REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transformacja zarządzania zasobami ludzkimi: Jak sztuczna inteligencja wpływa na przyszłość HR

Pierwszym obszarem, w którym SI zyskuje na znaczeniu w HR, jest rekrutacja
Pierwszym obszarem, w którym SI zyskuje na znaczeniu w HR, jest rekrutacja
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie zasobami ludzkimi (HR) odgrywa kluczową rolę w organizacjach, mając za zadanie skutecznie zarządzać personelem i przyczyniać się do osiągania strategicznych celów biznesowych. Wraz z postępem technologicznym, sztuczna inteligencja (SI) stała się jednym z najbardziej obiecujących narzędzi dla działań HR. 
rozwiń >

Wykorzystanie SI w zarządzaniu zasobami ludzkimi otwiera nowe możliwości, umożliwiając bardziej precyzyjne i efektywne podejście do rekrutacji, oceny pracowników, rozwoju zawodowego oraz zarządzania talentami. W niniejszym artykule przyjrzymy się transformacji HR, która niesie ze sobą wpływ sztucznej inteligencji na przyszłość tej dziedziny.

Autopromocja

Sztuczna inteligencja w rekrutacji

Pierwszym obszarem, w którym SI zyskuje na znaczeniu w HR, jest rekrutacja. Tradycyjne metody selekcji kandydatów często wymagają dużych nakładów czasowych i finansowych. Dzięki zastosowaniu SI, proces rekrutacyjny może być bardziej efektywny. Algorytmy SI mogą analizować profile kandydatów, porównywać je z wymaganiami stanowiska i dokonywać pierwszej selekcji na podstawie określonych kryteriów. Ponadto, chatboty z wykorzystaniem SI mogą przeprowadzać wstępne rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, dostarczając informacji zwrotnych i oceniając ich umiejętności.

Ocena pracowników wspomagana przez SI

SI ma także duży potencjał w ocenie pracowników. Tradycyjne metody oceny wydajności, takie jak rozmowy z pracownikami, mogą być obciążające czasowo i podatne na subiektywne oceny. Zastosowanie SI pozwala na obiektywną i dokładną analizę danych dotyczących pracy pracownika, takich jak wyniki osiągane w projekcie, interakcje zespołowe czy umiejętność rozwiązywania problemów. Algorytmy SI mogą przetwarzać te dane i generować raporty z oceną wydajności, co ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących awansu, nagród lub szkoleń rozwojowych.

Sztuczna inteligencja w rozwoju zawodowym

Rozwój zawodowy pracowników to kluczowy element HR. SI może wspomagać ten proces, dostarczając spersonalizowane rekomendacje dotyczące szkoleń, kursów czy mentorów na podstawie analizy danych o umiejętnościach i celach zawodowych pracowników. Algorytmy SI mogą identyfikować luki w kompetencjach i proponować indywidualne plany rozwojowe, które pomagają pracownikom osiągnąć swoje cele kariery.

Zarządzanie talentami

Zarządzanie talentami to kluczowy aspekt HR, a SI może wnieść wartość dodaną w tym obszarze. Algorytmy SI mogą analizować dane dotyczące pracowników, takie jak ich osiągnięcia, umiejętności, preferencje i oceny wydajności, w celu identyfikacji potencjalnych liderów czy osób, które mogą doskonale pasować do określonych ról. Ponadto, SI może pomagać w identyfikacji potrzeb związanych z sukcesją, czyli planowaniem następstwa na kluczowych stanowiskach w organizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Etyczne i prawne wyzwania związane z SI w HR

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do działań HR niesie ze sobą również pewne wyzwania etyczne i prawne. Przy wykorzystaniu algorytmów SI w rekrutacji czy ocenie pracowników istnieje ryzyko wprowadzenia uprzedzeń lub dyskryminacji. Algorytmy mogą bazować na danych historycznych, które odzwierciedlają nierówności w przeszłości, co może prowadzić do powielania tych nierówności w procesach HR. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenia i monitorować algorytmy, aby uniknąć niesprawiedliwego traktowania kandydatów czy pracowników.

Ponadto, zbieranie, przechowywanie i analizowanie danych osobowych pracowników wiąże się z koniecznością przestrzegania przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Organizacje muszą zagwarantować, że korzystanie z SI w HR jest zgodne z obowiązującymi przepisami o prywatności i że dane pracowników są odpowiednio chronione.

Zmiana roli specjalistów HR

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do HR nie oznacza, że specjaliści HR staną się zbędni. Wręcz przeciwnie, ich rola będzie się zmieniać. Specjaliści HR będą pełnić funkcję nadzoru nad algorytmami i analizować wyniki generowane przez SI. Będą odpowiedzialni za interpretację danych, podejmowanie decyzji strategicznych oraz budowanie relacji z pracownikami. Ważne jest, aby specjaliści HR mieli umiejętności techniczne i analityczne, które umożliwią im efektywne korzystanie z narzędzi SI i wykorzystanie wyników w celu wspierania strategii HR i organizacji.

Zaufanie i zaangażowanie pracowników

Wdrażanie sztucznej inteligencji w HR może budzić obawy wśród pracowników dotyczące prywatności danych, obiektywności procesów oceny czy zastąpienia ludzi przez maszyny. Dlatego kluczowym elementem jest budowanie zaufania i zaangażowania pracowników w procesy wykorzystujące SI. Organizacje powinny komunikować transparentnie, jakie dane są zbierane, w jaki sposób są wykorzystywane i jakie korzyści przynoszą zarówno pracownikom, jak i organizacji. Ważne jest również udzielanie pracownikom odpowiednich informacji na temat sposobu działania algorytmów oraz możliwości interakcji z nimi.

Podsumowując, sztuczna inteligencja ma ogromny wpływ na przyszłość zarządzania zasobami ludzkimi. Jej zastosowanie w rekrutacji, ocenie pracowników, rozwoju zawodowym i zarządzaniu talentami umożliwia bardziej precyzyjne i efektywne podejście do HR. Wprowadzenie SI do działań HR pozwala organizacjom na osiągnięcie lepszych rezultatów, poprawę efektywności i zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy. Niemniej, należy pamiętać, że SI nie może zastąpić roli specjalistów HR ani ludzkiego czynnika w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Wprowadzenie SI wymaga uwzględnienia etycznych i prawnych wyzwań oraz budowania zaufania i zaangażowania pracowników. W połączeniu z odpowiednią równowagą między technologią a ludźmi, sztuczna inteligencja może przyczynić się do przyszłości HR, która jest bardziej efektywna, sprawiedliwa i zorientowana na rozwój pracowników.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  REKLAMA

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  REKLAMA

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA