REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie zasobami ludzkimi: W poszukiwaniu równowagi

Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi to podejście, które uwzględnia równoczesne spełnienie trzech celów: ekonomicznego, społecznego i środowiskowego
Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi to podejście, które uwzględnia równoczesne spełnienie trzech celów: ekonomicznego, społecznego i środowiskowego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym świecie organizacje przemysłowe coraz częściej zdają sobie sprawę, że zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi jest kluczowym czynnikiem sukcesu. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i społecznej, zarządzanie zasobami ludzkimi musi uwzględniać nie tylko efektywność operacyjną i wyniki finansowe, ale również aspekty zrównoważonego rozwoju. 

W niniejszym artykule omówimy znaczenie zrównoważonego zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach przemysłowych oraz przedstawimy strategie i praktyki, które pomogą osiągnąć równowagę pomiędzy wymogami biznesowymi, pracownikami a ochroną środowiska.

Autopromocja

Co to jest zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi

Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi to podejście, które uwzględnia równoczesne spełnienie trzech celów: ekonomicznego, społecznego i środowiskowego. Oznacza to, że organizacje muszą dążyć do osiągnięcia trwałego wzrostu ekonomicznego, dbać o dobro pracowników oraz minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi zakłada, że działania organizacji powinny być zgodne z zasadami etyki, sprawiedliwości społecznej i ochrony środowiska.

Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi ma kluczowe znaczenie w organizacjach przemysłowych. Te branże często wiążą się z większym zużyciem zasobów naturalnych, emisją zanieczyszczeń i wyzwaniami zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi w tych organizacjach może przyczynić się do redukcji negatywnych skutków działalności przemysłowej na środowisko i społeczeństwo.

Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi wyzwaniem dla organizacji przemysłowych

Jednym z głównych wyzwań dla organizacji przemysłowych jest zarządzanie efektywnością energetyczną i zasobami naturalnymi. Wysokie zużycie energii, wody i surowców jest powszechne w przemyśle, dlatego konieczne jest opracowanie strategii zmierzających do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Specjaliści HR mogą odgrywać istotną rolę w promowaniu efektywności energetycznej i świadomości ekologicznej wśród pracowników oraz wprowadzaniu programów oszczędzania energii i surowców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organizacje przemysłowe często mają do czynienia z potencjalnie niebezpiecznymi warunkami pracy. Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników powinny być priorytetem, a specjaliści HR mają za zadanie zapewnić odpowiednie procedury i szkolenia, które minimalizują ryzyko wypadków i chorób zawodowych. Również ochrona zdrowia psychicznego pracowników jest ważnym aspektem zrównoważonego zarządzania zasobami ludzkimi.

Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”

W organizacjach przemysłowych istotne jest wspieranie różnorodności i równości. Włączanie pracowników o różnym tle kulturowym, płci, wieku czy niepełnosprawności przyczynia się do tworzenia bardziej otwartych i innowacyjnych środowisk pracy. Specjaliści HR powinni tworzyć programy i inicjatywy, które promują równość szans, eliminują dyskryminację i umożliwiają rozwój wszystkim pracownikom.

Strategie i praktyki zrównoważonego zarządzania zasobami ludzkimi 

Świadomość ekologiczna i społeczna powinna być promowana na wszystkich szczeblach organizacji. Specjaliści HR mogą organizować szkolenia, kampanie informacyjne i warsztaty dotyczące zrównoważonego rozwoju, zarządzania energią, recyklingu czy odpowiedzialności społecznej. Wzrost świadomości pracowników przyczyni się do zmiany postaw i zachowań, co jest kluczowe dla osiągnięcia zrównoważonych celów organizacji.

Organizacje przemysłowe powinny opracować i wdrożyć polityki zrównoważonego rozwoju, które uwzględniają zarządzanie zasobami ludzkimi. Te polityki mogą obejmować cele dotyczące efektywności energetycznej, redukcji emisji zanieczyszczeń, zrównoważonego transportu czy wspierania zrównoważonych praktyk w dostawach i łańcuchach dostaw. Specjaliści HR powinni aktywnie uczestniczyć w opracowywaniu tych polityk i zapewnić, że są one wdrażane na wszystkich poziomach organizacji.

Wprowadzenie programów motywacyjnych i nagradzanie pracowników za zrównoważone praktyki może być skutecznym narzędziem w zrównoważonym zarządzaniu zasobami ludzkimi. Specjaliści HR mogą opracować systemy nagradzania, które uwzględniają cele zrównoważonego rozwoju, np. premiowanie pracowników za propozycje innowacyjnych rozwiązań ekologicznych czy aktywny udział w programach społecznych.

Organizacje przemysłowe powinny współpracować z różnymi interesariuszami, takimi jak dostawcy, klienci, lokalna społeczność czy organizacje pozarządowe, w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Specjaliści HR mogą angażować się w dialog z interesariuszami, uwzględniać ich opinie i cele w procesach zarządzania zasobami ludzkimi, co przyczyni się do zwiększenia zaangażowania społecznego i zadowolenia pracowników.

Podsumowując, zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi jest nieodzowne dla organizacji przemysłowych, które dążą do osiągnięcia równowagi pomiędzy wymogami biznesowymi, pracownikami a ochroną środowiska. Specjaliści HR odgrywają kluczową rolę w implementacji strategii zrównoważonego rozwoju, dbając o efektywność energetyczną, bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz promowanie równości i różnorodności. Praktyki zrównoważonego zarządzania zasobami ludzkimi przyczyniają się do osiągnięcia trwałego sukcesu organizacji przemysłowych, tworząc korzyści zarówno dla środowiska, społeczeństwa, jak i samej organizacji.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  REKLAMA

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA