REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transformacja zarządzania zasobami ludzkimi: Jak sztuczna inteligencja wpływa na przyszłość HR

Pierwszym obszarem, w którym SI zyskuje na znaczeniu w HR, jest rekrutacja
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie zasobami ludzkimi (HR) odgrywa kluczową rolę w organizacjach, mając za zadanie skutecznie zarządzać personelem i przyczyniać się do osiągania strategicznych celów biznesowych. Wraz z postępem technologicznym, sztuczna inteligencja (SI) stała się jednym z najbardziej obiecujących narzędzi dla działań HR. 
rozwiń >

Wykorzystanie SI w zarządzaniu zasobami ludzkimi otwiera nowe możliwości, umożliwiając bardziej precyzyjne i efektywne podejście do rekrutacji, oceny pracowników, rozwoju zawodowego oraz zarządzania talentami. W niniejszym artykule przyjrzymy się transformacji HR, która niesie ze sobą wpływ sztucznej inteligencji na przyszłość tej dziedziny.

REKLAMA

Autopromocja

Sztuczna inteligencja w rekrutacji

Pierwszym obszarem, w którym SI zyskuje na znaczeniu w HR, jest rekrutacja. Tradycyjne metody selekcji kandydatów często wymagają dużych nakładów czasowych i finansowych. Dzięki zastosowaniu SI, proces rekrutacyjny może być bardziej efektywny. Algorytmy SI mogą analizować profile kandydatów, porównywać je z wymaganiami stanowiska i dokonywać pierwszej selekcji na podstawie określonych kryteriów. Ponadto, chatboty z wykorzystaniem SI mogą przeprowadzać wstępne rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, dostarczając informacji zwrotnych i oceniając ich umiejętności.

Ocena pracowników wspomagana przez SI

SI ma także duży potencjał w ocenie pracowników. Tradycyjne metody oceny wydajności, takie jak rozmowy z pracownikami, mogą być obciążające czasowo i podatne na subiektywne oceny. Zastosowanie SI pozwala na obiektywną i dokładną analizę danych dotyczących pracy pracownika, takich jak wyniki osiągane w projekcie, interakcje zespołowe czy umiejętność rozwiązywania problemów. Algorytmy SI mogą przetwarzać te dane i generować raporty z oceną wydajności, co ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących awansu, nagród lub szkoleń rozwojowych.

Sztuczna inteligencja w rozwoju zawodowym

Rozwój zawodowy pracowników to kluczowy element HR. SI może wspomagać ten proces, dostarczając spersonalizowane rekomendacje dotyczące szkoleń, kursów czy mentorów na podstawie analizy danych o umiejętnościach i celach zawodowych pracowników. Algorytmy SI mogą identyfikować luki w kompetencjach i proponować indywidualne plany rozwojowe, które pomagają pracownikom osiągnąć swoje cele kariery.

Zarządzanie talentami

Zarządzanie talentami to kluczowy aspekt HR, a SI może wnieść wartość dodaną w tym obszarze. Algorytmy SI mogą analizować dane dotyczące pracowników, takie jak ich osiągnięcia, umiejętności, preferencje i oceny wydajności, w celu identyfikacji potencjalnych liderów czy osób, które mogą doskonale pasować do określonych ról. Ponadto, SI może pomagać w identyfikacji potrzeb związanych z sukcesją, czyli planowaniem następstwa na kluczowych stanowiskach w organizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Etyczne i prawne wyzwania związane z SI w HR

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do działań HR niesie ze sobą również pewne wyzwania etyczne i prawne. Przy wykorzystaniu algorytmów SI w rekrutacji czy ocenie pracowników istnieje ryzyko wprowadzenia uprzedzeń lub dyskryminacji. Algorytmy mogą bazować na danych historycznych, które odzwierciedlają nierówności w przeszłości, co może prowadzić do powielania tych nierówności w procesach HR. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenia i monitorować algorytmy, aby uniknąć niesprawiedliwego traktowania kandydatów czy pracowników.

Ponadto, zbieranie, przechowywanie i analizowanie danych osobowych pracowników wiąże się z koniecznością przestrzegania przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Organizacje muszą zagwarantować, że korzystanie z SI w HR jest zgodne z obowiązującymi przepisami o prywatności i że dane pracowników są odpowiednio chronione.

Zmiana roli specjalistów HR

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do HR nie oznacza, że specjaliści HR staną się zbędni. Wręcz przeciwnie, ich rola będzie się zmieniać. Specjaliści HR będą pełnić funkcję nadzoru nad algorytmami i analizować wyniki generowane przez SI. Będą odpowiedzialni za interpretację danych, podejmowanie decyzji strategicznych oraz budowanie relacji z pracownikami. Ważne jest, aby specjaliści HR mieli umiejętności techniczne i analityczne, które umożliwią im efektywne korzystanie z narzędzi SI i wykorzystanie wyników w celu wspierania strategii HR i organizacji.

Zaufanie i zaangażowanie pracowników

Wdrażanie sztucznej inteligencji w HR może budzić obawy wśród pracowników dotyczące prywatności danych, obiektywności procesów oceny czy zastąpienia ludzi przez maszyny. Dlatego kluczowym elementem jest budowanie zaufania i zaangażowania pracowników w procesy wykorzystujące SI. Organizacje powinny komunikować transparentnie, jakie dane są zbierane, w jaki sposób są wykorzystywane i jakie korzyści przynoszą zarówno pracownikom, jak i organizacji. Ważne jest również udzielanie pracownikom odpowiednich informacji na temat sposobu działania algorytmów oraz możliwości interakcji z nimi.

Podsumowując, sztuczna inteligencja ma ogromny wpływ na przyszłość zarządzania zasobami ludzkimi. Jej zastosowanie w rekrutacji, ocenie pracowników, rozwoju zawodowym i zarządzaniu talentami umożliwia bardziej precyzyjne i efektywne podejście do HR. Wprowadzenie SI do działań HR pozwala organizacjom na osiągnięcie lepszych rezultatów, poprawę efektywności i zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy. Niemniej, należy pamiętać, że SI nie może zastąpić roli specjalistów HR ani ludzkiego czynnika w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Wprowadzenie SI wymaga uwzględnienia etycznych i prawnych wyzwań oraz budowania zaufania i zaangażowania pracowników. W połączeniu z odpowiednią równowagą między technologią a ludźmi, sztuczna inteligencja może przyczynić się do przyszłości HR, która jest bardziej efektywna, sprawiedliwa i zorientowana na rozwój pracowników.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

REKLAMA

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

REKLAMA