, rozmowa kwalifikacyjna, rozwój i wynagradzanie pracowników, zdrowie i bezpieczeństwo, struktura prawna organizacji, zarządzanie stosunkami pracy, redukcje. Autor w przystępny sposób wyjaśnia fachową terminologię, a układ książki w przejrzysty i logiczny sposób przedstawia czytelnikowi problematykę zarządzania zasobami ludzkimi oraz rolę menedżera liniowego. Publikacja wzbogacona jest o liczne przykłady z praktyki własnej autora, które stanowią wartość dodaną do przedstawionych zagadnień teoretycznych z zakresu HRM.

Michael Armstrong, „Zarządzanie ludźmi. Praktyczny przewodnik dla menedżerów liniowych”, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2007.

FORMA: podręcznik ADRESAT: menedżerowie, specjaliści HR

Historia i przyszłość

Publikacja ta jest zbiorem opracowań naszych naukowców dotyczących wyodrębnionej już w Polsce specjalności, jaką jest zarządzanie zasobami ludzkimi. W części pierwszej zaprezentowano wkład uczonych w tradycyjny model funkcji personalnej oraz ukazano najważniejsze nurty tego zagadnienia (rys historyczny). Pokazano jednocześnie ścieżki rozwoju tej dziedziny w poszczególnych ośrodkach akademickich na terenie kraju. Część druga to szkic na temat obecnej praktyki gospodarczej w zakresie zarządzania kadrami, kolejne części stanowią rozważania nad tożsamością zarządzania zasobami ludzkimi oraz spojrzeniu w przyszłość i kierunku rozwoju tej dziedziny wiedzy.

Pod red. Stanisławy Borkowskiej, „Zarządzanie zasobami ludzkimi w Polsce. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”, Oficyna Wolters Kluwer business, Kraków 2007

FORMA: podręcznik ADRESAT: specjaliści HR

Opracowała Dorota Mućko

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama