REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie ludźmi w teorii i praktyce

Dorota Mućko

REKLAMA

Prezentujemy książki, z których może skorzystać nie tylko specjalista personalny. Zawierają pełny zakres wiedzy dotyczącej HRM, kierunek jej rozwoju, ale też przykłady złych praktyk stosowanych w firmach.
O patologii w kierowaniu ludźmi

„Dysfunkcje w procesie zarządzania zasobami ludzkimi” to temat badawczy zespołu pracowników Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Uniwersytetu Łódzkiego. Powodem zainteresowania problemem było zjawisko patologii zarządzania kadrami zaobserwowane w organizacjach. Sposób kierowania ludźmi w przedsiębiorstwach staje się szkodliwy dla podwładnych, natomiast przynosi korzyści przełożonym. Dlatego też celem niniejszej książki było zdiagnozowanie dysfunkcji i patologii kierowania ludźmi w obszarze sprawowania władzy, podczas dokonujących się w Polsce zmian społeczno-gospodarczych. Praca składa się dwóch części. Pierwsza gromadzi treści, które odnoszą się do oceny problemu poprzez spojrzenie na patologiczne elementy jego funkcjonowania, oraz wpływu na procesy gospodarcze i społeczne w kraju. W drugiej natomiast autorzy skupili się na analizie i ocenie praktyk omawianego problemu, występujących w organizacjach.

Pod red. Zdzisławy Janowskiej, „Dysfunkcje i patologie w sferze zarządzania zasobami ludzkimi”, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2007.

FORMA: podręcznik ADRESAT: menedżerowie, specjaliści HR

Vademecum HRM

Michael Armstrong, światowej sławy ekspert w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i autor wielu publikacji - prezentuje czytelnikowi w swojej nowej książce kompendium wiedzy z zakresu HRM wraz z praktycznymi metodami ich wdrażania. Książka składa się z ośmiu części, w których autor przedstawia takie zagadnienia, jak: umiejętności niezbędne do zarządzania personelem, zarządzanie wynikami, motywowanie, przywództwo, planowanie wymagań, projektowanie stanowiska pracy, rozmowa kwalifikacyjna, rozwój i wynagradzanie pracowników, zdrowie i bezpieczeństwo, struktura prawna organizacji, zarządzanie stosunkami pracy, redukcje. Autor w przystępny sposób wyjaśnia fachową terminologię, a układ książki w przejrzysty i logiczny sposób przedstawia czytelnikowi problematykę zarządzania zasobami ludzkimi oraz rolę menedżera liniowego. Publikacja wzbogacona jest o liczne przykłady z praktyki własnej autora, które stanowią wartość dodaną do przedstawionych zagadnień teoretycznych z zakresu HRM.

Michael Armstrong, „Zarządzanie ludźmi. Praktyczny przewodnik dla menedżerów liniowych”, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2007.

FORMA: podręcznik ADRESAT: menedżerowie, specjaliści HR

Historia i przyszłość

Publikacja ta jest zbiorem opracowań naszych naukowców dotyczących wyodrębnionej już w Polsce specjalności, jaką jest zarządzanie zasobami ludzkimi. W części pierwszej zaprezentowano wkład uczonych w tradycyjny model funkcji personalnej oraz ukazano najważniejsze nurty tego zagadnienia (rys historyczny). Pokazano jednocześnie ścieżki rozwoju tej dziedziny w poszczególnych ośrodkach akademickich na terenie kraju. Część druga to szkic na temat obecnej praktyki gospodarczej w zakresie zarządzania kadrami, kolejne części stanowią rozważania nad tożsamością zarządzania zasobami ludzkimi oraz spojrzeniu w przyszłość i kierunku rozwoju tej dziedziny wiedzy.

Pod red. Stanisławy Borkowskiej, „Zarządzanie zasobami ludzkimi w Polsce. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”, Oficyna Wolters Kluwer business, Kraków 2007

FORMA: podręcznik ADRESAT: specjaliści HR

Opracowała Dorota Mućko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA