REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie zasobami ludzkimi: W poszukiwaniu równowagi

Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi to podejście, które uwzględnia równoczesne spełnienie trzech celów: ekonomicznego, społecznego i środowiskowego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym świecie organizacje przemysłowe coraz częściej zdają sobie sprawę, że zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi jest kluczowym czynnikiem sukcesu. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i społecznej, zarządzanie zasobami ludzkimi musi uwzględniać nie tylko efektywność operacyjną i wyniki finansowe, ale również aspekty zrównoważonego rozwoju. 

W niniejszym artykule omówimy znaczenie zrównoważonego zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach przemysłowych oraz przedstawimy strategie i praktyki, które pomogą osiągnąć równowagę pomiędzy wymogami biznesowymi, pracownikami a ochroną środowiska.

REKLAMA

Autopromocja

Co to jest zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi

Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi to podejście, które uwzględnia równoczesne spełnienie trzech celów: ekonomicznego, społecznego i środowiskowego. Oznacza to, że organizacje muszą dążyć do osiągnięcia trwałego wzrostu ekonomicznego, dbać o dobro pracowników oraz minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi zakłada, że działania organizacji powinny być zgodne z zasadami etyki, sprawiedliwości społecznej i ochrony środowiska.

Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi ma kluczowe znaczenie w organizacjach przemysłowych. Te branże często wiążą się z większym zużyciem zasobów naturalnych, emisją zanieczyszczeń i wyzwaniami zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi w tych organizacjach może przyczynić się do redukcji negatywnych skutków działalności przemysłowej na środowisko i społeczeństwo.

Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi wyzwaniem dla organizacji przemysłowych

REKLAMA

Jednym z głównych wyzwań dla organizacji przemysłowych jest zarządzanie efektywnością energetyczną i zasobami naturalnymi. Wysokie zużycie energii, wody i surowców jest powszechne w przemyśle, dlatego konieczne jest opracowanie strategii zmierzających do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Specjaliści HR mogą odgrywać istotną rolę w promowaniu efektywności energetycznej i świadomości ekologicznej wśród pracowników oraz wprowadzaniu programów oszczędzania energii i surowców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organizacje przemysłowe często mają do czynienia z potencjalnie niebezpiecznymi warunkami pracy. Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników powinny być priorytetem, a specjaliści HR mają za zadanie zapewnić odpowiednie procedury i szkolenia, które minimalizują ryzyko wypadków i chorób zawodowych. Również ochrona zdrowia psychicznego pracowników jest ważnym aspektem zrównoważonego zarządzania zasobami ludzkimi.

Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”

W organizacjach przemysłowych istotne jest wspieranie różnorodności i równości. Włączanie pracowników o różnym tle kulturowym, płci, wieku czy niepełnosprawności przyczynia się do tworzenia bardziej otwartych i innowacyjnych środowisk pracy. Specjaliści HR powinni tworzyć programy i inicjatywy, które promują równość szans, eliminują dyskryminację i umożliwiają rozwój wszystkim pracownikom.

Strategie i praktyki zrównoważonego zarządzania zasobami ludzkimi 

Świadomość ekologiczna i społeczna powinna być promowana na wszystkich szczeblach organizacji. Specjaliści HR mogą organizować szkolenia, kampanie informacyjne i warsztaty dotyczące zrównoważonego rozwoju, zarządzania energią, recyklingu czy odpowiedzialności społecznej. Wzrost świadomości pracowników przyczyni się do zmiany postaw i zachowań, co jest kluczowe dla osiągnięcia zrównoważonych celów organizacji.

Organizacje przemysłowe powinny opracować i wdrożyć polityki zrównoważonego rozwoju, które uwzględniają zarządzanie zasobami ludzkimi. Te polityki mogą obejmować cele dotyczące efektywności energetycznej, redukcji emisji zanieczyszczeń, zrównoważonego transportu czy wspierania zrównoważonych praktyk w dostawach i łańcuchach dostaw. Specjaliści HR powinni aktywnie uczestniczyć w opracowywaniu tych polityk i zapewnić, że są one wdrażane na wszystkich poziomach organizacji.

Wprowadzenie programów motywacyjnych i nagradzanie pracowników za zrównoważone praktyki może być skutecznym narzędziem w zrównoważonym zarządzaniu zasobami ludzkimi. Specjaliści HR mogą opracować systemy nagradzania, które uwzględniają cele zrównoważonego rozwoju, np. premiowanie pracowników za propozycje innowacyjnych rozwiązań ekologicznych czy aktywny udział w programach społecznych.

Organizacje przemysłowe powinny współpracować z różnymi interesariuszami, takimi jak dostawcy, klienci, lokalna społeczność czy organizacje pozarządowe, w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Specjaliści HR mogą angażować się w dialog z interesariuszami, uwzględniać ich opinie i cele w procesach zarządzania zasobami ludzkimi, co przyczyni się do zwiększenia zaangażowania społecznego i zadowolenia pracowników.

Podsumowując, zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi jest nieodzowne dla organizacji przemysłowych, które dążą do osiągnięcia równowagi pomiędzy wymogami biznesowymi, pracownikami a ochroną środowiska. Specjaliści HR odgrywają kluczową rolę w implementacji strategii zrównoważonego rozwoju, dbając o efektywność energetyczną, bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz promowanie równości i różnorodności. Praktyki zrównoważonego zarządzania zasobami ludzkimi przyczyniają się do osiągnięcia trwałego sukcesu organizacji przemysłowych, tworząc korzyści zarówno dla środowiska, społeczeństwa, jak i samej organizacji.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA